Fotó: Pinti Attila
Mi köze a magyar-szerb határon épülő kerítésnek az erdélyi magyarok Magyarországra való áttelepüléséhez? Bár első látásra nem sok, az erről szóló tusványosi előadáson kiderült: összefüggő folyamatokról van szó.
2015. július 22., 15:482015. július 22., 15:48
2015. július 23., 11:282015. július 23., 11:28
Elvándorlásról, kivándorlásról esett szó a Bálványosi Nyári Szabadegyetem és Diáktábor egyik szerdai előadásában. Bár a kétféle jelenség más-más szereplőkkel zajlik, azért, amint kiderül, több az összefüggés, mint gondolnánk.
Takács Szabolcs, a Miniszterelnökség európai uniós ügyekért felelős államtitkára szerint az elmúlt hetek eredménye, hogy végre sikerült letisztítani a képet a bevándorlással kapcsolatos terminológiát tekintve az európai közbeszédben, s nem fogják már egy lapon emlegetni az Angliában munkát vállaló román vagy magyar állampolgárt az afrikai bevándorlókkal. Ezt pozitív fejleménynek értékelte az államtitkár, hozzátéve, hogy bár a magyar kormánynak nem célja, hogy minél többen hagyják el az országot, de kihasználva az unión belüli mozgásszabadságot, a fiatal generációk sokat tanulhatnak, tapasztalhatnak, s ezzel a tudással felvértezve gyarapíthatják majd a nemzetet.
Az ebben az időszakban oly forró aktualitássá vált migrációs kérdéssel kapcsolatban Takács kifejtette: Magyarország ismét a világ figyelmének középpontjába került, nem feltétlenül a legobjektívebb kontextusban, de migrációs statisztikák magukért beszélnek: idén már többen érkeztek az unióba Magyarországon keresztül, mint a mediterrán térségen át. „Magyarország már hosszú idő óta növekvő migrációs nyomásnak van kitéve, s mi már régóta próbáljuk tematizálni ezt az unióban. Most el tudtuk érni, hogy Európában jobban foglalkozzanak a nyugat-balkáni migrációs útvonallal” – fogalmazott az államtitkár. Hozzátette: a szerb határra tervezett kerítést ideiglenes megoldásnak tekintik, s az intézkedés leghevesebb kritizálói sem gondolhatják komolyan, hogy Magyarország hosszú távon kerítéssel akarja elzárni az anyaországtól a vajdasági nemzetrészt.
Prőhle Gergely, az Emberi Erőforrások Minisztériumának nemzetközi és európai uniós ügyekért felelős helyettes államtitkára rámutatott: Magyarország a határzárral a helyzet súlyosságára akart rávilágítani. „Először botrányhőssé kellett váljunk ahhoz, hogy bekerüljünk a látókörbe” – fogalmazott. Szerinte a migrációs problémát közösségi és egyéni szinten is kezelni kell. Az állam, az egyházak és más szervezetek feladata megvédeni a közösséget, kivédeni vagy időben kitolni a negatív tendenciákat. De ha már kialakult egy ilyen helyzet, az egyének felelőssége a befogadásban, az adakozásban személyesen is részt venni.
Szász Jenő, a Nemzetstratégiai Kutatóintézet elnöke a Magyarország határain kívül eső nemzetrészek kivándorlási statisztikáit ismertette: az elmúlt huszonöt évben csak az erdélyi magyarság legalább hatszázezer fős veszteséget szenvedett el, de a felvidékiek is kevesebben lettek legalább százezer fővel. Nagy részük Magyarországra telepedett át: ezt „bocsánatos bűnnek” nevezte Szász abból a szemszögből, hogy a magyarság hazája a Kárpát-medence. A Magyarországra települt külhoniak nem vesztek el a magyar nemzet számára – mutatott rá az elnök, hozzátéve ugyanakkor, hogy Székelyföld esete azért más, mert a régió magyar jellege csak addig őrizhető meg, amíg itt él még ez a hatszázezer magyar, így az itteniek felelőssége is nagyobb.
Szász szerint a magyar államnak másféle támogatáspolitikát kell alkalmaznia a tömbmagyarság, és különbözőt a szórvány esetében. A tömbben élőket területi alapon is támogatni kell, biztosítani kell számukra a magyar állami közszolgáltatásokat. Míg a tömbben célirányos, integrált támogatásokban kell gondolkodni, a gazdaság teljes spektruma segíthető, a szórványban élőket főleg kulturális és oktatási támogatásokkal kell megcélozni. Szász javasolta: a magyar társadalombiztosítást akadálymentesíteni kellene a külhoniak számára, hogy ők is részesülhessenek alapellátásban, amennyiben erre vonatkozó biztosítást kötnek.
A Drakula néven ismert Vlad Țepeș havasalföldi fejedelem sírját vélhetően Nápoly városában, a Santa Maria la Nova templom őrzi – számolt be olasz és román kutatók feltételezéseiről az Il Mattino nápolyi napilap.
Közép-európai idő szerint június 26-án, 12 óra 31 perckor sikeresen csatlakozott a Nemzetközi Űrállomáshoz (ISS) az Ax-4 küldetés személyzetét, köztük Kapu Tibor magyar űrhajóst szállító Dragon űrhajó.
Nicușor Dan szerint jobban el kell magyarázni a polgároknak, hogy a háború Ukrajna számára kedvezőtlen kimenetele Románia és Moldova biztonságát is érinti.
Románia az év végéig 18 darab F-16-os vadászgépet vásárol 1 eurós jelképes áron – jelentette ki szerdán Ionuț Moșteanu védelmi miniszter.
A NATO-tagországok a hágai csúcstalálkozón megállapodtak abban, hogy tíz éven belül a bruttó hazai termékük (GDP) legalább öt százalékára növelik a védelmi kiadásaikat.
Üdvözölte egymást Nicușor Dan román és Donald Trump amerikai elnök a szerdai hágai NATO-csúcstalálkozó előtt.
A nyaralóövezetekben lévő ingatlanok árai között jelentős különbségek vannak Magyarországon belül: 1,7 millió forintos (több mint 20 ezer lejes) átlagos négyzetméterárral Tihany áll az élen, míg a sor másik végén Tisza melletti települések találhatók.
A simontornyai vár Tolna vármegye északi részén található. A várat az 1270-es években, gótikus stílusban építették.
Irán rakétát indított Izrael ellen több mint három órával a tűzszünet kezdete után – jelentette az izraeli hadsereg kedden.
Izrael elfogadta a tűzszünetet Iránnal, mert elérte minden hadműveleti célkitűzését – jelentette be kedden reggel Benjámin Netanjahu izraeli miniszterelnök.
szóljon hozzá!