Képünk illusztráció
Fotó: Haáz Vince
Miközben mindenki az esetszámok csökkenésének és a lazításoknak örül, a koronavírus-világjárvány kedvezőtlen gazdasági hatásai csak most kezdik igazán éreztetni hatásukat. Az újraindulás sok vállalat számára nehézkes a nyersanyag- és a munkaerőhiány miatt, ez pedig az árakon is meglátszik.
2021. június 20., 20:142021. június 20., 20:14
Acél, fűrészáru, műanyag és üzemanyag. Kukorica, szójabab, cukor és napraforgóolaj. Házak, autók, pelenkák és WC-papír. Bárhová nézünk, az árak szinte mindenhol emelkednek – kezdi a koronavírus-járvány okozta áremelkedés okait firtató összeállítását a CNN amerikai hírcsatorna. Mint kiemelték: a pandémia utáni fellendülés javában zajlik, eközben viszont a globális gazdaság azért küzd, hogy lépést tudjon ezzel tartani. Azok a vállalkozások, amelyek kénytelenek voltak ideiglenesen bezárni vagy elbocsátották alkalmazottaikat, most a megnövekedett igények miatt nehézségekkel küszködnek. De hogy jutottunk el idáig?
Az összeállításban külön kitértek az autóiparra, amely véleményük szerint tökéletesen összefoglalja a vállalatok alapanyahiány okozta problémáit és az árnövekedések okait. Tavaly a járvány miatt ideiglenesen bezárták az autógyárakat, aminek következtében a mikrocsip-megrendeléseik is visszaestek. Ezért utóbbiak gyártói a korábban autógyáraknak értékesített mikrocsipeket okostelefonokat, laptopokat és játékeszközöket gyártó vállalatoknak adták el, mivel ezek rendkívül keresettek voltak a járvány idején. Ez viszont oda vezetett, hogy amikor az autóeladások a vártnál gyorsabban emelkedni kezdtek, a gyártók a sor végén találták magukat a csipek beszerzése szempontjából. Az elterjedt hiány miatt a Ford, a Volkswagen, a Fiat-Chrysler és a Nissan is a gyártás csökkentésére kényszerült, ami magasabbra emelte az új autók árát, és növelte a használt járművek iránti keresletet.
A CNN továbbá rámutatott, hogy a különböző nyersanyagok ára is megemelkedett a járvány miatt: az autók, házak és elektromos készülékek gyártásához használt vasérc, réz és acél rekord árszintet ért el az elmúlt hetekben. Másrészt a faanyag-hiányt nem csak az építőipar sínyli meg: a gyanta és a cellulóz emelkedő költségei arra késztetnek egyes cégeket, hogy emeljék a háztartási termékek, például a tamponok, pelenkák és WC-papírok árát. Hangsúlyozták továbbá, hogy a kínálati oldalon jelentkező válságok növekvő listája súlyosbította az árucikkekkel kapcsolatos nehézségeket. A Szuezi-csatorna márciusi lezárása késleltette az áruszállítást. A szárazság Dél-Amerikában rányomta a bélyegét a kukorica- és a cukortermesztésre. Texas mélyfagyása és a Colonial Pipeline zsarolóvírus támadása szigorította a műanyag és az üzemanyag piacát, míg az indiai Covid-19 járvány megzavarta a kikötőket és az ellátási láncokat.
A CNN szerint ha a vállalkozások és a fogyasztók is úgy gondolják, hogy a jelenlegi magas árak véglegesen velünk maradnak, olyan módon változtathatják meg magatartásukat, hogy az árnyomás továbbra is fennmarad.
Noha a felsoroltak közül számunkra sok tényező távolinak tűnhet, valójában Romániában is érződik a hatásuk, főként az építőiparban, illetve az energia- és élelmiszerárak kapcsán – mutatott rá megkeresésünkre Szabó Árpád közgazdász. Mint részletezte, gyakran hallani, hogy Romániában szinte semmit sem termelünk, számos terméket külföldről hozunk be, ezért a globális nehézségek az országban is érezhetők. Egyik példaként a hőszigetelési munkálatokat említette: a tavaly novemberi értékhez képest az árak megduplázódtak az építőanyagok árának emelkedése miatt.
Az élelmiszerárak szintén érezhetően megugrottak tavaly a lezárások idején, és máig nem csökkentek vissza a korábbi szintre. Ugyancsak problémát jelent továbbá, hogy Romániában is sok elbocsátás történt a járvány miatt, a munka nélkül maradt személyek pedig egyéb lehetőségeket kerestek a megélhetésük érdekében.
– emelte ki Szabó Árpád. Hozzátette: az idei energiapiaci liberalizáció ugyancsak hozzájárulhat a hazai problémákhoz az áremelkedések szempontjából, hiszen a lakosság nem minden esetben volt megfelelően tájékoztatva a megfelelő szolgáltató kiválasztásának módjáról, ezért sokan arra eszmélhetnek, hogy jóval többet fizetnek, mint korábban.
Felmelegedés következik jövő héttől, a legmagasabb hőmérsékleti értékek napközben a 17 fokot is elérhetik – nyilatkozta a Digi 24-nek Alina Șerban meteorológus, az Országos Meteorológiai Igazgatóság munkatársa. Csütörtöktől azonban lehűlés várható.
Az RMDSZ szeretne a parlamenti többséghez tartozni, feltéve, hogy abban a többségben nem szerepel a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) – jelentette ki Kelemen Hunor, a Romániai Magyar Demokrata Szövetség elnöke és államfőjelöltje szombaton.
Megkéselt egy 18 éves fiatalembert hasonló korú társa szombaton egy Suceava megyei panzióban rendezett összejövetelen; az áldozat belehalt sérülésébe – közölte Ionuţ Epureanu, a Suceava megyei rendőrség szóvivője.
Marcel Ciolacu miniszterelnök péntek este nyilvánosságra hozta az ukrán hatóságoktól kapott dokumentumot arról, hogy miért nem engedik be Ukrajnába George Simiont, a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnökét.
Nyolcvanéves korában meghalt Nemere István, az egyik legtermékenyebb magyar író. Halálhírét felesége, Szentgyörgyi Judit közölte.
Megnyerték csütörtökön a 47,7 millió lejes (több mint 9,58 millió eurós) főnyereményt a hatoslottón; a nyertes szelvény több mint 4400 lejbe került.
Sulyok Tamás köztársasági elnök november 15-ei hatállyal Nacsa Lőrincet, a Kereszténydemokrata Néppárt (KDNP) országgyűlési képviselőjét nevezte ki a Miniszterelnökség nemzetpolitikáért felelős államtitkárának.
Mintegy 894 ezer lejt utal ki a kormány a tartalékalapból a december 1-jei román nemzeti ünnep alkalmából Gyulafehérvárra tervezett rendezvények megszervezésére.
Kihirdette szerdán Klaus Iohannis államfő a minimálbér kiszámításának uniós irányelvekhez igazított új mechanizmusáról szóló törvényt.
A Máramaros megyei Salvamont munkatársai szerda hajnalban megtaláltak a Máramarosi-havasokban egy ukrán állampolgárt, aki öt napot töltött a hegyekben a Romániába jutása után.
1 hozzászólás