Fotó: Gecse Noémi
Koncerttel, kiállítással és könyvbemutatóval emlékeznek meg Márton Áron erdélyi püspökről Rómában csütörtök este a Márton Áron Emlékév Programbizottsága és a magyar szentszéki nagykövetség szervezésében.
2016. október 06., 19:122016. október 06., 19:12
A Márton Áron születésének százhuszadik évfordulójára meghirdetett 2016-os emlékév nemzetközi programsorozatának újabb állomását képviseli a római fővárosban rendezett emlékest.
Róma belvárosának egyik templomában a kolozsvári Szent Cecilia kórus lép fel. A kórus a kolozsvári Szent Mihály templomból érkezett, ahol Márton Áron püspökké való kinevezése előtt szolgált. A koncertet a Márton Áron, a közösség szolgálatában című kiállítás követi, amelyet Gaal Gergely, a – miniszterelnökség Nemzetpolitikai Államtitkárságához tartozó – Márton Áron Emlékév Programbizottsága elnöke nyit meg.
Virt László az erdélyi püspökről idén olaszul is megjelent életrajzi könyvét az erdélyi Kovács Gergely pápai prelátus, a vatikáni Kultúra Pápai Tanácsa irodavezetője mutatja be, aki Márton Áron boldoggá avatási ügyének posztulátora, vagyis az egyházi eljárás „ügyvédje”.
A gyulafehérvári római katolikus főegyházmegyét 1939 és 1980 között vezető Márton Áron püspök a 20. századi erdélyi magyar közélet egyik legkiemelkedőbb alakjaként ismert. 1944-ben felemelte szavát a zsidók deportálása ellen, 1999-ben a jeruzsálemi Jad Vasem intézet a Világ Igaza címet adományozta neki. A román hatóságok 1951-ben életfogytiglani börtönre ítélték, 1955-ig volt börtönben, majd 1967-ig a gyulafehérvári érseki palota „rabja” volt, amelyet nem hagyhatott el. Az 1980-ban elhunyt püspök boldoggá avatási eljárása 1994-ben indult.
Testét idén augusztusban exhumálták a gyulafehérvári székesegyház altemplomában, majd szeptemberben a székesegyház egyik mellékkápolnájában elhelyezett kőszarkofágban újratemették.
Szerdán kezdődik a vatikáni Sixtus-kápolnában a Szent Péter 266. utódát kiválasztani hivatott konklávé, amelynek szabályai azt is meghatározzák, hogy hogyan kell a választásra jogosult bíborosoknak összehajtaniuk a szavazócédulát.
Vasárnap 20 óráig közel 940 ezer román állampolgár szavazott külföldön az elnökválasztás első fordulójában – derül ki az Állandó Választási Hatóság (AEP) valós idejű adataiból.
Romániai idő szerint szombaton 18 óráig több mint 295 ezer román állampolgár szavazott külföldön az elnökválasztás első fordulójában – derül ki az Állandó Választási Hatóság (AEP) valós idejű adataiból.
A külügyminisztérium szombaton közölte, hogy a külföldi szavazókörzetek választási irodájában valamennyi politikai pártnak van képviselője, akiktől valós idejű tájékoztatást kaphatnak – írja az Agerpres hírügynökség.
Romániai idő szerint szombaton 15 óráig több mint 223 ezer román állampolgár szavazott külföldön az elnökválasztás első fordulójában - derül ki az Állandó Választási Hatóság (AEP) valós idejű adataiból.
Romániai idő szerint szombaton 9 óráig több mint 121 ezer román állampolgár szavazott külföldön az elnökválasztás első fordulójában – derül ki az Állandó Választási Hatóság (AEP) valós idejű adataiból.
Három különböző méretben készítette el a következő egyházfő első ruháját Raniero Mancinelli római szabó.
Felhelyezték a pápaválasztási fordulók eredményét tudtul adó kéménycsövet a Sixtus-kápolna tetejére péntek reggel.
Tűz ütött ki szerda délután a pașcani-i CFR-kórház egyik tetőtéri helyiségében; több mint 60 beteget és 17 alkalmazottat evakuáltak.
Kína szerdán kiadott, a világjárvány elleni válaszlépéseiről szóló úgynevezett fehér könyvében megismételte azon állítását, hogy a koronavírus-járvány az Egyesült Államokból indulhatott ki.
szóljon hozzá!