Fotó: MTI/EPA/Robert Ghement
Megóvta a bukaresti Politikatudományi és Közigazgatási Egyetem (SNSPA) rektora Călin Georgescu elnökjelöltségének iktatását – írja az Agerpres hírügynökség.
2025. március 07., 19:042025. március 07., 19:04
Remus Pricopie pénteken nyújtotta be az óvást a Központi Választási Irodához (BEC). A SNSPA közleménye szerint Pricopie olyan „szilárd alkotmányos és jogi érvekre” hivatkozik, amelyek egyértelműsítik, hogy a jelöltaspiráns retorikája és magatartása összeegyeztethetetlen a román állam demokratikus és alkotmányos értékeivel.
A rektor azt kéri a BEC-től, vizsgálja meg, hogy Georgescu jelölése eleget tesz-e a 2004/370-es törvényben előírt tartalmi és formai feltételeknek, illetve az alkotmánybíróság korábbi határozataiban előírtaknak.
A SNSPA közleményében idézték a rektort, aki hangsúlyozta, hogy tanárként és intézményvezetőként az állampolgárokkal és főleg a fiatal generációkkal szembeni kötelességének érzi állást foglalni a demokrácia és a jogállamiság alapelveinek aláásására irányuló kísérletek láttán. „Ennek az országnak a jövője az alkotmányos értékek tiszteletben tartásától, a bizalmat sugárzó és stabilitást nyújtó politikai magatartás előmozdításától függ” – jelentette ki.
Szerinte egy elnökjelölt magatartása „a törvénynek való megfelelésről szóló egyszerű nyilatkozaton” túlmenően a jogállamiság elvei iránti „valódi elkötelezettséget” kell hogy tükrözze, amely „koherens, lojális és a demokrácia megerősítésére irányuló retorikában” nyilvánul meg. „Az alkotmány és értékeinek tiszteletben tartása nem opcionális, hanem az alaptörvény által előírt és a hűségesküvel megerősített kötelezettség.
– mutatott rá Pricopie. A rektor szerint óvása a választási folyamat integritását is védi.
Călin Georgescu – aki függetlenként indulna a májusi elnökválasztáson – pénteken nyújtotta be jelölési iratcsomóját a Központi Választási Irodához (BEC)
Benyújtotta pénteken jelölési iratcsomóját a Központi Választási Irodához (BEC) Călin Georgescu, aki függetlenként indulna a májusi elnökválasztáson.
A békéről, a szinodális, hidakat építő, szegények mellett álló egyházról szólt az új katolikus egyházfő megválasztása után, a vatikáni palota Szent Péter térre néző balkonjáról elmondott beszéde csütörtök este.
Felszállt a fehér füst néhány perccel csütörtökön este hat óra után a vatikáni Sixtus-kápolna kéményéből, ami azt jelenti, hogy már a második napon sikerült megválasztani a katolikus egyház új, 267. vezetőjét.
Ismét fekete füst szállt fel a vatikáni Sixtus-kápolna kéményéből csütörtökön nem sokkal 12 óra előtt, vagyis második körben sem sikerült megválasztani a katolikus egyház új vezetőjét.
A pápaválasztó bíborosok szerda délután fél hatkor vonulnak be a Sixtus-kápolnába, ezért az első füst este nyolc óra előtt nem száll fel – írja az MTI Matteo Bruni szentszéki szóvivő közlésére hivatkozva.
Az indiai kormány nemzetbiztonsági tanácsadója telefonon tájékoztatta az amerikai külügyminisztert a pakisztáni területen és Kasmír Pakisztánhoz tartozó területén végrehajtott katonai akcióról.
Mielőbbi tartós tűzszünetet, valamint előfeltételek és további késedelem nélküli békét sürgettek a konklávéra készülő bíborosok, akik a pápaválasztás előtti utolsó ülésüket ezzel a felhívással zárták kedden.
A Vatikánban tanácskozó bíborosi testület tagjai szerint a következő pápának az emberekhez közeli pásztornak kell lennie – közölte Matteo Bruni szentszéki szóvivő.
Szerdán kezdődik a vatikáni Sixtus-kápolnában a Szent Péter 266. utódát kiválasztani hivatott konklávé, amelynek szabályai azt is meghatározzák, hogy hogyan kell a választásra jogosult bíborosoknak összehajtaniuk a szavazócédulát.
Vasárnap 20 óráig közel 940 ezer román állampolgár szavazott külföldön az elnökválasztás első fordulójában – derül ki az Állandó Választási Hatóság (AEP) valós idejű adataiból.
Romániai idő szerint szombaton 18 óráig több mint 295 ezer román állampolgár szavazott külföldön az elnökválasztás első fordulójában – derül ki az Állandó Választási Hatóság (AEP) valós idejű adataiból.
szóljon hozzá!