Ezután teljes mértékben megtéríti az állam az ötven kilométeres távon belül ingázó diákok utazási költségeit. Így próbálják meg csökkenteni az oktatási rendszerből lemorzsolódó tanulók számát. Eddig az utazás árának nagyobb részét a diák családjának kellett állnia.
2016. október 17., 18:092016. október 17., 18:09
2016. október 17., 18:492016. október 17., 18:49
„Országos szinten átlagban 18 kilométeres távon ingáznak a diákok. Egy havi autóbuszbérlet ára erre a távolságra hozzávetőlegesen 150 lej. Ebből az összegből ez idáig 56 lejt kapott vissza a diák, így csaknem 100 lejt a családi költségvetésből kellett biztosítani ahhoz, hogy iskolába járhasson” – mondta el Liviu Iolu kormányszóvivő az Agerpres hírügynökségnek.
A 2015–2016-os tanévben több mint 125 ezer ingázó volt országszerte. A 15–19 éves diákok több mint fele él vidéken, a középiskolák pedig általában városban vannak, így sokan választják az ingázást, főként, akiknek nincs lehetőségük bentlakásba vagy albérletbe költözni. A sürgősségi kormányrendelet alapján a közszállítással foglalkozó vállalatok kötelesek lesznek bérleteket kiadni az ingázó tanulóknak, amelyeket teljes mértékben visszafizet a vállalatnak az állam.
A költségtérítés kereteit is kormányrendelet szabályozza majd, ugyanis olyan nagy különbségek vannak a közszállító vállalatok árai között, hogy ugyanarra a távolságra a minimális jegyár akár tizenháromszorosát is elkérhetik a közszállító vállalatok.
Az iskolaelhagyások száma is indokolta a döntést, ugyanis egy nemrég készült felmérés szerint Románia az elsők között van az iskolaelhagyások számát illetően az Európai Unióban. Aggasztó ez a szám Maros megyében is. Összesen 283 diák morzsolódott le a rendszerből az elmúlt tanévben, legtöbben közülük valamelyik vidéki elemi osztályból maradt ki.
A 2010-ben életbe lépett kormányrendelet sem érte el a kívánt hatást, amely szerint megvonhatják a a családtól a szociális juttatást, ha három hónap alatt tíz napnál többet hiányzik igazolatlanul a tanuló. Az utazási költségek visszafizetéséről szóló rendeletet a diákszervezetek képviselőinek, a Mentsük meg a gyerekeket szervezet, illetve az oktatási szakszervezetek kezdeményezésének köszönhetik a diákok – derül ki az oktatási minisztérium közleményéből.
Szerdán kezdődik a vatikáni Sixtus-kápolnában a Szent Péter 266. utódát kiválasztani hivatott konklávé, amelynek szabályai azt is meghatározzák, hogy hogyan kell a választásra jogosult bíborosoknak összehajtaniuk a szavazócédulát.
Vasárnap 20 óráig közel 940 ezer román állampolgár szavazott külföldön az elnökválasztás első fordulójában – derül ki az Állandó Választási Hatóság (AEP) valós idejű adataiból.
Romániai idő szerint szombaton 18 óráig több mint 295 ezer román állampolgár szavazott külföldön az elnökválasztás első fordulójában – derül ki az Állandó Választási Hatóság (AEP) valós idejű adataiból.
A külügyminisztérium szombaton közölte, hogy a külföldi szavazókörzetek választási irodájában valamennyi politikai pártnak van képviselője, akiktől valós idejű tájékoztatást kaphatnak – írja az Agerpres hírügynökség.
Romániai idő szerint szombaton 15 óráig több mint 223 ezer román állampolgár szavazott külföldön az elnökválasztás első fordulójában - derül ki az Állandó Választási Hatóság (AEP) valós idejű adataiból.
Romániai idő szerint szombaton 9 óráig több mint 121 ezer román állampolgár szavazott külföldön az elnökválasztás első fordulójában – derül ki az Állandó Választási Hatóság (AEP) valós idejű adataiból.
Három különböző méretben készítette el a következő egyházfő első ruháját Raniero Mancinelli római szabó.
Felhelyezték a pápaválasztási fordulók eredményét tudtul adó kéménycsövet a Sixtus-kápolna tetejére péntek reggel.
Tűz ütött ki szerda délután a pașcani-i CFR-kórház egyik tetőtéri helyiségében; több mint 60 beteget és 17 alkalmazottat evakuáltak.
Kína szerdán kiadott, a világjárvány elleni válaszlépéseiről szóló úgynevezett fehér könyvében megismételte azon állítását, hogy a koronavírus-járvány az Egyesült Államokból indulhatott ki.
szóljon hozzá!