Ezután teljes mértékben megtéríti az állam az ötven kilométeres távon belül ingázó diákok utazási költségeit. Így próbálják meg csökkenteni az oktatási rendszerből lemorzsolódó tanulók számát. Eddig az utazás árának nagyobb részét a diák családjának kellett állnia.
2016. október 17., 18:092016. október 17., 18:09
2016. október 17., 18:492016. október 17., 18:49
„Országos szinten átlagban 18 kilométeres távon ingáznak a diákok. Egy havi autóbuszbérlet ára erre a távolságra hozzávetőlegesen 150 lej. Ebből az összegből ez idáig 56 lejt kapott vissza a diák, így csaknem 100 lejt a családi költségvetésből kellett biztosítani ahhoz, hogy iskolába járhasson” – mondta el Liviu Iolu kormányszóvivő az Agerpres hírügynökségnek.
A 2015–2016-os tanévben több mint 125 ezer ingázó volt országszerte. A 15–19 éves diákok több mint fele él vidéken, a középiskolák pedig általában városban vannak, így sokan választják az ingázást, főként, akiknek nincs lehetőségük bentlakásba vagy albérletbe költözni. A sürgősségi kormányrendelet alapján a közszállítással foglalkozó vállalatok kötelesek lesznek bérleteket kiadni az ingázó tanulóknak, amelyeket teljes mértékben visszafizet a vállalatnak az állam.
A költségtérítés kereteit is kormányrendelet szabályozza majd, ugyanis olyan nagy különbségek vannak a közszállító vállalatok árai között, hogy ugyanarra a távolságra a minimális jegyár akár tizenháromszorosát is elkérhetik a közszállító vállalatok.
Az iskolaelhagyások száma is indokolta a döntést, ugyanis egy nemrég készült felmérés szerint Románia az elsők között van az iskolaelhagyások számát illetően az Európai Unióban. Aggasztó ez a szám Maros megyében is. Összesen 283 diák morzsolódott le a rendszerből az elmúlt tanévben, legtöbben közülük valamelyik vidéki elemi osztályból maradt ki.
A 2010-ben életbe lépett kormányrendelet sem érte el a kívánt hatást, amely szerint megvonhatják a a családtól a szociális juttatást, ha három hónap alatt tíz napnál többet hiányzik igazolatlanul a tanuló. Az utazási költségek visszafizetéséről szóló rendeletet a diákszervezetek képviselőinek, a Mentsük meg a gyerekeket szervezet, illetve az oktatási szakszervezetek kezdeményezésének köszönhetik a diákok – derül ki az oktatási minisztérium közleményéből.
A Drakula néven ismert Vlad Țepeș havasalföldi fejedelem sírját vélhetően Nápoly városában, a Santa Maria la Nova templom őrzi – számolt be olasz és román kutatók feltételezéseiről az Il Mattino nápolyi napilap.
Közép-európai idő szerint június 26-án, 12 óra 31 perckor sikeresen csatlakozott a Nemzetközi Űrállomáshoz (ISS) az Ax-4 küldetés személyzetét, köztük Kapu Tibor magyar űrhajóst szállító Dragon űrhajó.
Nicușor Dan szerint jobban el kell magyarázni a polgároknak, hogy a háború Ukrajna számára kedvezőtlen kimenetele Románia és Moldova biztonságát is érinti.
Románia az év végéig 18 darab F-16-os vadászgépet vásárol 1 eurós jelképes áron – jelentette ki szerdán Ionuț Moșteanu védelmi miniszter.
A NATO-tagországok a hágai csúcstalálkozón megállapodtak abban, hogy tíz éven belül a bruttó hazai termékük (GDP) legalább öt százalékára növelik a védelmi kiadásaikat.
Üdvözölte egymást Nicușor Dan román és Donald Trump amerikai elnök a szerdai hágai NATO-csúcstalálkozó előtt.
A nyaralóövezetekben lévő ingatlanok árai között jelentős különbségek vannak Magyarországon belül: 1,7 millió forintos (több mint 20 ezer lejes) átlagos négyzetméterárral Tihany áll az élen, míg a sor másik végén Tisza melletti települések találhatók.
Irán rakétát indított Izrael ellen több mint három órával a tűzszünet kezdete után – jelentette az izraeli hadsereg kedden.
Izrael elfogadta a tűzszünetet Iránnal, mert elérte minden hadműveleti célkitűzését – jelentette be kedden reggel Benjámin Netanjahu izraeli miniszterelnök.
Donald Trump szerint Izrael és Irán teljes tűzszünetről állapodott meg, ami lezárja a „12 napos háborút” – az amerikai elnök a megállapodás létrejöttét a Truth Social közösségi oldalán jelentette be washingtoni idő szerint hétfő este.
szóljon hozzá!