Illegális állatkereskedelem Egyiptomban

Afrikának és a Közel-Keletnek napjainkban is jelentős problémája az illegális állatkereskedelem. Bár Egyiptom is aláírta a vonatkozó nemzetközi szerződéseket, Kairó a mai napig az állatkereskedelem központjának tekinthető.

Jászberényi Sándor

2018. december 11., 17:382018. december 11., 17:38

Illegális állatkereskedelem Egyiptomban

Fotó: Jászberényi Sándor

Afrikának és a Közel-Keletnek napjainkban is jelentős problémája az illegális állatkereskedelem. Bár Egyiptom is aláírta a vonatkozó nemzetközi szerződéseket, Kairó a mai napig az állatkereskedelem központjának tekinthető.

Jászberényi Sándor

2018. december 11., 17:382018. december 11., 17:38

Fotó: Jászberényi Sándor

A katonai ellenőrzőpontnál kiszállítottak a kocsiból. A semmi közepén voltunk, egy sivatagi földúton. Beteg fák kókadoztak a dombokon, a leveleikre vastag rétegekben rakódott a sivatagi homok.

A katonai ellenőrzőpont egy páncélozott csapatszállítóból és egy fémbódéból állt. Riadt tizenéves egyiptomi kiskatona babrált benne idegesen a fegyverével.

A sofőr átnyújtotta a kiskatonának a személyi igazolványát. Kiadtam az útlevelemet, de azonnal vissza is süllyedtem az ülésbe. „Majd Hisham, a fordítóm beszél” – gondoltam.

A szerkesztőm éppen pittyeget a Facebookon, nem is nagyon értem rá a katonával törődni. A mobillefedettség egyébként nagyjából teljes az országban.

Bár lehet, hogy ivóvizet nem találsz egy faluban, de interneted lesz, amíg fizeted a számlát.

„Várhatom, hogy még ebben az évszázadban elkészül a cikk?”
„Persze. Mindjárt küldöm.”
„Képek lesznek?”
„Lesznek.”

Fotó: Jászberényi Sándor

Sehol sem álltam a cikkel. Még hatezer karaktert kellett gépelnem alsóhangon a Sinai-félszigeten zajló hadműveletből. Tegnap érkeztünk meg a határvidék legnagyobb városába, El-Árisba. A délutánt a szauarka törzs véneivel töltöttük egy Ad-Al Arabiban, ahol a térségben zajló hadműveletekről és az MFO (a Sínai-félszigeten állomásozó nemzetközi erők) megtámadásáról beszélgettünk. Úgy gondoltam, bőven lesz időm megírni a cikket reggel és elküldeni. Nem így alakult. Reggel hétkor kaptunk egy telefonhívást, hogy Sejk Zuvajedben a törzs egyik tagja vár minket, egészen pontosan a helyi sejk fia. Nem akartuk kihagyni az alkalmat, hogy találkozzunk.

Sejk Zuvajedbe amúgy is szinte lehetetlen külföldi újságíróként bejutni.

Amíg én a leadásommal vacakoltam és a laptopomat püföltem a kocsi első ülésén, addig Hisham lebeszélte a kiskatonával, hogy engedjenek át minket. Ott kellett hagynom az útlevelemet, biztosítéknak, de ez belefért. Arra jöttünk vissza. Tényleg nem csináltunk semmit a műveleti területen, a beduinok meginterjúvolásán kívül. Tovább engedtek minket.

Fotó: Jászberényi Sándor

A sejk fia egy kávézóban fogadott minket, a kisváros határában. Mindenhol páncélos járművek és katonák voltak a városban, de ez nem különösebben zavarta őt.

Miután szimpatikusnak talált minket, a kávézás után beültünk a Toyota pickupjába, elhagytuk a várost, hogy megnézzük a közeli falvakat, távolról a nemzetközi megfigyelők bázisát (MFO), amely a Camp David-i egyezmény betartatását felügyeli.

Végül homokos lankákhoz érkeztünk, közvetlenül az izraeli határ mellett. A mobilunkon már bejött az izraeli hálózat. Piszkos arcú fiatal fiúk ültek a lankákon, és unottan bámulták az eget. Fel kellett másznunk a domb tetejére, hogy lássuk mivel foglalatoskodnak.

Fotó: Jászberényi Sándor

Egy fehér hálót feszítettek ki egyenletesen a dombon. Miután ezzel végeztek, homokot szórtak a hálóra, hogy ne látszanak a fehér vonalai. Utolsó simításként, egy piszkos zsákból egy élő galambot vettek elő, a lábára spárgát kötöttek, annak a végét pedig egy földbe szúrt karóhoz rögzítették. A kötél elég laza volt, hogy a galamb kényelmesen lépegethessen, vagy a levegőbe tudjon emelkedni egy métert. Amikor a fiúk végeztek a művelettel, hátrébb vonultak, és a magukkal hozott műanyagedényből majszolgatták az uzsonnájukat.

Idézet
Mit csinálnak?” – kérdeztük a beduint.
Sólyomra, sasra, vércsére vadásznak. A galamb a csali. A ragadozómadár meglátja az égből, lecsap a galambra, a fiúk pedig rácsapják a hálót, és kész. Fogtak egy sólymot.”

Késő délután volt már. Visszaszálltunk a kocsiba, és pár kilométerrel odébb hajtottunk. Egy idősebb, hatvankörüli öreg beduin éppen tüzet rakott a domb tetején, a tűzön pedig teát főzött. Az eszközei (és a galambja) még ki volt készítve hátrébb, de látszott már, hogy a hazamenetelhez készülődik. Amikor meglátott minket itallal kínált.

Használt konzervesdobozból ittuk a füstös, piros teát.

Nem bírtuk megállni, hogy ne kérdezzünk a ragadozómadár-vadászatról. Az öreg elmondása szerint, ő az elmúlt tíz évben ezzel foglalatoskodott.

Fotó: Jászberényi Sándor

„Kairóban száztól ötszáz dollárig fizetnek egy madárért” – mondta, majd hozzátette:

Idézet
Ha fogunk egyet, az árából egy hónapig eszünk.”

Ezek az események körülbelül hat éve történetek. Nem sok minden változott azóta. A Sínai-félszigeten jelenleg is katonai hadművelet zajlik „Sínai-hadművelet” néven, ellenben az Iszlám Állam megjelenése óta az iszlamisták már tömbbe tömörülnek, úgy nevezik magukat, hogy a „Sínai tartomány”. A beduinok még egészen biztosan vadásznak a ragadozómadarakra a keleti határon.

A kairói egzotikusállat-kereskedelem és helyzete sem változott sokat. Erre akkor döbbentem rá, amikor legutoljára a Halottak városában szemrevételeztem az eladásra kínált állatok sorát. Egy fiatal fiú és idősebb testvére kígyókat árult, de láttam (és fotóztam) eladó baglyot is, a szokásos harcoltatásra szánt kutyák mellett. A bagolyárust volt is szerencsém megkérdezni, hogy mennyi a bagoly (4000 egyiptomi font, körülbelül kétszáz euró), de arra kaptam fel igazán a fejem, hogy bizalmasan megjegyezte:

bármit is szeretnék, azt ő megszerzi, kezdve az oroszlánkölyöktől a krokodilig, határ csak a csillagos ég, meg természetesen a pénztárcám állapota.

korábban írtuk

Ebéd a Halottak városában
Ebéd a Halottak városában

Kairó, mint bármelyik harmadik világbeli város, tele van nyomornegyedekkel. A kormányzat felszámol egyet, de a helyére másik kettő nő azonnal. Jászberényi Sándor helyszíni riportja a Székelyhonnak.

Hittem is, meg nem is az árusnak, de miután ilyen ajánlatot Kairó gazdag negyedének, Zamaleknek egyik állatkereskedésében is kaptam, elkezdtem utánajárni az állatkereskedelemnek az országban. Rövidtávon kiderült, hogy

Egyiptom a központja gyakorlatilag az illegális egzotikusállat-kereskedelemnek egész Afrikában. A beduinok ragadozó madár befogásai vagy az egzotikus hüllők árusítása a piacon pedig csupán a jéghegy csúcsa.

Az illegális állatkereskedelem és a köréje szervezett bűnözés ipar. Az ENSZ drog és bűnügyi irodájának jelentése szerint a negyedik legjövedelmezőbb csempészeti iparág közvetlenül a fegyver-, kábítószer- és embercsempészet után.

Kairót földrajzi adottságai teszik a csempészet központjává: Líbián és Szudánon keresztül érkezik az egyiptomi fővárosba a határokon keresztül az áru, amelyet vagy a tengeren, vagy a levegőben szállítanak tovább.

Bár Egyiptom is aláírta a Veszélyeztetett Fajokról és a vadflóráról és -faunáról szóló 1975-ös nemzetközi megállapodást (CITES), nagyon úgy tűnik, hogy a törvényt nem nagyon tartják és tartatják be az országban.
Legalábbis ez derül ki a Nemzetközi Állatjóléti Alapítvány (IAWF) beszámolóiból. Dr. Elszajid Ahmed Mohamed, a központ irányítójának a beszámolója szerint mivel a feketekereskedelemről értelemszerűen nem készülnek statisztikák, egyedül az „elkapott” szállítmányokból lehet arra következtetni, hogy milyen mértékű üzlet zajlik Egyiptomban.

Fotó: Jászberényi Sándor

Ilyen is akad azért az országban: idén februárban

az egyiptomi hatóságok feltartóztattak egy hajót Asszuánban a Naszer-tavon és az ország legnagyobb illegális állatkereskedelem elleni akciójának keretében letartóztattak egy bűnbandát, amely krokodilbőrökkel kereskedett.

Az ilyen bőrök felvevőpiaca a leggyakoribb esetben a nyugati vagy távol-keleti divatipar. Még napjainkban is óriási a kereslet az ezeknek az állatoknak a bőréből készült cipőkre, övekre és táskákra. Az állatkereskedelem legjavát azonban még mindig az elefánt- és rinocéroszcsont, illetve az egzotikus emlősök (nagymacskák, majomfélék) kereskedelme uralja.

A ragadozó madarak háziállatként tartása elsősorban a Perzsa-öböl menti országokban hagyományos „nemesi” hobbi (néhány éve hír volt, hogy egy szaúdi sejk egy egész repülőgépet kibérelt a sólymainak), de egyre inkább feljövőben van az elit igénye a majmok és a nagymacskák iránt is.

Az egyiptomi közösségi médiában is látni olyan hírességeket, akik a saját majmukkal pózolnak fényképeiken.

Az elefánt- és rinocéroszcsont Fekete Afrikából érkezik szárazföldi útvonalakon (Szudánon, Líbián keresztül) vagy a Vörös-tengeren. Ezeknek az úticélja a Távol-Kelet, elsősorban Kína, ahol a mai napig vagyonokat fizetnek mind a rinocérosz-, mind az elefántcsontért, mert szerencsét és potenciát hozó afrodiziákumként tartják számon.

Mindemellett a kairói csontfaragó- és kézműves ipar is előszeretettel dolgozik elefántcsonttal. Egy 2012-es jelentés szerint közvetlenül a forradalom után tömegesen jelentek meg az elefántcsont faragványok, s bár az ország stabilizálódása óta nem látni tömegével a kairói nagy bazárban Khan-Al-Khalili) elefántcsont faragványokat,

ha célirányosan kérdez rá az ember, hamar a kezébe adnak még ma is egyet.

Egyébként, ha a reptéren tetten érik az embert egy ilyen faragvánnyal, komoly letöltendő börtönbüntetésre számíthat. Elvileg.

Fotó: Jászberényi Sándor

A gyakorlatban azonban ezerből, ha egy esetben indul eljárás, akkor is az egyedül álló turisták ellen – az ipari csempészet ritkán bukik meg a határellenőrzéseken. Azok az egyiptomi köztisztviselők, akiket ennek az okáról kérdeztünk, név nélkül azt nyilatkozták, ez azért van, mert nem igazán képzettek a vámosok és persze a mindent átszövő korrupció is ront a helyzeten.

Egy-egy vámtisztnek akár az éves fizetését is felajánlhatják, ha becsukja a szemét. Az üzlet még így is megéri.

Közben persze Afrikában egyre jobban fogynak, a kihalás szélére kerülnek az őshonos fajok, a globális felmelegedéssel karöltve gyakorlatilag pár évtized kérdése lehet, hogy afrikai elefántot majd csak csontfaragvány vagy biliárdgolyó formájában tudunk mutatni utódainknak. Ez azonban a százmillió fő feletti Egyiptomban, ahol majdnem a lakosság fele él a létminimum alatt, jelenleg senkit sem érdekel.

•  Fotó: Jászberényi Sándor

Fotó: Jászberényi Sándor

•  Fotó: Jászberényi Sándor

Fotó: Jászberényi Sándor

•  Fotó: Jászberényi Sándor

Fotó: Jászberényi Sándor

•  Fotó: Jászberényi Sándor

Fotó: Jászberényi Sándor

•  Fotó: Jászberényi Sándor

Fotó: Jászberényi Sándor

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2024. március 28., csütörtök

Fizetéslevonással és vizsgálati eltiltással büntették az újszülötteket összecserélő asszisztensnőt

Három hónapig tartó tíz százalékos fizetéslevonással büntették a ploieşti-i Sürgősségi Megyei Kórháznak azt az asszisztensnőjét, aki februárban elcserélt két újszülöttet a szülészeti és nőgyógyászati osztályon.

Fizetéslevonással és vizsgálati eltiltással büntették az újszülötteket összecserélő asszisztensnőt
2024. március 28., csütörtök

Júniusig még nem jár bírság az elektronikus számlák feltöltésének elmulasztása miatt

A kormány csütörtöki ülésén sürgősségi rendelettel hosszabbította meg május 31-ig azt az időszakot, amely alatt mentesülnek a szankciók alól az elektronikus számlák feltöltésének ötnapos határidejét túllépő adófizetők.

Júniusig még nem jár bírság az elektronikus számlák feltöltésének elmulasztása miatt
2024. március 27., szerda

Egy helyen minden, amit az előkészítőbe iratkozáshoz tudni kell

Április 11-én kezdődik az iskolába való beiratkozás első szakasza. Az RMDSZ összegyűjtötte a legfontosabb tudnivalókat ezzel kapcsolatban, hogy minden magyar szülőhöz eljusson az anyanyelvi oktatás fontossága.

Egy helyen minden, amit az előkészítőbe iratkozáshoz tudni kell
2024. március 27., szerda

Ha mostanában mosott kocsit, akkor most bosszankodhat – szaharai port fúj hozzánk a szél

Szaharai port tartalmazó levegőtömeg érkezik Románia területe fölé. A porkoncentráció az ország délnyugati, déli és keleti régióiban magasabb – közölte szerdán az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM).

Ha mostanában mosott kocsit, akkor most bosszankodhat – szaharai port fúj hozzánk a szél
2024. március 26., kedd

Ezeket kell tudni a külföldi választókerületekben történő szavazásról

A külügyminisztérium részletes tájékoztatást tett közzé honlapján a külföldi lakóhellyel vagy tartózkodási hellyel rendelkező román állampolgárok választójogának gyakorlásáról az idei európai parlamenti választásokon.

Ezeket kell tudni a külföldi választókerületekben történő szavazásról
2024. március 26., kedd

Ukrajnának szánt, hadi eszközöket tartalmazó finn szállítmány haladhat át az ország területén

A parlament együttes ülése kedden formálisan is tudomásul vette Klaus Iohannis államfő tájékoztatását külföldi katonák és hadfelszerelések Romániába érkezéséről, valamint a nemzetközi békemissziókban szerepet vállaló román kontingensek keretszámáról.

Ukrajnának szánt, hadi eszközöket tartalmazó finn szállítmány haladhat át az ország területén
2024. március 25., hétfő

Bár ötletként felmerült, nem valószínű, hogy életbe tudják léptetni a hétvégi boltbezárást Romániában

Nem szabhatja meg az állam az embereknek, hogy mikor mehetnek vásárolni – vélekedett hétfőn hétvégi boltzárról a mezőgazdasági miniszter, aki szerint egy tanulmány alapján hoz majd erről döntést a koalíció.

Bár ötletként felmerült, nem valószínű, hogy életbe tudják léptetni a hétvégi boltbezárást Romániában
2024. március 25., hétfő

Havi 300 lejjel járó, teljesítményserkentő ösztöndíjat vezetnek be az oktatásban

Módosítják az iskolai ösztöndíjak rendszerét – jelentette be hétfői sajtótájékoztatóján az oktatási miniszter. Ligia Deca szerint a módosításokat tartalmazó tervezetet hamarosan közvitára bocsátják.

Havi 300 lejjel járó, teljesítményserkentő ösztöndíjat vezetnek be az oktatásban
2024. március 24., vasárnap

Tragédiába torkollt a raliverseny

Többen meghaltak és sokan megsérültek vasárnap, amikor a magyarországi Esztergom-Nyerges Rallyn egy jármű lesodródott az útról és a nézők közé hajtott.

Tragédiába torkollt a raliverseny
Tragédiába torkollt a raliverseny
2024. március 24., vasárnap

Tragédiába torkollt a raliverseny

2024. március 24., vasárnap

Közel kilencszáz jogosítványt vontak be a rendőrök

A közlekedésrendészet munkatársai országszerte 860 jogosítványt vontak be az elmúlt nap során végzett közúti ellenőrzések alkalmából, ebből 109-et alkoholos befolyásoltság, 16-ot kábítószer hatása alatt történő járművezetés miatt.

Közel kilencszáz jogosítványt vontak be a rendőrök
Hirdessen a Székelyhonon!
Ma feladja, hamarosan megjelenik,
rövid időn belül eredményt hoz! Feladok egy hirdetést!
Hirdessen a Székelyhonon!
Ma feladja, hamarosan megjelenik, rövid időn belül eredményt hoz! Feladok egy hirdetést!