Alaposan át kell gondolni a nyári terveket. Nagy valószínűséggel idén nem jutunk el messzire. Képünk illusztráció
Fotó: Gecse Noémi
Májusba léptünk és hamarosan kopognak a nyári hónapok is, így egyre többen keresik a választ, hogy mi lesz a már lefoglalt nyaralásokkal, kirándulásokkal, vajon lehet-e utazni, át lehet-e ütemezni azokat. Fogyasztóvédővel és turisztikai szakemberekkel kerestük a választ és a lehetséges megoldásokat.
2020. május 02., 09:552020. május 02., 09:55
2020. május 02., 14:192020. május 02., 14:19
A koronavírus járvány miatt teljesen felborult a megszokott éltünk, rutinunk, és egyre jobban várjuk, hogy járjon le a szükségállapot, hogy tudjunk kimozdulni. Azt azonban továbbra sem nem tudni, hogy mit jelent majd május 15. utánra az államfő által megígért – majd félig-meddig visszakozott – kimozdulás, lesz-e lehetőség arra, hogy legalább egyik településről a másikra kiránduljunk, és mikor utazhatunk külföldre.
A marosvásárhelyi World Travel Shop utazási iroda társtulajdonosa, Kelemen Barna érdeklődésünkre gyorsan tisztázta: gyakorlatilag
„Azokat a foglalásokat, amelyek a szükségállapot idejére szóltak ,ingyen áttettük egy másik időpontra vagy értékjegyet adtunk, amelyet akár jövő év végéig is fel tudnak használni az ügyfelek. Ha lejár a szükségállapot, akkor már nem lesz rendkívüli helyzet és előre láthatóan akkor a szerződésben foglaltak alapján kell eljárjunk. Ami azt jelenti, hogy
Akkor alkalmazni fogjuk az indulás előtti 60, illetve 30 nappal korábban lemondott utakra érvényes szabályokat. De ez is nagymértékben függ attól, hogy az országok vezetői milyen döntéseket hoznak.
– mondta Kelemen Barna. A turisztikai szakember arról is beszélt, várják, hogy a román kormány odafigyeljen a turisztikai cégekre, utazási irodákra, hiszen legalább 200-250 ezer ember és családjaik sorsa függ attól, hogy az ország vezetői támogatni fogják-e az ágazatot, és bölcs döntéseket hoznak-e?
Fotó: Barabás Ákos
A csíkszeredai Fenyő Travel képviselője, Tódor Etelka arról beszélt, hogy bár aggódnak, hogy milyen lesz az elkövetkező időszak, de nem pánikolnak, figyelik a fejleményeket, hogy mikor tudnak nyitni, vendégeket fogadni. A Székelyhonnak elmondta, jelenleg egy nagy beruházáson dolgoznak, amellyel legalább jól tudtak haladni.
Alkalmazottaink kényszerszabadságon vannak, akik dolgozunk, már forgatókönyveket készítünk, hogy a nyitáskor hogyan tegyünk eleget a biztonsági előírásoknak. Nagy kérdőjelek vannak, várjuk a hivatalos bejelentéseket. Reméljük, hogy legalább július-augusztusban fogadni tudjuk a vendégeket” – sorolta Tódor Etelka, aki szerint
Számolnak azzal, hogy turizmus az üzleti, gazdasági szféra egyik legerősebben érintett ága lesz, hiszen utazni, kirándulni, nyaralni nem létszükséglet.
A Maros Megyei Fogyasztóvédelmi Hivatal vezetője, Liviu Todoran arra számít, hogy a kialakult helyzet miatt
Bízik abban, hogy az utazási irodák nagy többsége megpróbálja békés úton megoldani az utak átütemezését, értékjegyet biztosít a foglalások fejében. „Az irodák hivatkozhatnak arra, hogy az előlegeket már továbbították a szállodák felé, így nem tudják visszaadni.
Az is fontos, hogy az ajánlat ne csak szóban történjen, hanem vessék papírra, vagyis a szerződéshez csatoljanak egy mellékletet vagy kössenek új szerződést. Arra is oda kell figyelni, hogy ha az eredeti szerződést egy bizonyos céggel kötöttük meg, akkor a második is ugyanazzal legyen, ugyanazon személy nevére. Ha az első az egyik házastárs nevére íródott, akkor a második is az ő nevén legyen.
– javasolta a fogyasztóvédő, aki arról is beszélt: félő, hogy ha nem tudnak a turisztikai cégek talpon maradni, akkor csődöt jelentenek, klienseik pedig bottal üthetik a nyomát a foglalások ellenértékének.
A Drakula néven ismert Vlad Țepeș havasalföldi fejedelem sírját vélhetően Nápoly városában, a Santa Maria la Nova templom őrzi – számolt be olasz és román kutatók feltételezéseiről az Il Mattino nápolyi napilap.
Közép-európai idő szerint június 26-án, 12 óra 31 perckor sikeresen csatlakozott a Nemzetközi Űrállomáshoz (ISS) az Ax-4 küldetés személyzetét, köztük Kapu Tibor magyar űrhajóst szállító Dragon űrhajó.
Nicușor Dan szerint jobban el kell magyarázni a polgároknak, hogy a háború Ukrajna számára kedvezőtlen kimenetele Románia és Moldova biztonságát is érinti.
Románia az év végéig 18 darab F-16-os vadászgépet vásárol 1 eurós jelképes áron – jelentette ki szerdán Ionuț Moșteanu védelmi miniszter.
A NATO-tagországok a hágai csúcstalálkozón megállapodtak abban, hogy tíz éven belül a bruttó hazai termékük (GDP) legalább öt százalékára növelik a védelmi kiadásaikat.
Üdvözölte egymást Nicușor Dan román és Donald Trump amerikai elnök a szerdai hágai NATO-csúcstalálkozó előtt.
A nyaralóövezetekben lévő ingatlanok árai között jelentős különbségek vannak Magyarországon belül: 1,7 millió forintos (több mint 20 ezer lejes) átlagos négyzetméterárral Tihany áll az élen, míg a sor másik végén Tisza melletti települések találhatók.
A simontornyai vár Tolna vármegye északi részén található. A várat az 1270-es években, gótikus stílusban építették.
Irán rakétát indított Izrael ellen több mint három órával a tűzszünet kezdete után – jelentette az izraeli hadsereg kedden.
Izrael elfogadta a tűzszünetet Iránnal, mert elérte minden hadműveleti célkitűzését – jelentette be kedden reggel Benjámin Netanjahu izraeli miniszterelnök.
szóljon hozzá!