Fotó: Baricz Tamás Imola
Továbbra is akadozva működik az elektronikus egészségügyi kártyák rendszere, a háziorvosok emiatt nyílt levélben bírálták az Országos Egészségbiztosítási Pénztárt, rámutatva: az ő feladatuk az ellátás, és nem az informatikai problémák megoldása. Nicolae Bănicioiu egészségügyi miniszter ezzel szemben úgy véli: a rendszer nagyon jól működik, és ez a legfontosabb projekt, ami 1989 után megvalósult Romániában.
2015. május 12., 21:352015. május 12., 21:35
Továbbra is akadozva működik az elektronikus egészségügyi kártyák rendszere, ezért a háziorvosok nyílt levélben szólították fel az Országos Egészségbiztosítási Pénztárt (CNAS), hogy ne szankcionálják azokat a szakembereket, akik működőképes azonosító hiányában vizsgálnak meg, illetve kezelnek pácienseket.
Az orvosok emellett azt is kérik, hogy a biztosító alkalmazzon valamennyi megyében informatikai szakembereket, akiket azonnal értesíteni lehet, ha lefagy a program, a szakértők elérhetőségét pedig a megyei biztosítók honlapján és a székházak bejáratánál is függesszék ki. Angela Mazdrag, a háziorvosok munkáltatói szövetségének elnöke rámutatott: május elsejei beindítása óta a rendszer a akadozik, és folyamatosan lefagy.
Állásokat hirdetett meg a szaktárca
Befagyasztott állásokat oldott fel az egészségügyi intézményekben a minisztérium – jelentette be kedden Nicolae Bănicioiu tárcavezető. Rámutatott: a rendszerben körülbelül 30 ezer új alkalmazottra lenne szükség, a személyzethiányt pedig szerinte három-négy éven belül sikerül pótolni. Az egészségügyi szakszervezetek által kilátásba helyezett tüntetésekről elmondta: folyamatosan tárgyalnak az érintettekkel, és nem kizárt, „hogy hamarosan emelkedni fog a fizetésük”.
A háziorvosok szerint a kialakult helyzetért egyedül a CNAS felelős, ezért elfogadhatatlan lenne, ha a szakembereknek azért nem fizetne a biztosító a vizsgálatok, kezelések, gyógyszerek után, mert nem használták a kártyát. „Az orvosok feladata, hogy biztosítsák a szükséges és igényelt egészségügyi szolgáltatásokat a pácienseknek, és nincs idejük informatikai hiányosságok megoldásával foglalkozni” – olvasható a közleményben.
A háziorvosok hangsúlyozzák: mindannyian eleget tettek a törvényben előírt kötelességüknek, beszerezték a meglehetősen költséges kártyaleolvasókat.
Korábban Soós Szabó Klára, a háziorvosok egyesületének Hargita megyei elnöke lapunknak úgy nyilatkozott: a kártya embertelen körülményeket teremthet a betegellátásban, ha nem működik zökkenőmentesen.
Nicolae Bănicioiu egészségügyi miniszter ezzel szemben kedden úgy nyilatkozott: noha felmerülnek problémák az elektronikus azonosítókkal kapcsolatban, a CNAS vezetője, Vasile Ciurchea által közölt információk szerint „a rendszer nagyon jól működik”.
„A 14,5 millió biztosított állampolgárt kiszolgáló kártyarendszer a legnagyobb projekt, amely 1989 után Romániában megvalósult” – vélekedett a tárcavezető. Hozzátette: tisztában van vele, hogy sokan elégedetlenek, de ez egyelőre a leghatékonyabb módszer a visszaélések és az adócsalás megfékezésére az egészségügyi rendszerben.
Ehhez képest Klaus Johannis államfő pénteken hevesen bírálta a rendszert, mint rámutatott: a kormány rendkívül rosszul készítette elő a rendszer elindítását, és „botrányos”, hogy egyes rendelők és kórházak előtt hatalmas sorok alakultak ki.
A párizsi ítélőtábla megtagadta szerdán Pál Fülöp herceg kiadatását Romániának – írja az Agerpres az AFP hírügynökség jelentésére hivatkozva.
Tizenkét különleges helyszín, tucatnyi izgalmas és megragadó történet – Erdély kincsei sorozatunk első évadában tömören, lényegre törően mutattuk meg azokat a természeti vagy épített büszkeségeinket, amelyekről még az itt élők is keveset tudnak.
A Drakula néven ismert Vlad Țepeș havasalföldi fejedelem sírját vélhetően Nápoly városában, a Santa Maria la Nova templom őrzi – számolt be olasz és román kutatók feltételezéseiről az Il Mattino nápolyi napilap.
Közép-európai idő szerint június 26-án, 12 óra 31 perckor sikeresen csatlakozott a Nemzetközi Űrállomáshoz (ISS) az Ax-4 küldetés személyzetét, köztük Kapu Tibor magyar űrhajóst szállító Dragon űrhajó.
Nicușor Dan szerint jobban el kell magyarázni a polgároknak, hogy a háború Ukrajna számára kedvezőtlen kimenetele Románia és Moldova biztonságát is érinti.
Románia az év végéig 18 darab F-16-os vadászgépet vásárol 1 eurós jelképes áron – jelentette ki szerdán Ionuț Moșteanu védelmi miniszter.
A NATO-tagországok a hágai csúcstalálkozón megállapodtak abban, hogy tíz éven belül a bruttó hazai termékük (GDP) legalább öt százalékára növelik a védelmi kiadásaikat.
Üdvözölte egymást Nicușor Dan román és Donald Trump amerikai elnök a szerdai hágai NATO-csúcstalálkozó előtt.
A nyaralóövezetekben lévő ingatlanok árai között jelentős különbségek vannak Magyarországon belül: 1,7 millió forintos (több mint 20 ezer lejes) átlagos négyzetméterárral Tihany áll az élen, míg a sor másik végén Tisza melletti települések találhatók.
Irán rakétát indított Izrael ellen több mint három órával a tűzszünet kezdete után – jelentette az izraeli hadsereg kedden.
szóljon hozzá!