Elegünk van a hazudozásokból, ígérgetésekből, kifogások kereséséből – mondják az éhségsztrájkba kezdett gazdák, akik múlt csütörtök óta tüntetnek Bukarestben a kormányépület előtt. A demonstráló gazdák közt van Márton Róbert karcfalvi állattenyésztő is.
2016. augusztus 23., 11:122016. augusztus 23., 11:12
„Nekem nem a Hargita Megyei Mezőgazdasági Intervenciós és Kifizetési Ügynökség (APIA) alkalmazottjaival van problémám, hanem a román rendszerrel, azzal, hogy múlt év október 16-a óta kaptunk egy sor hazugságot, ígéretet. Különböző dátumokra ígérték a támogatások kifizetését, mégsem kaptunk akkor semmit” − tisztázta már a beszélgetés legelején Márton Róbert.
A csíkkarcfalvi gazda elmondása szerint ő maga csak az augusztus elején tartott tüntetés után kapta meg a neki járó támogatás egy részét. Kiemelte azt is, hogy a hónap elején demonstrálók azért hagyták abba a sztrájkot, mert ígéretet kaptak, hogy a hónap közepéig kifizetik az állattenyésztési támogatások teljes értékének 95 százalékát. Ez nem történt meg – hétfőig csak 61 százalékát fizették ki –, ezért kezdtek újabb éhségsztrájkba a gazdák múlt csütörtökön.
Az éhségsztrájk kezdetétől jelen levő Márton Róbert elmondta, legtöbb tizenegyen tüntettek egyszerre – köztük jászvásárhelyi, brassói és bukaresti gazdálkodók is –, hétfői beszélgetésünkig viszont csak heten bírták még. Ételt az elmúlt napokban egyáltalán nem fogyasztottak, csak folyadékot vittek be szervezetükbe. A forróság ellen napernyővel, az eső ellen pedig műanyag fóliákkal védik magukat, ezeket a velük szimpatizálókkal vásároltattak. Mivel a zöldövezetre nem léphetnek rá, így kénytelen napok óta a járdán vesztegelni, az ott felállított nyugágyakon aludni. Arról is beszámolt a megyei gazda, hogy egész hétvégén senki nem foglalkozott velük, hétfőn azonban tárgyaltak a mezőgazdasági miniszterrel és az APIA országos igazgatójával. A tüntetők elmondták a panaszaikat, s kérték az illetékeseket, hogy a kifizetésekkel kapcsolatban olyan választ adjanak, amelyet tartani is tudnak. Ez ügyben délután 3-4 órára ígérték választ a politikusok, azonban hétfő estig nem ismertették álláspontjukat a tüntetőkkel.
Márton Róbert 64 szarvasmarhát tart, illetve 34 hektár területre igényelt támogatást. Neki a nyári időszakban van a legnagyobb szüksége a támogatásokra, a lucerna bálázásához szükséges fóliát ugyanis meg kell vásárolnia. Számára viszont kellemetlen, hogy haladékot kellett kérnie a forgalmazótól a kifizetések késése miatt, úgy hogy közben a vezető politikusok, intézményvezetők azt nyilatkozzák, hogy a támogatások szinte teljes értéke ki van fizetve. Emiatt pedig a gazdákkal szembe válnak bizalmatlanná a forgalmazók, miközben Bukarestben mellébeszélnek – ez dühíti leginkább a gazdát, hangsúlyozta.
Közös táncban csúcsosodott ki az Ezer Székely Leány Napja szombaton a csíksomlyói nyeregben. A rendezvényre a nagy hőség ellenére is sokan kilátogattak, ki gyalog, ki lovas szekérrel, ki népviseletben, ki anélkül.
Az elmúlt harminc év szakmai munkásságát ismerte el Csíkszereda önkormányzata András Mihálynak, a Hargita Székely Néptáncszínház vezetőjének. A Pro Urbe díjat szombaton adták át a csíksomlyói nyeregben.
Folyamatban van a szerkezetépítés a csíkszentkirályi tanuszodánál, amelynek alapozását tavaly ősszel kezdte el a kivitelező. A munkával jól haladnak, így tarthatónak tűnik a határidő, amelynek értelmében idén el kell készülnie a létesítménynek.
Elkezdődött szombaton reggel az Ezer Székely Leány Napja a találkozó első állomása a csíkszeredai Szabadság téren zajlott, ahol szép számban gyűltek össze a székely népviseletbe öltözött leányok és legények.
Szombaton ismét székelyruhás fiatalok serege népesíti be Csíkszerda főterét, illetve a somlyói nyerget. Az Ezer Székely Leány Napját először 1931. június 7-én tartották meg ugyanitt – nézzük, miként vezették fel, értékelték a korabeli sajtóban.
Az Ezer Székely Leány Napjának biztonságos megszervezése érdekében szombaton reggel útlezárásra lehet számítani két csíkszeredai utcában.
Noha hét éve megvásárolta a csíkdánfalvi önkormányzat a volt kerámiagyártó műhelyeket, illetve az egykori szövödét, ezek azóta is használatlanul, bezárva állnak, mert felújításuk érdekében nem sikerült pályázati támogatást szerezni.
Johann Sebastian Bach zeneszerző életműve köré épül az idei Csíkszeredai Régizene Fesztivál: július 5–13. között 17 koncert, 250 fellépő és templomi terekben megszólaló mesterművek várják a közönséget – a h-moll mise lesz az egyik fénypont.
Teljesen átalakul Csíkszereda legnagyobb általános iskolájának udvara, a munkálatok egy részét iskolakezdésig szeretnék elvégezni. Több sportpálya, futópálya készül, de szabadtéri tanórák megtartására alkalmas tereket is kialakítanak.
Családokat, népviseletbe öltözötteket és „civileket” is várnak szombaton, az Ezer Székely Leány Napján Csíkszeredába és Csíksomlyóra. Az egész napot felölelő program alatt a néptánc, a népviselet, a népi hagyományok lesznek főszerepben.
szóljon hozzá!