A jóllét több annál, minthogy mit engedhetünk meg magunknak
Fotó: Pinti Attila
Nem sokat, mindössze egy helyet javított Románia az életminőség és jólét világranglistáján: a 169 országos rangsorban immár a 43., vagyis már nem az utolsó európai uniós ország a rangsorban, mert megelőzi Bulgáriát. Molnár Ágnes szociológus rámutatott, Románia a tavalyinál rosszabb pontszámot kapott, de mégis összességében jobb helyezéssel jár ez, ami azt mutatja, hogy több olyan ország is van, ahol nagyobb mértékben romlott az életminőség, mint nálunk.
2022. november 06., 19:002022. november 06., 19:00
Az életminőség és jólét világranglistáját a Social Progress Imperative nevű nemzetközi nonprofit szervezet állítja össze évente. Idén Románia az 1-től 100-ig terjedő skálán 76,89 pontot kapott a nemzetközi szervezettől, valamivel kevesebbet, mint tavaly – de elegendőt ahhoz, hogy
Molnár Ágnes szociológus a kutatással kapcsolatban a Székelyhonnak elmondta: a rangsorok mindig relatívak, azaz viszonylagosak. „Románia a lehetséges 100 pontból olyan pontszámot kapott, ami abszolút értékben a tavalyihoz képest rosszabb, összességében mégis jobb helyezéssel jár.
– magyarázza a 43. hely jelentését a szakember. Hozzáteszi, Románia helyezése amúgy elég „megszokott”: Európában az utolsók között, de megelőzve a volt szovjet tagköztársaságok legtöbbjét, és jóval megelőzve az ázsiai, még inkább az afrikai országokat. „Viszonyítás kérdése, hogy hogyan értékeljük ezt a helyezést, és mi sajnos hajlamosak vagyunk mindig a lemaradásunkat hangsúlyozni. A modern élet velejárója a rangsorokban, statisztikákban való gondolkodás.
– vélekedik a szociológus.
A Social Progress Imperative világrangsort továbbra is Norvégia vezeti, 90,74 ponttal, a második Dánia, a harmadik Finnország. Az utolsó három helyre Csád, a Közép-Afrikai Köztársaság és Dél-Szudán került. A szociológus szerint ez sem meglepő, az életminőség-kutatásokban, hiszen
Románia nagyjából Bulgáriával vállvetve az uniós országok sorát zárja, és utánuk következik az egykori Szovjetunió legtöbb utódállama.
„Ha globálisan szemléljük, akkor úgy látjuk, erősen meghatározó az anyagi életszínvonal, hiszen elsők Skandinávia és utolsók a szubszaharai Afrika országai. Mégis, hogy a jóllét mennyire nem csak az anyagi helyzet függvénye, az is bizonyítja, hogy
Az életminőség tehát egyfajta beállítódást, az élettel való elégedettséget, a derűs életszemléletet is jelenti” – mutat rá Molnár Ágnes.
Fotó: Haáz Vince
Fogalmilag különbséget is teszünk a jólét és a jóllét között: előbbi kizárólag anyagi tényezőket vesz figyelembe, utóbbi sokkal inkább az érzelmi, mentális állapotunkra, az élettel való elégedettségünkre, a szociális környezetünkre vonatkozik, de természetesen jelentős mértékben befolyásolja az anyagi helyzet is.
– mondja a szociológus.
Rámutat, hogy a Social Progress Imperative kutatása egy ún. társadalmi haladás-indexet képez különböző mutatókból, amelyek ezúttal a következők: alapszükségletek (táplálkozás, hajlék, biztonság), jóllét (tudáshoz és információhoz való hozzáférés, környezetminőség), valamint a lehetőségek (jogok, választási lehetőségek, felsőoktatáshoz való hozzáférés), és ezek alapján állítja össze a világranglistát.
– magyarázza a szakember.
A Drakula néven ismert Vlad Țepeș havasalföldi fejedelem sírját vélhetően Nápoly városában, a Santa Maria la Nova templom őrzi – számolt be olasz és román kutatók feltételezéseiről az Il Mattino nápolyi napilap.
Közép-európai idő szerint június 26-án, 12 óra 31 perckor sikeresen csatlakozott a Nemzetközi Űrállomáshoz (ISS) az Ax-4 küldetés személyzetét, köztük Kapu Tibor magyar űrhajóst szállító Dragon űrhajó.
Nicușor Dan szerint jobban el kell magyarázni a polgároknak, hogy a háború Ukrajna számára kedvezőtlen kimenetele Románia és Moldova biztonságát is érinti.
Románia az év végéig 18 darab F-16-os vadászgépet vásárol 1 eurós jelképes áron – jelentette ki szerdán Ionuț Moșteanu védelmi miniszter.
A NATO-tagországok a hágai csúcstalálkozón megállapodtak abban, hogy tíz éven belül a bruttó hazai termékük (GDP) legalább öt százalékára növelik a védelmi kiadásaikat.
Üdvözölte egymást Nicușor Dan román és Donald Trump amerikai elnök a szerdai hágai NATO-csúcstalálkozó előtt.
A nyaralóövezetekben lévő ingatlanok árai között jelentős különbségek vannak Magyarországon belül: 1,7 millió forintos (több mint 20 ezer lejes) átlagos négyzetméterárral Tihany áll az élen, míg a sor másik végén Tisza melletti települések találhatók.
A simontornyai vár Tolna vármegye északi részén található. A várat az 1270-es években, gótikus stílusban építették.
Irán rakétát indított Izrael ellen több mint három órával a tűzszünet kezdete után – jelentette az izraeli hadsereg kedden.
Izrael elfogadta a tűzszünetet Iránnal, mert elérte minden hadműveleti célkitűzését – jelentette be kedden reggel Benjámin Netanjahu izraeli miniszterelnök.
szóljon hozzá!