Nagy gond az élelmiszerpazarlás Romániában. Mostmár állami szinten is tesznek ellene. Képünk illusztráció
Fotó: Pál Árpád
Döntő házként fogadta el kedden a képviselőház az élelmiszerpazarlás csökkentését célzó törvénytervezetet, amelyik lehetővé teszi, hogy a fogyasztók csökkentett áron jussanak hozzá azokhoz az élelmiszerekhez, amelyek szavatossági ideje rövidesen lejár. A tervezet a civil szervezetek számára is egyszerűsíti a nem romlandó élelmiszerek átvételét.
2024. február 20., 17:422024. február 20., 17:42
2024. február 20., 18:002024. február 20., 18:00
A 2016/217-es törvényt módosító és kiegészítő tervezetet 245 támogató és egy ellenszavazattal, 13 tartózkodás mellett fogadta el az alsóház. Az RMDSZ keddi közleménye szerint a javaslatcsomagot az RMDSZ, a Szociáldemokrata Párt (PSD), a Nemzeti Liberális Párt (PNL) és a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) törvényhozói dolgoztak ki.
A közlemény idézi Miklós Zoltán Kovászna megyei parlamenti képviselőt, a törvénytervezet RMDSZ-es kezdeményezőjét, aki szerint
„2021-ben országunkban 4,6 millió személyt fenyegetett szegénység és 150 ezer gyerek szenved naponta az éhség miatt.
– fejtette ki a képviselő.
Diana Buzoianu, a tervezet USR-s kezdeményezője arról tájékoztatta az Agerpres hírügynökséget, hogy
Ezek között szerepel az élelmiszerek árának csökkentése szavatossági idejük lejárta előtt, illetve az élelmiszerek eladományozása, állati takarmányként való felhasználása, komposztálása vagy biogázként való felhasználása. A tervezet szerint
Buzoianu azt is elmondta, a mezőgazdasági minisztérium digitális platformot hoz létre, amelyen a gazdasági szereplők jelenteni fogják az élelmiszer-pazarlással kapcsolatos adatokat.
Miklós Zoltán szerint a háztartások számára is kedvező ez az intézkedéscsomag, hiszen a családok alacsonyabb áron vásárolhatnak meg olyan élelmiszert, amelynek rövidesen lejár a szavatossági ideje.
„Ugyanakkor az el nem fogyasztott ételt megfelelően becsomagolva, pluszköltségek nélkül is magukkal vihetik az étteremből, mi több, a vendéglátó egységeknek a menüben is jól láthatóan fel kell tüntetniük ezt a lehetőséget.
– nyilatkozta a képviselő.
Az RMDSZ közleménye emlékeztetett, hogy Romániának 2030-ra a felére kell csökkentenie az egy főre jutó élelmiszerpazarlás mértékét, valamint különböző intézkedések által növelni kell az élelmiszerláncban felhasznált és hasznosított élelmiszer mennyiségét.
„Európai viszonylatban személyenként 178 kg, Romániában pedig 130 kg élelmiszerhulladék termelődik évente. Országos szinten az élelmiszerfelesleg több mint fele a háztartásokban keletkezik, 37 százalékát az élelmiszeripar, öt százalékát pedig a közétkeztetésben keletkezett hulladék teszi ki. Továbbá, a globális élelmiszerpazarlás az üvegházhatást okozó gázok teljes kibocsátásának nyolc százalékát alkotja, amely jelentős hatással van az éghajlatra és a társadalom egészére egyaránt” – olvasható az RMDSZ közleményében.
Bényi Ildikót március 24-én, jövő hétfőn búcsúztatják a Hernádvécsei temetőben – közölte a Médiaszolgáltatás-támogató és Vagyonkezelő Alap (MTVA) sajtó- és marketingirodája kedden az MTI-vel.
A közlemény szerint az összesen 28 336 befektető közül 3732-en véradók voltak. Utóbbiak számára az egyéves futamidejű államkötvények hozama 7,80 százalék, 1 százalékponttal magasabb, mint a klasszikus egyéves futamidejű állampapíroké.
Benyújtotta a vádiratot a szlovák Különleges Büntetőbíróságra (STS) a Robert Fico kormányfő ellen tavaly májusban elkövetett merénylet ügyében a szlovák Legfőbb Ügyészség illetékes ügyésze hétfőn.
Elutasította hétfői ülésén az alkotmánybíróság a Diana Șoșoacát a májusi elnökválasztásról kizáró BEC-döntés elleni fellebbezést. A testület elutasította a George Simion elnökjelöltsége elleni óvásokat is.
A Richter-skálán 3,1-os erősségű földrengés volt hétfőn 7 óra 33 perckor Vrancea megyében, Vrancea szeizmikus térségben – közölte az országos földfizikai intézet (INCDFP).
Vasárnapi ülésén az alkotmánybíróság elutasította a George Simion és Victor Ponta jelöltsége elleni óvásokat, így a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnöke és a volt kormányfő is indulhat a májusi elnökválasztáson.
Hétfőn kezdődik a nyolcadik osztályosok képességfelmérő próbavizsgája.
Januárban tavaly decemberhez képest 5,6 százalékkal 5328 lejre csökkent a nettó átlagbér Romániában – közölte pénteken az Országos Statisztikai Intézet (INS). A bruttó átlagbér 8910 lej volt januárban, 341 lejjel kevesebb, mint az előző hónapban.
Megindokolta az alkotmánybíróság, hogy miért utasította el Georgescu indulását az államelnök-választáson.
A közrend és a nemzetbiztonság elleni különösen súlyos bűncselekmények kapcsán házkutatásokat végez pénteken a legfőbb ügyészség; a nyomozáshoz közel álló források szerint a Horațiu Potra zsoldosvezérnek dolgozó személyek érintettek.
szóljon hozzá!