Évek óta először jelentősen eltér a földgáz ára az ország északi és nyugati felében élő lakosok számára: míg a déli megyéket kiszolgáló belga–francia GDF Suez energetikai csoport áprilistól csökkentette árait, az északi háztartási fogyasztókat ellátó német E.On drágította a gázt.
2015. május 18., 17:312015. május 18., 17:31
Az Economica.net gazdasági hírportál összeállítása szerint a GDF Suez áprilistól egy megawattóra gázt 102,16 lejért értékesít, ez 10 százalékos visszaesés a márciusi 112,76 lejhez képest.
Ezzel szemben az E.On 1,45 százalékkal emelte árait, megawattóránként 116,5 lejről 118,19 lejre. Az árak egyébként nem tartalmazzák az általános forgalmi adót (áfa/TVA). Ennek nyomán az északi fogyasztók 15 százalékkal több pénzt fizetnek ugyanazért az elhasznált mennyiségért, mint a déli lakosok, holott korábban az eltérés mindössze 3 százalékos volt.
Az áprilisi árkiigazítást az Országos Energetikai Hatóság (ANRE) rendelte el, amelynek indoklása szerint az E.On-nak azért kellett árat emelnie, mert a 2011–2014-es időszakban a német cégcsoportnak egy utólag törvénytelennek nyilvánított kormányhatározat miatt pluszkiadásai voltak, amelyet még nem szerzett vissza teljes mértékben. Ehhez képest a belga–francia szolgáltató kiegyenlítette az eltérést.
A múlt hónaptól életbe lépett díjszabások július elsejéig lesznek érvényben, azt követően ugyanis – a kormánynak a Nemzetközi Valutaalappal (IMF) kötött megállapodása értelmében – mindegyik gázszolgáltatónak drágítania kell a gázár-liberalizációs folyamat részeként.
Niculae Havrileţ, az ANRE elnöke nemrég úgy nyilatkozott: júniustól mintegy 7–8 százalékkal emelkednek az árak a háztartási fogyasztók számára függetlenül attól, hogy melyik szolgáltatóval állnak szerződésben. A teljes árliberalizációt 2018-ig kell megvalósítani a lakosok számára, ez azt jelenti, hogy a határidő után már nem az energetikai hatóság szabályozza a földgáz árát, hanem a szolgáltató külön megegyezést köt az egyes fogyasztókkal, és eszerint alakítják a díjszabásokat.
Romániai idő szerint szombaton 12 óráig több mint 300 ezer román állampolgár szavazott külföldön az elnökválasztás második fordulójában – derül ki az Állandó Választási Hatóság (AEP) valós idejű adataiból.
Péter apostol sírjánál kezdődik, majd a Szent Péter téren folytatódik XIV. Leó jelképekben gazdag beiktatási szertartása, amely politikai találkozókra is lehetőséget ad vasárnap.
Romániai idő szerint szombaton 10 óráig több mint 246 ezer román állampolgár szavazott külföldön az elnökválasztás második fordulójában – derül ki az Állandó Választási Hatóság (AEP) valós idejű adataiból.
Romániai idő szerint pénteken 19 óráig több mint 150 ezer román állampolgár szavazott külföldön az elnökválasztás második fordulójában – derül ki az Állandó Választási Hatóság (AEP) valós idejű adataiból.
Az év első három hónapjában több mint 240 ember vesztette életét közúti balesetben, és több mint 500-an kerültek kórházba – tájékoztatott csütörtökön a Facebook-oldalán a belügyminiszter.
XIV. Leó pápa címert választott magának, és feltűnt mellette személyi titkára is, Edgard Iván Rimaycuna 36 éves perui pap. A címer jelképeinek értelmezéséhez a Vatikán útmutatót közölt.
A külügyminisztérium azt tanácsolja a Líbiában tartózkodó román állampolgároknak, hogy a konfliktusok eszkalációja miatt azonnal hagyják el az országot.
Vízi balesethez riasztották szerda délután a Dolj megyei katonai tűzoltókat, két kisebb csónak és egy uszály összeütközött a Dunán, Rast település magasságában – számolt be a megyei katasztrófavédelmi felügyelőség (ISU) közlése nyomán az Agerpres.
A világegyetem várhatóan tíz a hetvennyolcadik hatványon év múlva pusztul el, sokkal hamarabb, mint azt korábban gondolták, amikor az univerzum végét tíz az ezeregyszázadik hatványon év múlvára jósolták – közölték egy friss számítás alapján.
Elutasította kedden a bukaresti ítélőtábla annak a 17 éves romániai diáknak a kiadatását, akit az Egyesült Államokban többek között azzal vádolnak, hogy több száz bombafenyegetést küldött amerikai intézményeknek.
szóljon hozzá!