Bemutatjuk napjaink Svájcát, székelyföldi szemmel (1.)

A Swiss Air légitársaság Bukarest és Zürich közötti járatait idény nyáron a lett Baltic Air gépei bonyolítják le

A Swiss Air légitársaság Bukarest és Zürich közötti járatait idény nyáron a lett Baltic Air gépei bonyolítják le

Fotó: Dobos László

Sokszor és sok helyen hasonlítják össze Erdélyt Svájccal és állapítják meg, hogy nálunk is lehetne Svájchoz hasonló magas életszínvonal és gazdasági stabilitás. Nyáron egy bő hetet a kantonok országában tölthettem, betekintést nyertem hétköznapjaikba.

Dobos László

2024. augusztus 25., 11:282024. augusztus 25., 11:28

2024. szeptember 06., 09:432024. szeptember 06., 09:43

Svájc és Erdély tájföldrajzában és etnikai képében igen sok hasonlóságot mutat. A Kárpátok karéjában elterülő táj nemcsak a magas hegységei, havasi legelői és sebes folyói okán emlékeztet az alpesi országra, de

a régi erdélyi városok megmaradt részei is hasonlítanak a svájci városokéra.

Erdély lehetne a „keleti Svájc”, hiszen lakossága hasonló nagyságú, és mindkét terület több nemzetiség, nyelv és kultúra otthona. Ráadásul ezeknek az etnikai közösségeknek a számarányai is hasonlítottak a trianoni békediktátum előtt egymáshoz. Svájc lakosságának 65 százaléka német, 18,4 százaléka francia, 9,8 százaléka olasz és 0,8 százaléka rétoromán.

Az 1910-es hivatalos magyar népszámlálás szerint Erdélyben közel hasonló volt a románok, magyarok, a németek, illetve a más nemzetiségűek aránya (1910-ben Erdélyben a románság számaránya 53 százalék volt, a magyaroké 32 százalék).

Svájcban virágzó és stabil piacgazdaság van, az egy főre eső GDP meghaladja a nagy nyugat-európai gazdaságokét. A svájci gazdaság egyike Európa legfejlettebb és legstabilabb gazdaságainak. Egy kutatás szerint Svájcban volt a világ legalacsonyabb inflációs rátája: a 117 éves átlag mindössze 2,2 százalék.

Vasúti híd Bernben, az Aarau folyó felett Galéria

Vasúti híd Bernben, az Aarau folyó felett

Fotó: Dobos László

Utazás könnyűszerrel

Svájcba eljutni gépkocsival, vonattal vagy repülővel lehet. A kantonok országában összesen 63 repülőtér található, ebből három nemzetközi légikikötő, a legnagyobb repülőterek a Kloten (Zürich) és a Cointrin (Genf). Mi Zürichet választottuk.

Bukarestből szinte naponta van járat, a repülőút közel 3 órát tart, és az oda-vissza út a Swiss Air Lines légitársaság fapados járatával személyenként 1250 lejbe került.

Csíkszeredából indultunk reggel a 7.20-as személyvonattal Brassóig, egy másik vonatjárattal a bukaresti Északi-pályaudvarig, onnan pedig – immár negyedik éve – félóránként van vonatjárat a Henri Coandă Nemzetközi Repülőtérre. Ez utóbbi távot 20 perc alatt teszi meg a vonat.

Több időt vesz el a Bukarestbe eljutás, mint a román fővárosból Züriche repülés.

Kényelmes, zökkenőmentes a 11 ezer méteres magasságban zajló repülés, a repülőtéri vizsgálatok is zökkenőmentesek, szinte minden formaság digitálisan megoldható, a repülőjegyet már mindenki mobiltelefonján mutatja be felszálláskor,

a svájci leszállás előtt, illetve felszállás után pedig ásványvíz- és csoki-ajándék jár minden utasnak.

Zürich óriási repülőterén viszonylag könnyen lehet tájékozódni. Magyar beszédünkre egy egyedül utazó fiatalember lett figyelmes, megkért, hogy segítsünk a wifi-csatlakozáshoz.

Az ottani repülőtéren van egy egy kis műszer, amelynek képernyőjéhez hozzáérinted a repülőjegyed QR pontkódját, az pedig kiadja a repülőtéren 4 órán át ingyenesen használható wifi-kódot. A Vajdaságból származó fiatalember két évig Nyugat-Európában dolgozott, most pedig a világ másik felébe, Ausztráliába utazott, munkát keresett.

Svájc vonat- és úthálózata irigylésre méltó, órapontosak a járatok, és a helyiek szerint az ország bármelyik részéről, a nap bármelyik órájában 60 percben belül el tudsz indulni vonattal.

Vendéglátónk, Häfliger Dániel Bern nevezetességeiről mesél Galéria

Vendéglátónk, Häfliger Dániel Bern nevezetességeiről mesél

Fotó: Dobos László

Svájc közúti hálózata az egyik legfejlettebb a világon, a lakosság nagy része kevesebb mint 10 kilométerre lakik valamelyik autópályától. Hatfős csoportunknak a legoptimálisabb volt egy kis mikrobuszt bérelni 8 napra. Svájc legnagyobb városa Zürich, de a fővárosa Bern, ez utóbbi csak az 5. helyen helyezkedik el az ország legnépesebb városai közül Zürich, Genf, Bázel és Lausanne mögött.

Bern felé tartottunk, a Zürich és Bern közötti távolság egy bő órás. Sem az autópályákon, sem pedig a kis falusi utakon nem tapasztaltunk torlódást.

Az autóból minden település rendezettnek, gondozottnak látszott, csend és béke honolt mindenütt, zajoskodással nem találkoztunk a nyolc nap alatt.

Erdélyi keresethez képest...

Svájcnak négy hivatalos nyelve van: a német (64 százalék) északon és az ország közepén, a francia (19 százalék) nyugaton, az olasz (8 százalék) délen, és rétoromán, amit egy apró, 1 százalék alatti kisebbség beszél. Az országban beszélt német nyelv a svájci német, a Schwitzerdütsch.

A média a svájci Hochdeutschot (irodalmi német nyelv) használja, ami jelentősen eltér a németországi és az osztrák irodalmi nyelvtől.

A svájciak többsége beszél legalább egy idegen nyelvet, az angollal bárhol boldogulni lehet.

Bern központjában Galéria

Bern központjában

Fotó: Dobos László

Svájc híres a gyönyörű tájairól, magas életszínvonaláról és gazdasági stabilitásáról, de

a megélhetési költségek a mi zsebünkhöz viszonyítva kiemelkedően magasak.

Az albérlet, az élelmiszer, a közlekedés és a szolgáltatások ára jelentősen meghaladja az európai átlagot, Zürich és Genf rendszeresen szerepel a világ legdrágább városainak listáján. Azonban a magas költségek ellensúlyozására Svájcban az átlagbérek is magasabbak, és a lakosok magas életszínvonalat élvezhetnek.

Az átlagos havi nettó bér Svájcban körülbelül 10–11 ezer svájci frank között mozog, egy svájci frank pedig jelenleg 5,21 lej.

A benzin literének ára 1,9, a gázolajé pedig 2 svájci frank körül mozgott nyáron.

A tömegközlekedés költségei magasak, egy egy útra szóló vonatjegy ára például Zürich és Genf között közel 60 svájci frank. A helyi közlekedésben egy egyirányú jegy ára 3-4 svájci frank, míg egy havi bérlet ára 70-100 svájci frank közötti.

Villamos megálló a berni vasúti pályaudvar közelében Galéria

Villamos megálló a berni vasúti pályaudvar közelében

Fotó: Dobos László

Az élelmiszer árak Svájcban szintén magasabbak, mint amit itthon vagy éppen a szomszédos európai országokban megszokhattunk. A nagyobb szupermarketláncok, mint a Migros és a Coop, széles választékot kínálnak, idén nyáron egy liter tej 1,8, a fél kilós kenyér 2,9, a helyi sajt kilója 20, a marhahúsé 41, az almáé 2,8, a krumplié 2 svájci frank körüli volt.

Egy másfél literes víz 0,8, egy középkategóriás bor 10, a sör ára pedig 1,4 és 1,9 svájci frank körül mozgott. Egy kávé ára pedig az étterem kategóriájától függően 3 svájci franktól kezdődik.

Az éttermekben való étkezés szintén drága Svájcban. Egy egyszerű étkezés egy olcsó étteremben általában 20-25 svájci frankba kerül, míg egy háromfogásos vacsora egy középkategóriás étteremben két fő részére körülbelül 100-150 svájci frankba.

Bern, a csendes főváros

Bár Svájc fővárosa Bern, az ország közepén, az Aare folyó partján fekvő város nem a legnagyobb város Helvéciában. Ott található a kanton és az ország közigazgatási intézményeinek jelentős része,

Bern az ország legnagyobb közigazgatási központja. Szép és nagy vasúti pályaudvara van, a berni főpályaudvarról (Hauptbahnhof Bern) indulnak a svájci vasúttársaság (SBB) járatai Németországba, Franciaországba, Spanyolországba és Olaszországba, illetve a belföldi járatok Zürich, Bázel, Luzern, Lausanne vagy Genf irányába.

Az 1954-es focivébé-döntő emléke a Wankdorf utódstadionjánál Galéria

Az 1954-es focivébé-döntő emléke a Wankdorf utódstadionjánál

Fotó: Dobos László

Bernből származik a Toblerone csokoládé, de ott gyártják a Ovomaltine termékeket is. Bern városközpontja az UNESCO világörökség része. Az óváros széles utcáin 16. századi motívumokkal díszített kutak találhatók, bárki olthatja szomját ingyen ezeknél a szép kutaknál. Bernben híres a csillagászati órával is felszerelt óratorony (svájci németül Zytglogge-Turm), de meglátogattuk a 15-16. századi gótikus Münster-székesegyházat, amelynek 101 méter magas tornya a legmagasabb a környékén, és ennél magasabb épületre nem adnak ki építkezési engedélyt a térségben.

Bernben találkoztunk medvével is, világszerte egyedülálló a 16. századi eredetű, a belváros szélén, a Nydegg hídfőnél álló medveverem (Bärengraben), ahol élő barna medvéket tartanak.

A barna medve a városnak és a kantonnak egyaránt címerállata.

A Münster székesegyház száz méter magas tornya Galéria

A Münster székesegyház száz méter magas tornya

Fotó: Dobos László

Bernben dolgozta ki a relativitás-elméletet Albert Einstein, de

hirtelen Madéfalvára is gondoltam, amikor megtudtam, hogy Bernben minden év novemberének negyedik hétfőjén Hagymavásárt (svájci németül: „Zibelemärit“) tartanak.

A Münster székesegyház bejárati ajtaja felett az Utolsó ítélet freskói Galéria

A Münster székesegyház bejárati ajtaja felett az Utolsó ítélet freskói

Fotó: Dobos László

Bern sportjai közül a labdarúgást és a jégkorongot fontos megemlíteni.

Bern a svájci jégkorong mekkája, a város csapata a legmagasabb svájci ligában játszik, de az ottani jégcsarnokban már elit vébét is rendeztek.

A Berni Young Boys futballcsapat a Wankdorfstadionban szerepel. Szomorú magyar vonatkozása van ennek a stadionnak:

a németek 1954. július 4-én a világbajnoki döntőben 3:2-re legyőztek Magyarországot.

A váratlan német győzelmet berni csodaként emlegetik a németek, és ezt egy emléktábla is megörökítette. A 32 ezer néző befogadására alkalmas felújított stadion a 2008-as labdarúgó Európa-bajnokság nyolc helyszínének egyike volt.

Az első benyomás a svájciakról az, hogy nyugodt, kiegyensúlyozott, mértéktartó emberek, akik nagy hangsúlyt fektetnek egészségükre. Sokan kerékpároznak, futnak, sportolnak, helyi túlsúlyos, illetve utcán cigarettázó embert nem láttam.

(Folytatjuk)

2 hozzászólás Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2025. május 18., vasárnap

Túllépte a 800 ezret a külföldön szavazók száma

Romániai idő szerint vasárnap 11 óráig több mint 827 ezer román állampolgár szavazott külföldön az elnökválasztás második fordulójában - derül ki az Állandó Választási Hatóság (AEP) valós idejű adataiból.

Túllépte a 800 ezret a külföldön szavazók száma
2025. május 18., vasárnap

A világ túlsó végén is számít a szavazat – kollégánk Tokióban adta le voksát

Több mint hatszáz román állampolgár élt szavazati jogával péntek óta a tokiói román nagykövetségen. Köztük egy székelyudvarhelyi választó – kollégánk – is.

A világ túlsó végén is számít a szavazat – kollégánk Tokióban adta le voksát
2025. május 17., szombat

Közel duplaainnyian szavaztak külföldön az elnökválasztás második fordulójában az első körhöz képest

Romániai idő szerint szombaton 21 óráig több mint 700 ezer román állampolgár szavazott külföldön az elnökválasztás második fordulójában – derül ki az Állandó Választási Hatóság (AEP) valós idejű adataiból.

Közel duplaainnyian szavaztak külföldön az elnökválasztás második fordulójában az első körhöz képest
2025. május 17., szombat

Közelít a 600 ezerhez a külföldön már leszavazott román állampolgárok száma

Romániai idő szerint szombaton 18 óráig több mint 560 ezer román állampolgár szavazott külföldön az elnökválasztás második fordulójában – derül ki az Állandó Választási Hatóság (AEP) valós idejű adataiból.

Közelít a 600 ezerhez a külföldön már leszavazott román állampolgárok száma
2025. május 17., szombat

Már több mint 400 ezren szavaztak külföldön

Romániai idő szerint szombaton 15 óráig közel 423 ezer román állampolgár szavazott külföldön az elnökválasztás második fordulójában – derül ki az Állandó Választási Hatóság (AEP) valós idejű adataiból.

Már több mint 400 ezren szavaztak külföldön
2025. május 17., szombat

Már több mint 300 ezren szavaztak külföldön az elnökválasztás második fordulójában

Romániai idő szerint szombaton 12 óráig több mint 300 ezer román állampolgár szavazott külföldön az elnökválasztás második fordulójában – derül ki az Állandó Választási Hatóság (AEP) valós idejű adataiból.

Már több mint 300 ezren szavaztak külföldön az elnökválasztás második fordulójában
2025. május 17., szombat

Amíg mi szavazunk addig a Vatikánban beiktatják XIV. Leó pápát

Péter apostol sírjánál kezdődik, majd a Szent Péter téren folytatódik XIV. Leó jelképekben gazdag beiktatási szertartása, amely politikai találkozókra is lehetőséget ad vasárnap.

Amíg mi szavazunk addig a Vatikánban beiktatják XIV. Leó pápát
2025. május 17., szombat

Közel 250 ezren adták már le szavazatukat az elnökválasztás második fordulójában külföldön

Romániai idő szerint szombaton 10 óráig több mint 246 ezer román állampolgár szavazott külföldön az elnökválasztás második fordulójában – derül ki az Állandó Választási Hatóság (AEP) valós idejű adataiból.

Közel 250 ezren adták már le szavazatukat az elnökválasztás második fordulójában külföldön
2025. május 16., péntek

Szökik fölfelé a külföldi szavazatok száma, eddig a legtöbben egy keleti országból szavaztak

Romániai idő szerint pénteken 19 óráig több mint 150 ezer román állampolgár szavazott külföldön az elnökválasztás második fordulójában – derül ki az Állandó Választási Hatóság (AEP) valós idejű adataiból.

Szökik fölfelé a külföldi szavazatok száma, eddig a legtöbben egy keleti országból szavaztak
2025. május 15., csütörtök

Több mint 240-en vesztették életüket autóbalesetben az év első három hónapjában

Az év első három hónapjában több mint 240 ember vesztette életét közúti balesetben, és több mint 500-an kerültek kórházba – tájékoztatott csütörtökön a Facebook-oldalán a belügyminiszter.

Több mint 240-en vesztették életüket autóbalesetben az év első három hónapjában