Fotó: Kristo Robert
Két fontosabb kijelentést tett az államfő. Egyrészt megígérte, ha ő marad továbbra is Románia elnöke, akkor a hadsereg megkapja az idénről elmaradt egyenruha pénzt. Másfelől kifejtette, hogy a katonákat nem tekinti ( a magas tiszti nyugdíjak ellenére sem - a szerk.) a kedvezményes nyugdíjasok kategóriájába beillő társadalmi csoportnak.
2009. november 17., 16:452009. november 17., 16:45
Fotó: Kristo Robert
Az államfő \"szívének csücske\", a hadsereg:
Băsescu Csíkszeredában, a Román Zászló Napján
„Közbeléphettem volna funkciómat felhasználva, hogy valamelyik területről pénzt vonjanak el és ezt a hadseregnek járó egyenruhapénzt kifizettessem, de nem tettem meg, hogy nehogy ezt az intézkedést kampányolási szándéknak minősítsék. Nem akartam Önöket a politikába keverni, de biztosítom afelől, hogy rögtön a választások után megkapják ezeket az elmaradt juttatásokat.
Még egy ügyet szeretnék magukkal tisztázni... Sokat vitáznak manapság a nyugdíjtörvény kapcsán, hogy egyesek kiváltságosak e tekintetben. Biztosíthatom Önöket, hogy nincsen amitől féljenek, mert a hadsereg nem tartozik a kiváltságosak kategóriájába. Ha ez az új törvény valamilyen formában a tartalékos tisztek fizetését csökkentené, közbe fogok lépni és a rendelkezést visszaküldöm a parlamentnek, hogy tegyék rendbe. Nem zárom ki azt a lehetőséget sem, hogy a hadsereg esetében a NATO tagországokban jelenleg létező nyugdíjazási rendszer léptessük ismét érvénybe.”
Szóval az államfő mint a hadsereg legfelsőbb parancsnoka akár meg is parancsolhatta volna a jelenlévőknek, hogy reá szavazzanak, de nem úgy akart viselkedni mint egy diktátor, hanem a meggyőzés eszközéhez folyamodott – kommentálja a történteket a Caţavencu.
A hangfelvételt a http://catavencu.ro/basescu_a_atacat_electoral_armata_audio_video-11190.html címen hallgathatják meg.
A párizsi ítélőtábla megtagadta szerdán Pál Fülöp herceg kiadatását Romániának – írja az Agerpres az AFP hírügynökség jelentésére hivatkozva.
Tizenkét különleges helyszín, tucatnyi izgalmas és megragadó történet – Erdély kincsei sorozatunk első évadában tömören, lényegre törően mutattuk meg azokat a természeti vagy épített büszkeségeinket, amelyekről még az itt élők is keveset tudnak.
A Drakula néven ismert Vlad Țepeș havasalföldi fejedelem sírját vélhetően Nápoly városában, a Santa Maria la Nova templom őrzi – számolt be olasz és román kutatók feltételezéseiről az Il Mattino nápolyi napilap.
Közép-európai idő szerint június 26-án, 12 óra 31 perckor sikeresen csatlakozott a Nemzetközi Űrállomáshoz (ISS) az Ax-4 küldetés személyzetét, köztük Kapu Tibor magyar űrhajóst szállító Dragon űrhajó.
Nicușor Dan szerint jobban el kell magyarázni a polgároknak, hogy a háború Ukrajna számára kedvezőtlen kimenetele Románia és Moldova biztonságát is érinti.
Románia az év végéig 18 darab F-16-os vadászgépet vásárol 1 eurós jelképes áron – jelentette ki szerdán Ionuț Moșteanu védelmi miniszter.
A NATO-tagországok a hágai csúcstalálkozón megállapodtak abban, hogy tíz éven belül a bruttó hazai termékük (GDP) legalább öt százalékára növelik a védelmi kiadásaikat.
Üdvözölte egymást Nicușor Dan román és Donald Trump amerikai elnök a szerdai hágai NATO-csúcstalálkozó előtt.
A nyaralóövezetekben lévő ingatlanok árai között jelentős különbségek vannak Magyarországon belül: 1,7 millió forintos (több mint 20 ezer lejes) átlagos négyzetméterárral Tihany áll az élen, míg a sor másik végén Tisza melletti települések találhatók.
Irán rakétát indított Izrael ellen több mint három órával a tűzszünet kezdete után – jelentette az izraeli hadsereg kedden.