Képünk illusztráció
Fotó: Frontex.europa.eu
Fontos lépést tett az Európai Unió a belső határainak újra megnyitása felé azzal, hogy közös nevezőre jutott a digitális Covid-igazolvány kérdésében, amely július elsejétől lehetővé teszi, hogy birtokosai egyetlen dokumentummal – nyomtatott vagy digitális formában – igazolják, hogy felvették az oltást, átestek a koronavírus-fertőzésen, vagy az elvégzett teszteredményük negatív – tájékoztat az Agerpres hírügynökség a spanyol EFE hírügynökségre hivatkozva.
2021. május 25., 17:582021. május 25., 17:58
Az uniós tárgyalók megállapodtak abban, hogyan lehet majd használni az új igazolványt, amely egy évig lesz érvényben. A dokumentum igazolja, hogy birtokosa megkapta a COVID-19 elleni vakcinát, vagy az utóbbi hat hónapban átesett a koronavírus-fertőzésen, vagy pedig nemrég készült teszt negatív eredményével rendelkezik.
Az igazolvány minden uniós tagállamban, plusz Liechtensteinben, Izlandon és Norvégiában is érvényes lesz. Azok a személyek kaphatják meg, akik az Európai Gyógyszerügynökség (EMA) által jóváhagyott vakcinák valamelyikével oltatták be magukat. Az EMA ez idáig a Pfizer-BioNTech, a Moderna, az AstraZeneca és a Johnson&Johnson által kifejlesztett oltóanyagokat hagyta jóvá.
Az igazolvány birtokába juthatnak azok az állampolgárok, akik felvették a COVID-19 elleni vakcinát, vagy az utóbbi néhány napban elvégeztek egy PCR-tesztet, amelynek eredménye negatív. Ha átestek már a betegségen, ezt igazolniuk kell egy hat hónapnál (180 nap) nem régebbi pozitív PCR-teszteredménnyel. A szerológiai teszteket még nem ismerik el a korábbi fertőzés bizonyítására, de az Európai Bizottság fontolgatja, hogy ősszel számításba vegye ezek alkalmazását is.
bár a tagállamok dönthetnek úgy, hogy saját szabályokat dolgoznak ki az európai egészségügyi bizonyítvány külföldi utazásoktól eltérő célokra történő használatára vonatkozóan.
Nem feltétlenül. Az EU-s tagállamoknak jogában áll bevezetni plusz intézkedéseket – karantén- vagy tesztkötelezettséget – határaikon, de csakis indokolt esetben, amikor az intézkedés arányos a felmerülő közegészségügyi veszéllyel. A korlátozó intézkedések bevezetéséről a tagállamoknak legalább 48 órával előre tájékoztatniuk kell a többi tagállamot és az Európai Bizottságot, megindokolva a döntést és meghatározva a korlátozás időtartamát, illetve az esetleges kivételeket.
Az egyes tagállamok dönthetnek úgy is, hogy a pozitív PCR-teszt érvényességi idejét lecsökkentik a javasolt 180 napról azon személyek esetében, akik a teszttel kívánják igazolni, hogy immunizáltak, és nem kaptak védőoltást, vagy az elmúlt néhány napban nem volt negatív PCR-tesztjük. Egy tagállam sem fogadja el azonban azokat a PCR-teszteredményeket, amelyeket nem erre felhatalmazott egészségügyi személyzet végzett.
Nem. Bár az Európai Bizottság kötelezettséget vállalt arra, hogy az unió Szükséghelyzeti Támogatási Eszközéből 100 millió eurót a SARS-CoV-2 fertőzést érzékelő tesztek megvásárlására költ, még nem tudni, hogy milyen feltételek mellett lehet ezeket a teszteket felhasználni, mint ahogy azt sem, hogy nem fognak-e elsőbbséget élvezni ezek esetében bizonyos lakossági kategóriák, mint például a határon át munkába vagy iskolába ingázók, vagy az orvosi ellátás miatt utazók. A tagállamok azt is egyénileg dönthetik el, hogy korlátozzák-e a tesztek árát, amelyekre a be nem oltott személyeknek továbbra is szükségük lesz.
Az ideiglenes megállapodás jóváhagyásáról először az EP Állampolgári Jogi Bizottsága dönt, majd a június 7-e és 10-e között zajló plenáris ülésen a teljes parlament szavaz, ezt követően az Európai Tanács hozza meg a végleges döntést. Uniós források szerint az igazolvány bevezetéséhez szükséges technikai háttér kísérleti tesztelései kielégítően haladnak; a 30 résztvevő országból 18 sikeresen elvégezte a tanúsítványokon feltüntetendő QR-kódok leolvasására és a dokumentumok hitelességét igazoló kulcsok letöltésére irányuló teszteket.
Az előző havi 0,2 százalékos növekedés után szeptemberben az Európai Unióban és az euróövezetben 0,1 százalékkal csökkent az építőipari termelés augusztushoz képest, az uniós országok közül Románia építőipara teljesített a legjobban.
Összesen 28 személy került előzetes letartóztatásba azzal a gyanúval, hogy kábítószert árultak iskolákban, miután a hét elején a rendőrség és a szervezett bűnözés és terrorizmus elleni ügyészség a hét elején 54 házkutatást tartott Iaşi és Vaslui megyében.
Az Állandó Választási Hatóság (AEP) elnöke kedden arról számolt be, hogy az elnökválasztási kampány szombaton reggel 7 órakor véget ér, addig a jelöltek és pártjaik kötelesek eltávolítani a közterületekről és az online térből a kampányanyagaikat.
A Román Vasúttársaság utasszállító részlege (CFR Călători) kedden bejelentette, hogy szerdától forgalomba helyezik az első elektromos vontatású Alstom-szerelvényt.
Az Állandó Választási Hatóság elnöke kedden bejelentette, hogy a romániai választások történetében először lehet valós időben követni az államelnök-választás eredményeit.
Az energiapiac újbóli liberalizációja után akár 40 százalékkal is csökkenhet a 300 kilowattóránál (kWh) nagyobb energiafogyasztású háztartások számlája – közölte egy keddi szakmai konferencián Sebastian Burduja.
Megnyílik a forgalom előtt szerdán a moldvai (A7-es) autópálya két szakasza Buzău és Râmnicu Sărat között – jelentette be hétfőn a Román Rendőrség közlekedési tájékoztató központja, az Infotrafic.
A magyar európai uniós elnökség stratégiai célkitűzése a román Schengen-tagság elérése – nyilatkozta Marosvásárhelyen Lázár János, Magyarország építési és közlekedési minisztere, aki a határ menti autópályákról és a vasúti fejlesztésekről is beszélt.
Nem csökken a büntetés-végrehajtási rendszerben dolgozó rendőrök fizetése, és a pótlékaikat sem vonják meg – adta hírül hétfőn az Országos Börtönigazgatóság (ANP).
A december 13-i és 14-i belföldi utazásokra, valamint a december 15-étől érvényes új menetrend szerinti járatokon történő belföldi utazásokra december 2-ától lehet jegyet váltani – közölte a román állami vasúttársaság utasszállító részlege.
szóljon hozzá!