A világ élvonalában. 2019 legkeresettebb úti céljai között szerepel egy amerikai szaklap összeállításában Erdély • Forrás: Cntraveller.com • Infografika: Tóth Szilárd
A világ legszebb célállomásai közé válogatta Erdélyt az amerikai Condé Nast által kiadott Traveller, a világ egyik legbefolyásosabb utazási magazinja. Az összeállítás szerint Erdélyt már nem csak a törcsvári Drakula-kastély miatt látogatják a turisták, ezzel pedig az általunk megkérdezett székelyföldi szakember is egyetért.
2019. április 28., 09:252019. április 28., 09:25
2019. április 28., 09:582019. április 28., 09:58
A napokban tette közzé a rangos Condé Nast Traveller utazási magazin annak a 19 célállomásnak a listáját, amelyekre a szakemberek szerint érdemes ellátogatniuk az utazni vágyóknak 2019-ben. A listán Erdély is helyett kapott olyan világhírű helyszínek mellett, mint például Egyiptom, a görögországi Peloponnészosz, az olaszországi Matera, a török riviéra, az amerikai New Orleans, Tahiti vagy éppen Szingapúr.
A lista készítői emlékeztettek, hogy az első hivatalos dokumentumban „terra ultra silvam”-ként, vagyis „az erdőn túliként” nevezték meg Erdély területét, Románia ezen vidéki régiója pedig szerintük gótikus mítoszairól és sötét meséiről ismert. Itt rögtön meg is említik Bram Stoker regényének főhősét, Drakulát, a világ leghíresebb vámpírfiguráját, akit a havasalföldi uralkodó, III. Vlad Țepeș ihletett. Ez alapján nem meglepő, hogy
a Condé Nast Travellerben azonban kihangsúlyozták, hogy az utóbbi időben a turisták a Drakula-kastély mellett Erdély más helyszíneire is egyre kíváncsibbak. Látnivalókból pedig akad bőven a lista összeállítói szerint, főként ami az érintetlen, gyönyörű tájakat és az épített örökséget illeti.
Arról is említést tesznek, hogy
Mint írják, a mesébe illő Erdélyben télen lovas szánkózásra van lehetőség, nyáron pedig a lovak olyan zöld mezőkön szaladgálnak, ahol a fű a hasukig nő. Megemlítik továbbá az almakereki Apafi-kastélyt is, amely az az Osztrák–Magyar Monarchia idején épült. Arra is kitértek, hogy a Butterfield & Robinson utazási iroda volt az egyik legelső, amely utazásokat kínált Erdélybe, és amely szerint a feltörekvő boripar, a dicsőséges tájak és a felfedezetlen örökség a legvonzóbb a térségben. Az iroda vezetője szerint Erdély természeti látnivalók szempontjából nem hagy semmi kívánnivalót maga mögött, legyen szó akár a hegyvidéki terepen átívelő hatalmas erdőkről, akár a barnamedvék és vaddisznók egészséges populációjáról. Hozzáteszik:
az európai kultúrák és a történelem keveredése a német szász falvaktól a roma közösségen keresztül egészen a magyar közösségekig. Zárásként az erdélyi lakosság vendégszeretetét emelték ki az utazási magazinban.
Az összeállításban tárgyalt erdélyi sajátosságok többségével Bács Béla János csíkszeredai idegenvezető is egyetért, a szakember szerint azonban
Mint mondta, Erdély valóban egyre felkapottabb úti cél a külföldi turisták körében, illetve az is elmondható, hogy összességében felívelőben van a turizmus a térségben. Ennek szerinte két fő oka van: az egyik a reklám, az ismertség növelése, a másik pedig az, hogy Erdély valóban olyan egyedi értékeket tud nyújtani, amit máshol nem találnak meg.
Előbbihez például az is hozzátartozik, hogy három évvel korábban a Lonely Planet utazási magazinban első helyen szerepelt Erdély a világ régióit rangsoroló összeállításban. A reklámerőhöz továbbá Károly herceg is nagymértékben hozzájárul, aki nagyon gyakran jár Erdélybe. Másrészt az értékek tekintetében elmondható, hogy Erdély a kulturális és az épített örökségben megjelenő nemzeti és vallási sokszínűség szempontjából világszinten is egyedülálló.
– emelte ki az idegenvezető. Hozzátette: a legnépszerűbb úti cél a Törcsvári-kastély, a második helyen pedig a Peleş-kastély áll. Azok pedig, akik inkább a természetet járnák, szintén rengeteg látnivaló közül választhatnak. Ráadásul mindkét témához hozzáadódik egy kis „szegénységi romantika”: nem olyan utakat találnak, amit otthon megszoktak, számos templom és egyéb épület nincs felújítva, itt-ott megkopottak, elhanyagoltak. Emellett kulináris téren is erős a régió, hiszen
Bács Béla János szerint összességében a kultúra van az első helyen a külföldi turisták körében, azaz főként templomokat, óvárosokat látogatnak, második helyen a természetjárás áll, ezek mellett azonban programokra is lenne igény, a baj csak az, hogy nem igen vannak. E hiányosság mellett az egyik legnagyobb probléma azonban a szakember szerint az, hogy még nem történt egy általános szemléletváltás a térségben.
– nehezményezte a szakember, aki szerint hátrány továbbá a infrastruktúra hiánya is, illetve az, hogy a közvélekedéssel ellentétben a vendégszeretet szempontjából sem vagyunk kimagaslóak más régióhoz képest.
Közép-európai idő szerint június 26-án, 12 óra 31 perckor sikeresen csatlakozott a Nemzetközi Űrállomáshoz (ISS) az Ax-4 küldetés személyzetét, köztük Kapu Tibor magyar űrhajóst szállító Dragon űrhajó.
Nicușor Dan szerint jobban el kell magyarázni a polgároknak, hogy a háború Ukrajna számára kedvezőtlen kimenetele Románia és Moldova biztonságát is érinti.
Románia az év végéig 18 darab F-16-os vadászgépet vásárol 1 eurós jelképes áron – jelentette ki szerdán Ionuț Moșteanu védelmi miniszter.
A NATO-tagországok a hágai csúcstalálkozón megállapodtak abban, hogy tíz éven belül a bruttó hazai termékük (GDP) legalább öt százalékára növelik a védelmi kiadásaikat.
Üdvözölte egymást Nicușor Dan román és Donald Trump amerikai elnök a szerdai hágai NATO-csúcstalálkozó előtt.
A nyaralóövezetekben lévő ingatlanok árai között jelentős különbségek vannak Magyarországon belül: 1,7 millió forintos (több mint 20 ezer lejes) átlagos négyzetméterárral Tihany áll az élen, míg a sor másik végén Tisza melletti települések találhatók.
A simontornyai vár Tolna vármegye északi részén található. A várat az 1270-es években, gótikus stílusban építették.
Irán rakétát indított Izrael ellen több mint három órával a tűzszünet kezdete után – jelentette az izraeli hadsereg kedden.
Izrael elfogadta a tűzszünetet Iránnal, mert elérte minden hadműveleti célkitűzését – jelentette be kedden reggel Benjámin Netanjahu izraeli miniszterelnök.
Donald Trump szerint Izrael és Irán teljes tűzszünetről állapodott meg, ami lezárja a „12 napos háborút” – az amerikai elnök a megállapodás létrejöttét a Truth Social közösségi oldalán jelentette be washingtoni idő szerint hétfő este.
1 hozzászólás