Van, ami nem változik. A legtöbb romániai turista továbbra is Bulgáriát, Görögországot, Törökországot választja. Képünk illusztráció
Fotó: Haáz Vince
Bár az év elején még úgy nézett ki, jó nyaraló szezonra számíthatnak az utazási irodák, a jó kezdet megrekedt, miután kitört a szomszédos háború. Az áremelkedések, a koronavírus-világjárvány, legújabban pedig a majomhimlő is „aggasztja” a nyaralni vágyókat, a szakember szerint azonban a nyár kezdetével kezdenek felébredni a turisták is.
2022. június 13., 20:442022. június 13., 20:44
Az első egy-két hónap forgalmából a szakma eldöntötte, hogy ez egy jó év lesz. Nagyon jó előfoglalási kedvezmények voltak, amiről azt hittük, hogy el fognak tűnni, mert olyan időket élünk, hogy nem lehet tervezni előre, nem lehet tudni, mi lesz, és az emberek óvatosabbak – értékelt lapcsaládunk megkeresésére Kelemen Barna, az egyik marosvásárhelyi utazási iroda vezetője. Mint mondta, ő maga valóban arra számította, hogy az lesz a trend, hogy az utazni vágyók lesik a last minute ajánlatokat, és a nyaralás előtt egy-két héttel foglalnak, de előrejelzése nem vált be.
– magyarázta Kelemen Barna.
A régi-új trend viszont sajnos nem bizonyult tartósnak, a jól induló szezon gyorsan megtorpant, miután kitört a szomszédban a háború, az emberek pedig azt tapasztalták, hogy folyamatosan drágul a mindennapi élet, a pandémiáról is úgy tűnt, hogy lecseng, aztán volt egy visszaesés, amikor lezárták Kínát, Németországban is rekordszámú Covid-fertőzésekről kezdtek beszélni, az emberek megijedtek, mint ahogy az egyre gyakrabban elhangzó majomhimlő sem segít az utazási kedvnek.
– mutatott rá az utazási szakember. Hozzátette: nyilván van, akit nem befolyásol ez, hiszen a bátrabbak utaztak világjárvány alatt is, akkor is, ha zöldútlevél vagy PCR-teszt kellett. Azonban van egy réteg, akiknek kedvét szegik a rossz hírek.
Ez látható azon is, hogy bár a június is megkezdődött, sokan még mindig kivárnak a nyaralásról szóló döntés meghozatalával, vagy épp a napokban véglegesítették, hogy igenis elmennek valahová. Kelemen Barna is úgy véli, hogy
amikor rájönnek, hogy már nincs mire várni, amikor elindulnak az első charterjáratok, mert az embereknek kell egy visszaigazolás, hogy na mennek a gépek, lehet nyaralni. „Az emberek hiába várnak már, nem is ajánljuk nekik, mert aztán az lesz, hogy mindenki egyszerre akar menni, és nem lesznek helyek. Már most van, hogy küzdünk egy-egy adott úticéllal, adott dátumon” – hangsúlyozta a szakember.
Az áremelkedésekről az utazási szakértő úgy vélekedett, nem igaz, hogy jóval drágább lenne most elutazni, mint az eddigi években. „Tény, hogy tapasztalható itt-ott áremelés, de az előző években is volt, hogy egyik évben drágább volt, másik évben olcsóbb volt egy-egy célpont. Lehetett hallani, hogy volt egy nagyobb utazásszervező, aki a már lefoglalt és kifizetett utazásokra 40–50 eurós plusz költséget számolt fel üzemanyagfelárként. Az is igaz, hogy két év pandémia után egyesek igyekeznek behozni a kimaradt bevételeket, de mondjuk 30–40 euróval kerül többe egy hét egy szállodában egy főnek, mint egy évvel ezelőtt” – mondta Kelemen Barna, aki szerint ez is érthető, hiszen ahogy nekünk itthon drágább lett az étel, az üzemanyag, az energia, úgy máshol is pont ilyen problémákkal küszködnek.
– fogalmazta meg a szakember.
A népszerű úticélok kapcsán különben nem tapasztalható változás, a legtöbb turista továbbra is Bulgáriát, Görögországot, Törökországot választja, valamint Egyiptom, Tunézia, Spanyolország, Olaszország szerepel még előkelő helyen a toplistán.
Az Axiom–4-küldetés négyfős legénysége hétfőn befejezte küldetését a Nemzetközi Űrállomáson, délután elhagyja annak fedélzetét.
A párizsi ítélőtábla megtagadta szerdán Pál Fülöp herceg kiadatását Romániának – írja az Agerpres az AFP hírügynökség jelentésére hivatkozva.
Tizenkét különleges helyszín, tucatnyi izgalmas és megragadó történet – Erdély kincsei sorozatunk első évadában tömören, lényegre törően mutattuk meg azokat a természeti vagy épített büszkeségeinket, amelyekről még az itt élők is keveset tudnak.
A Drakula néven ismert Vlad Țepeș havasalföldi fejedelem sírját vélhetően Nápoly városában, a Santa Maria la Nova templom őrzi – számolt be olasz és román kutatók feltételezéseiről az Il Mattino nápolyi napilap.
Közép-európai idő szerint június 26-án, 12 óra 31 perckor sikeresen csatlakozott a Nemzetközi Űrállomáshoz (ISS) az Ax-4 küldetés személyzetét, köztük Kapu Tibor magyar űrhajóst szállító Dragon űrhajó.
Nicușor Dan szerint jobban el kell magyarázni a polgároknak, hogy a háború Ukrajna számára kedvezőtlen kimenetele Románia és Moldova biztonságát is érinti.
Románia az év végéig 18 darab F-16-os vadászgépet vásárol 1 eurós jelképes áron – jelentette ki szerdán Ionuț Moșteanu védelmi miniszter.
A NATO-tagországok a hágai csúcstalálkozón megállapodtak abban, hogy tíz éven belül a bruttó hazai termékük (GDP) legalább öt százalékára növelik a védelmi kiadásaikat.
Üdvözölte egymást Nicușor Dan román és Donald Trump amerikai elnök a szerdai hágai NATO-csúcstalálkozó előtt.
A nyaralóövezetekben lévő ingatlanok árai között jelentős különbségek vannak Magyarországon belül: 1,7 millió forintos (több mint 20 ezer lejes) átlagos négyzetméterárral Tihany áll az élen, míg a sor másik végén Tisza melletti települések találhatók.
1 hozzászólás