A számvevőszék szerint a patikák nem tarthatják meg a kialkudott kedvezményt. Képünk illusztráció
Fotó: Veres Nándor
Nagy felháborodást keltett a gyógyszertárak működtetői körében az a nemrég meghozott bírósági döntés, amelynek értelmében a patikák által 2015 óta eladott gyógyszerek referenciaára és a forgalmazókkal kialkudott ár közti különbözetet az Országos Egészségbiztosítási Pénztár vissza kellene követelje a gyógyszertáraktól. A gyógyszerészek szerint az intézkedés törvénytelen, és az ügy következménye az lehet, hogy összeomlik az amúgy is akadozó gyógyszerellátás.
2022. július 28., 09:012022. július 28., 09:01
A Legfelsőbb Ítélő- és Semmítőszék nemrég meghozott döntése értelmében évek óta hibásan számolja el az Országos Egészségbiztosítási Pénztár (CNAS) a kedvezményes gyógyszerek árát a patikáknak, ugyanis az egészségbiztosító az egészségügyi minisztérium által megszabott árat fizeti ki a gyógyszertáraknak, pedig – a számvevőszék szerint – le kellene vonni az árból az esetleges árkedvezményeket, amelyeket a patikák kialkudtak a nagybani gyógyszerforgalmazókkal.
Az elszámolással kapcsolatos ügy – amelyben nemrég a Legfelsőbb Ítélő- és Semmítőszék hozott ítéletet – előzménye 2016-ig nyúlik vissza. Akkor tartott ugyanis ellenőrzést a számvevőszék az egészségbiztosítási pénztárnál, kifogásolva a gyógyszerek elszámolási módját. A CNAS megfellebbezte a számvevőszéki ellenőrzés eredményét, így került később a Legfelsőbb Ítélő- és Semmítőszék elé az ügy, amely
Az ítélet nyomán a CNAS hét évre visszamenőleg bekéri a gyógyszertáraktól a gyógyszereladásokra vonatkozó adatokat. Az államilag támogatott gyógyszerek árát, az úgynevezett referenciaárat az egészségügyi minisztérium szabályozza, hatóanyagok szerint előírva a készítmények maximális értékét. A patikák ezen az áron számlázták le a gyógyszereket az egészségbiztosítónak, de
Az ítéletet törvénytelennek tartják a gyógyszertárak működtetői és a gyógyszerészkamara, utóbbi az illetékes hatóságok közbelépését követeli a helyzet központi szintű megoldása érdekében.
„Ez egyszerűen nem törvényes, ezt nem lehet megtenni. Mi senkit az égegyadta világon meg nem károsítottunk, mi ezekért a pénzekért megdolgoztunk és befizettük az adót utána” – hangsúlyozta az üggyel kapcsolatban megkeresésünkre Melles Melinda. A Hargita Megyei Gyógyszerészkamara elnöke elmondta, a gyógyszertárak a meghatározott árú gyógyszerek elszámolásakor is a törvényt betartva jártak el mindvégig az említett időszakban, nem is tehettek volna másként, hiszen a havi kimutatásokat ellenőrzik az egészségbiztosítási pénztárnál, és ha hibásak, a gyógyszertár csak a korrekció után állíthatja ki a számlát, amely alapján megkapja a kedvezményes receptekre kiadott gyógyszerek árát. Ráadásul az elektronikus egészségügyi rendszer, a SIUI nyilvántartása sem fogad el más gyógyszerárat, csak az egészségügyi minisztérium által meghatározott értéket. Melles Melinda rámutatott: ha ő ki tudja alkudni az árkedvezményt a nagybani gyógyszerforgalmazóval, ha akarná se tudná bevezetni a kedvezményes árat a rendszerbe, mert az hibaüzenetet írna ki, tehát
De méltányos sem lett volna, hiszen ahhoz, hogy egy gyógyszertár árkedvezményt kapjon, kockázatot kell vállalnia: nagyobb tételben kell gyógyszert vásároljon és azt már a vásárláskor ki kell fizesse. Nagyon igazságtalan volna, hogy az állam kapja meg a kialkudott kedvezmény értékét is, miközben a gyógyszertár vállalja a kockázatot, és ha nem tudja eladni a gyógyszereket, a veszteség mellett még a megsemmisítés költségeit is a patika fizesse – hangsúlyozta Melles Melinda.
– magyarázta.
Ha az érintett hatóságok nem találnak megoldást a kialakult helyzetre, az egy dominószerű hatást fog elindítani, tovább romlik az amúgy is akadozó gyógyszerellátás, tömegesen kényszerülnek majd bezárásra a patikák, katasztrofális és előre kiszámíthatatlan lesz az intézkedés következménye a megyei gyógyszerészkamara elnöke szerint. Melles Melinda biztos benne, hogy
Még a kedvezményekről szóló kimutatást sem tudják elkészíteni, hiszen évekbe telne a 2015 óta általuk kiadott kedvezményes gyógyszerreceptek alapján kiszámolni az összegeket, ráadásul a felírásra vonatkozó három éves elévülési idő miatt lehet, hogy sok patikában már meg sincsenek a régebbi nyilvántartások – véli.
A gyógyszertárak működtetői szeptember végére kell elkészítsék az említett kimutatásokat – tudtuk meg Duda Tihamértől. A Hargita Megyei Egészségbiztosítási Pénztár vezérigazgatója elmondta, a Legfelsőbb Ítélő- és Semmítőszék a számvevőszék javára döntött az ügyben, amelyben egyébként az egészségbiztosító és a gyógyszerészek érdekképviselete egy oldalon állt, így a számvevőszék követelése vált jogerőssé.
– közölte az egészségbiztosítási pénztár vezetője.
A témával kapcsolatban az Országos Gyógyszerészkamara is kiadott egy közleményt múlt héten. Ebben felszólítják az érintett hatóságokat, hogy találjanak központi szintű megoldást a problémára, hogy elkerülhető legyen a gyógyszertárak egy részének a csődbe jutása. „Ebben a példátlan helyzetben a gyógyszertárak egy intézményi konfliktus áldozatai egy olyan jogszabály értelmezésében, amelyet mindeddig az egész gyógyszerellátási rendszer ugyanúgy értelmezett és alkalmazott, beleértve az egészségügyi minisztériumot és az Országos Egészségbiztosítási Pénztárt is” – írják a közleményben, amelyben arra is kitérnek, hogy bírósági perek ezrei várhatók országszerte az intézkedés miatt.
A tanügyminisztérium 70 303 568 eurót különített el az egyetemi épületek korszerűsítésére és új bentlakások építésére az országos helyreállítási alapból finanszírozott két projekt keretében – jelentette be pénteken a szaktárca.
Az Európai Bizottság eljárást indított csütörtökön a Temu ellen annak megállapítására, hogy a kínai online kereskedelmi óriásvállalat megsértette-e a digitális szolgáltatásokról szóló jogszabályt.
A mezőgazdasági minisztérium az elkövetkező időszakban figyelemmel fogja kísérni a kiskereskedők által alkalmazott kereskedelmi árréseket, hogy elkerülje a tisztességtelen kereskedelmi gyakorlatokat – közölte a mezőgazdasági miniszter.
A Román Posta megkezdte pénteken a novemberi nyugdíjak kiosztását – közölte az intézmény.
Önként hagyta el otthonát, azonban nem tért haza egy 71 éves, Brassó megyei nő, aki Maros megyébe tartott. A rendőrség segítséget kér a megtalálásában – tájékoztat a Maros megyei rendőrség.
Egy román állampolgárt is azonosítottak a spanyolországi áradások halálos áldozatai között – tájékoztatott pénteken a külügyminisztérium a spanyol hatóságoktól származó információkra hivatkozva.
Házkutatást tartottak egy ügyvédnő lakásán. A nő állítólag pénzt ajánlott fel azoknak az embereknek a meggyilkolásáért cserébe, akiknek szerinte köze volt fia halálához – számol be a News.ro.
A Vodafone és a Digi vásárolja fel a Telekom Romániát – számolt be az MTI az economedia.ro cikke nyomán.
Kormányhatározattal 223,6 millió lejjel egészítette ki szerdán az egészségügyi minisztérium költségvetését a kabinet.
Újabb öt kábítószer és pszichotróp anyag kerül fel az ellenőrzés alatt álló drogok és kábítószer-prekurzorok listájára – jelentette be a szerdai kormányülés elején a miniszterelnök.
szóljon hozzá!