Az internetes vásárlásnak is megvannak a buktatói
Fotó: Pinti Attila
Az internetes csalásoknak is vannak trendjei, míg tavaly leginkább olyan videólinkeket küldtek, amelyeknek a felhívásában az szerepelt, hogy rólunk szól a kisfilm, legújabban szerzői jogok megsértésére figyelmeztetnek, és a fiókunk bezárásával fenyegetnek a hackerek. W. Szabó Péter informatikai szakember szerint tökéletes megoldás nincs a tolvajok ellen, de sok esetben „megnehezíthetjük” a dolgukat.
2022. augusztus 09., 21:532022. augusztus 09., 21:53
A Kiberbiztonsági Országos Központ (CERT-RO) szakértői is arra figyelmeztetnek, hogy egy újabb átverés terjed a közösségi hálókon: a gyanútlan áldozatok olyan privát üzenetet kapnak, hogy szerzői jogokat sértettek, ezért az Instagram fiókbezárással fenyegeti meg őket, de lehetőségük van 24 órán belül megfellebbezni ez a döntést egy adott linken. Aztán ha rámegy valaki erre a linkre – amely úgy tűnik, mintha tényleg az Instagram egyik aloldala lenne –, akkor már be kell lépnie a fiókjába, s máris elküldte valakinek a felhasználónevét és jelszavát. A napokban többen is áldozatául estek ennek az átverésnek, volt, aki ezzel el is veszítette a közösségi oldalához való hozzáférését.
W. Szabó Péter informatikai szakember a Székelyhonnak elmondta, ezek az átverések – amelyeket szakszóval „social hackingnek” nevezünk – alapvetően mind ugyanarra az elvre épülnek, ugyanis
„Ilyen módszerekkel lopnak el számos felhasználófiókot a közösségi médián, aztán az adatokat eladják a dark neten. Általában nem a hackerek használják fel, hanem másoknak adják el, mert így nehezebben visszakövethető a bűncselekmény. Ezeket a feltört fiókokat például lájkvásárlós weboldalaknak adják el.
Romániában is volt olyan politikus, akiről kiderült, hogy százezres nagyságban voltak az oldalának a lájkolói Délkelet-Ázsiából” – mutatott rá W. Szabó Péter. Hozzátette, sokszor nem veszíti el a felhasználó a fiókját, tehát nem változtatják meg a jelszót, hanem átveszik az irányítást, s így a tudta nélkül küldenek az ismerőseinek üzeneteket vagy lájkolnak különböző weboldalakat – nyilván ezt bizonyos automata, félautomata megoldásokkal.
– magyarázza a szakember.
Hozzátette, itt is vannak trendek, tavaly például olyan üzenetek terjedtek, hogy nézd meg a videót, mert te szerepelsz rajta, valamint olyan zsaroló üzeneteket kaptak emberek, hogy titkos webkamerás felvétel van róluk, amint pornóoldalakat látogatnak, és ha nem fizetnek, akkor publikálni fogják ezeket. Most meg ezek a szabálysértő, fiókbezárással fenyegető levelek, üzenetek terjednek.
– mondta W. Szabó Péter. A szakember azt tanácsolja az internetezőknek, hogy ne kattintsanak ismeretlen webcímekre, nézzék meg jól, mert becsapós lehet a domainnév: hiába néz úgy ki, mint a Facebook, hiába szerepel a webcímben a Facebook – úgyis lehet hamis.
Ugyanakkor azt ajánlja, hogy mindenki kapcsolja be a kétfaktoros azonosítást, mert akkor nem csak az azonosítót és a jelszót kéri a rendszer, ha valaki ismeretlen helyszínről, idegen böngészőből lép be, hanem küld például SMS-ben egy számsort is, így csak az tud belépni a fiókba, akinél a telefon is van. „Sokaknak plusz macera ez a kétfaktoros azonosítás, de jó eséllyel megvéd attól, hogy ellopják a fiókunkat, így is megtörténhet, de sokkal-sokkal nehezebb” – magyarázta.
Hasonlóképpen tudják ellopni a bankkártyaadatainkat is – figyelmeztet a szakember –, egy oldalt, ahol vásároltunk és megadtuk a bankkártyánk adatait, feltörhetik a kiberbünőzők, az adatainkat pedig eladják másoknak, akik majd egy harmadik világbeli országban vesznek le róla összegeket.
– magyarázza a szakember. Hozzátette, ezeket az átveréseket virtuális bankkártyák használatával tudjuk kivédeni, amikor az adott vételhez generál a rendszer nekünk egy kártyát, ami a vétel után megsemmisül, a következő tranzakcióhoz pedig új virtuális kártyát kapunk.
Ugyanakkor biztonságos megoldás a PayPalen keresztül zajló vásárlás is, ugyanis az elektronikus kereskedelemre szakosodott, pénzforgalmi szolgáltatásokat nyújtó pénzügyi vállalkozás garanciát ad arra, hogy visszaadja a pénzt, ha csalás áldozatává válunk. „Ahogy a való világban, úgy a virtuális világban sincs százszázalékos garancia a tolvajok ellen, de néhány ilyen intézkedéssel megnehezíthetjük a dolgukat” – összegzett az informatikai szakember.
A Drakula néven ismert Vlad Țepeș havasalföldi fejedelem sírját vélhetően Nápoly városában, a Santa Maria la Nova templom őrzi – számolt be olasz és román kutatók feltételezéseiről az Il Mattino nápolyi napilap.
Közép-európai idő szerint június 26-án, 12 óra 31 perckor sikeresen csatlakozott a Nemzetközi Űrállomáshoz (ISS) az Ax-4 küldetés személyzetét, köztük Kapu Tibor magyar űrhajóst szállító Dragon űrhajó.
Nicușor Dan szerint jobban el kell magyarázni a polgároknak, hogy a háború Ukrajna számára kedvezőtlen kimenetele Románia és Moldova biztonságát is érinti.
Románia az év végéig 18 darab F-16-os vadászgépet vásárol 1 eurós jelképes áron – jelentette ki szerdán Ionuț Moșteanu védelmi miniszter.
A NATO-tagországok a hágai csúcstalálkozón megállapodtak abban, hogy tíz éven belül a bruttó hazai termékük (GDP) legalább öt százalékára növelik a védelmi kiadásaikat.
Üdvözölte egymást Nicușor Dan román és Donald Trump amerikai elnök a szerdai hágai NATO-csúcstalálkozó előtt.
A nyaralóövezetekben lévő ingatlanok árai között jelentős különbségek vannak Magyarországon belül: 1,7 millió forintos (több mint 20 ezer lejes) átlagos négyzetméterárral Tihany áll az élen, míg a sor másik végén Tisza melletti települések találhatók.
Irán rakétát indított Izrael ellen több mint három órával a tűzszünet kezdete után – jelentette az izraeli hadsereg kedden.
Izrael elfogadta a tűzszünetet Iránnal, mert elérte minden hadműveleti célkitűzését – jelentette be kedden reggel Benjámin Netanjahu izraeli miniszterelnök.
Donald Trump szerint Izrael és Irán teljes tűzszünetről állapodott meg, ami lezárja a „12 napos háborút” – az amerikai elnök a megállapodás létrejöttét a Truth Social közösségi oldalán jelentette be washingtoni idő szerint hétfő este.
szóljon hozzá!