Hatodik éve vezeti a romániai egyetemek toplistáját a BBTE
Fotó: Jakab Mónika
Ebben az évben is a legelső helyen végzett a kolozsvári Babeș–Bolyai Tudományegyetem a romániai egyetemek globális rangsorában, a 2019-es Egyetemi Metarangsorban. A második helyre a Bukaresti Tudományegyetem került, a harmadikra pedig a Bukaresti Műszaki Egyetem. A marosvásárhelyi George Emil Palade orvosi egyetem rosszabb helyen áll, mint az elmúlt években, 14. lett.
2022. március 12., 13:262022. március 12., 13:26
A 2021-es évre vonatkozó legjobb felsőoktatási intézmények romániai toplistáját, az Ad Astra Kutatói Egyesület által összeállított Egyetemi Metarangsort az oktatási minisztérium a héten tette közzé. A romániai egyetemek hierarchiáját az egyéni teljesítményük alapján határozzák meg, de a felsőoktatási intézmények nemzetközi rangsorolásának megfelelően. A rangsor célja, hogy beazonosítsa a magas szinten teljesítő, legreprezentatívabb felsőoktatási intézményeket, amelyek láthatóak az európai egyetemi rangsorokban is.
A tíz legjobb egyetem között ezúttal két orvosi és gyógyszerészeti egyetemet, valamint két műszaki egyetemet találunk. A kolozsvári Babeș–Bolyai Tudományegyetem hatodik egymást követő éve vezeti a listát, a Bukaresti Tudományegyetem, valamint a Bukaresti Műszaki Egyetem is helye eléggé bebetonozott a képzeletbeli dobogón. Emellett még az első tízbe további kolozsvári, jászvásári, brassói, temesvári és fővárosi intézmények kerültek.
Az ország 93 felsőoktatási intézményéből – amelyből 53 állami és 40 magán – az Egyetemi Metarangsorba 31 került be. A Marosvásárhelyi George Emil Palade Orvosi, Gyógyszerészeti, Tudomány- és Technológiai Egyetem idén 14. helyen végzett, ezzel rontott az elmúlt évek átlagán, ugyanis 2019-ben a 12. helyen állt, 2020-ban pedig a 10. volt.
Az Egyetemi Metarangsort 2016-ban az oktatási és kutatási tárca kezdeményezte, majd az Ad Astra Kutatók Egyesülete vitte tovább.
A Drakula néven ismert Vlad Țepeș havasalföldi fejedelem sírját vélhetően Nápoly városában, a Santa Maria la Nova templom őrzi – számolt be olasz és román kutatók feltételezéseiről az Il Mattino nápolyi napilap.
Közép-európai idő szerint június 26-án, 12 óra 31 perckor sikeresen csatlakozott a Nemzetközi Űrállomáshoz (ISS) az Ax-4 küldetés személyzetét, köztük Kapu Tibor magyar űrhajóst szállító Dragon űrhajó.
Nicușor Dan szerint jobban el kell magyarázni a polgároknak, hogy a háború Ukrajna számára kedvezőtlen kimenetele Románia és Moldova biztonságát is érinti.
Románia az év végéig 18 darab F-16-os vadászgépet vásárol 1 eurós jelképes áron – jelentette ki szerdán Ionuț Moșteanu védelmi miniszter.
A NATO-tagországok a hágai csúcstalálkozón megállapodtak abban, hogy tíz éven belül a bruttó hazai termékük (GDP) legalább öt százalékára növelik a védelmi kiadásaikat.
Üdvözölte egymást Nicușor Dan román és Donald Trump amerikai elnök a szerdai hágai NATO-csúcstalálkozó előtt.
A nyaralóövezetekben lévő ingatlanok árai között jelentős különbségek vannak Magyarországon belül: 1,7 millió forintos (több mint 20 ezer lejes) átlagos négyzetméterárral Tihany áll az élen, míg a sor másik végén Tisza melletti települések találhatók.
A simontornyai vár Tolna vármegye északi részén található. A várat az 1270-es években, gótikus stílusban építették.
Irán rakétát indított Izrael ellen több mint három órával a tűzszünet kezdete után – jelentette az izraeli hadsereg kedden.
Izrael elfogadta a tűzszünetet Iránnal, mert elérte minden hadműveleti célkitűzését – jelentette be kedden reggel Benjámin Netanjahu izraeli miniszterelnök.
szóljon hozzá!