Fotó: Iochom Zsolt
A fennállásának tizedik évfordulóját ünneplő Csíki Kamarazenekar ifj. Koppándi Jenő koncertmesterrel vonószenekari remekművekből nyújtott ízelítőt vasárnap este a csíkszeredai református templomban.
2011. december 19., 12:022011. december 19., 12:02
2011. december 19., 16:162011. december 19., 16:16
Ifj. Koppándi Jenőre méltán büszkék a csíkszeredai zenekedvelők
2001 nyarán néhány csíkszeredai zene szakos egyetemi hallgató Szőnyi Zoltán marosvásárhelyi karmester közreműködésével magas színvonalú komolyzenei koncertet adott, amely a város kulturális életében egyedülálló kezdeményezésnek bizonyult. Ez a sikeres hangverseny adta az ötletet egy hivatásos szimfonikus együttes létrehozásához. Az elmúlt tíz év során a Csíki Kamarazenekar évről évre fejlődött szakmailag, amit az is bizonyít, hogy számos hazai és magyarországi karmester is elfogadta a meghívást. A Csíki Kamarazenekar egy évtized alatt nagyban hozzájárult a régió kulturális életének fejlesztéséhez, valamint a klasszikus zenei műveltség népszerűsítéséhez.
A tíz éves Csíki Kamarazenekar
A vasárnapi hangverseny kezdetén a kamarazenekar díjat és emléklapot adott át a csíkszeredai születésű ifj. Koppándi Jenőnek, a Nemzeti Filharmonikusok koncertmesterének. Az est folyamán négy mű csendült fel: Benedetto Marcello: Introduzzione, Aria e Presto; Felix Mendelssohn-Bartholdy: d-moll hegedűverseny; Samuel Barber: Adagio és Benjamin Britten: Simple Symphony.
Ifj. Koppándi Jenő, a hangverseny koncertmestere és szólistája 1966-ban született Csíkszeredában, hegedű tanulmányait 1973-ban kezdte el édesapja és Müller Ferenc hegedűtanár vezetésével. Már diákkorában számos jelentős hazai verseny győztese. 1981-től Kolozsváron folytatta tanulmányait, ahol érettségizett, majd 1989-ben a kolozsvári Gheorghe Dima Konzervatóriumban diplomázott hegedű szakon. 1991-től Budapesten él, ahol a Magyar Virtuózok kamarazenekar koncertmestere, 2000-től a Nemzeti Filharmonikusok koncertmestere, amelyet világszinten a legjobb zenekarok között tartanak számon. A világ számos országában fellépett, mint szólista és zenekari zenész: koncertezett már Dél-Amerikában, az Amerikai Egyesült Államokban, Kanadában, Dél-Koreában, Japánban, valamint Európa számos országában.
A háromnapos eseménysorozaton néptáncosok, gazdálkodók, helyi lakosok és városi látogatók találkoznak, hogy együtt elevenítsék fel a régi idők kaszáló hangulatát.
Helikopterrel jött Székelyföldre pénteken Ion Țiriac, Románia legismertebb sport- és üzletembere, aki jégpályákat nézett meg, valamint az utánpótlás-jégkorongról is tárgyalt. Úgy tudjuk, hogy Zsögödben Lénárd András üzletemberrel is találkozott.
Fakivágásra készülnek Csíkszeredában, Hargita Megye Tanácsának székelye körül, az érintett szakaszon útlezárásra kell számítani július 14-én, hétfőn.
Tizenöt éve indult útjára a Kaszáló Kaláka, amely idén is háromnapos eseménysorozattal várja a kézi kaszálás, a népi hagyományok, a közösségi lét és az értékőrző szórakozás iránt érdeklődőket Csíkszentkirályra.
Az utolsó csomagokat is elpakolta kedden a Városi Művelődési Házból a Hargita Székely Néptáncszínház, ezzel befejeződött az együttes költözése. Csíkszeredában több intézmény is ideiglenes helyszínen folytatja a középületek felújítási munkálatai miatt.
Közös táncban csúcsosodott ki az Ezer Székely Leány Napja szombaton a csíksomlyói nyeregben. A rendezvényre a nagy hőség ellenére is sokan kilátogattak, ki gyalog, ki lovas szekérrel, ki népviseletben, ki anélkül.
Az elmúlt harminc év szakmai munkásságát ismerte el Csíkszereda önkormányzata András Mihálynak, a Hargita Székely Néptáncszínház vezetőjének. A Pro Urbe díjat szombaton adták át a csíksomlyói nyeregben.
Folyamatban van a szerkezetépítés a csíkszentkirályi tanuszodánál, amelynek alapozását tavaly ősszel kezdte el a kivitelező. A munkával jól haladnak, így tarthatónak tűnik a határidő, amelynek értelmében idén el kell készülnie a létesítménynek.
Elkezdődött szombaton reggel az Ezer Székely Leány Napja a találkozó első állomása a csíkszeredai Szabadság téren zajlott, ahol szép számban gyűltek össze a székely népviseletbe öltözött leányok és legények.
Szombaton ismét székelyruhás fiatalok serege népesíti be Csíkszerda főterét, illetve a somlyói nyerget. Az Ezer Székely Leány Napját először 1931. június 7-én tartották meg ugyanitt – nézzük, miként vezették fel, értékelték a korabeli sajtóban.
szóljon hozzá!