A csíkszeredai születésű, világhírű Szász Endre képzőművész alkotásaiból nyílt tárlat szerda délután a Csíki Székely Múzeumban. A több mint hatvan alkotást magába foglaló kiállítást három teremben helyezték el.
2016. december 14., 23:112016. december 14., 23:11
2016. december 15., 00:392016. december 15., 00:39
Először láthatja a csíkszeredai közönség a tizenegy éve Hajdú (Szász) Katalin, a művész egyik felesége által a Csíki Székely Múzeumnak adományozott húsz Szász Endre-alkotást, valamint a múzeum által tőle vásárolt két olajfestményt is – mondta el a megnyitón az est házigazdája, Gyarmati Zsolt múzeumigazgató.
A kiállítás nagy részét a Szász Lula (a művész egy másik felesége) által a miskolci Hermann Ottó múzeumnak adományozott alkotásokból válogatták. „Ha kultúráról művészetről beszélünk, nyugodtan kijelenthetjük: a magyar kultúrában egy nyelvet beszélünk, a magyar kultúra nem ismer határokat. Igen, a művészetnek, a kultúrának a személyes élményen túl közösségépítő ereje is van, és a benne rejlő közösségépítő erő mértéke, hatása felbecsülhetetlen, közgazdasági értelemben nem mérhető (…) Ma Szász Endre valóban hazatért szülővárosába, igaz, csupán a képei által. Mert sikeres bárhol lehet az ember, de leginkább otthon tehet a közösségért” – fogalmazott Zsigmond Barna Pál, Magyarország Csíkszeredai Főkonzulátusának főkonzulja.
Ráduly Róbert Kálmán, Csíkszereda polgármestere elmondta, második alkalommal tartanak Szász Endre műveiből kiállítást Csíkszeredában. „A mi kulturális életünk 2004 júniusa után Szász Endrével kezdődött. Akkor kezdődött el Szász Endrének az újrahonosítása, újra megismertetése” – hangsúlyozta a polgármester, hozzátéve, hogy a művészről utcát is elneveztek.
„Szász Endre nevét minden magyar ismeri, és nevének hallatán képek jutnak eszünkbe. Szépirodalmi illusztrációk, porcelántárgyakat díszítő rajzok, bakelit lemezborítók, bélyegek stb. A legtöbbünk otthonában fellelhető egy olyan tárgy, ami az ő kézjegyét viseli. Szász Endre művészete az életünk része. Ha készülne egy olyan felmérés, hogy kik azok a magyar képzőművészek, akik benne élnek a vizuális emlékezetünkben, biztos vagyok abban, hogy Szász Endre benne volna az első ötben, de az is lehet, hogy az első háromban. De ha egy olyan listát írnánk össze, hogy vajon kik a legvitatottabb magyar mesterek, akkor valószínűleg ugyancsak dobogós helyen végezne. És ez nemcsak napjainkban van így, hanem a legelső pillanattól kezdve, ahogy ő felbukkant a művészeti életben. Kapott nagyon szép elismeréseket, és kapott nagyon éles kritikákat is. Egyesek méltatták, mások kifejezetten korholták. Szász Endre művészetének a megítélése szakmailag ellentmondásos, de az bizonyos, hogy az ő tehetségét soha senki nem vitatta. Virtuóz rajztudását, technikai készségét, összetett emberábrázolásra és transzponálásra való képességét, a hangulatteremtő erejét még legádázabb kritikusai is elismerték. Zseni volt” – véli Pirint Andrea, a kiállítás kurátora. A tárlat január tizenötödikéig látogatható.
Múlt év szeptemberében Földes László Hobo megígérte a hálás marosvásárhelyi közönségnek, hogy minden előadását elhozza nekik. Így nem csoda, hogy pár hónap után ismét a Spectrum Színház vendége a Kossuth-díjas előadóművész.
Egressy Zoltán Portugál című darabját tűzte műsorára március végére az évad harmadik nagyszínpadi bemutatójaként a Csíki Játékszín. Az előadást Victor Ioan Frunză rendezi, akivel a Portugálban megmutatott világról beszélgettünk.
A migráció jelenségét feldolgozó új előadását mutatja be szombaton a székelyudvarhelyi Tomcsa Sándor Színház. A teátrum a produkcióval egy kulturális unikumot teremtene.
Székelyföldi turnéra érkezik a budapesti Nemzeti Színház a Vidnyánszky Attila rendezte Tamási Áron Vitéz lélek című előadással. A négyállomásos turné utolsó állomása Csíkszereda, itt március 23-án 19 órától lehet megtekinteni az előadást Csíkszeredában.
Kettős lehetőségre nyílik alkalom egy projekt kapcsán Ferencz Zoltán (Bütyök) számára. A szárhegyi Művészeti és Kulturális Központ művészeti vezetője partnerkapcsolatokat épít, és Litvániában alkot európai képzőművésztársaival április 2–30. között.
Az köztudott, hogy a színházi előadást fotózni nem szabad, de a Marosvásárhelyi Nemzeti Színház most mégis várja azokat a felvételeket, amelyeket a nézők az előadás alatt készítettek.
A kolozsvári Kriza János Néprajzi Társaság életműdíjjal tüntette ki Albert Ernő sepsiszentgyörgyi néprajzkutatót, a társaság tagját.
Nincs már messze az a pillanat, amikor a Gránátalma Egyesület munkájának eredményét, az úrihímzést hungarikummá nyilvánítják.
Zsúfolásig telt érdeklődővel pénteken este a gyergyószentmiklósi városi könyvtár emeleti nagyterme, ahol Orosz Annabella grafikus illusztrációkiállítását nyitották meg, illetve három, általa illusztrált könyvet is bemutattak.
A Prisma fotóklub női tagjainak alkotásaiból nyílt kiállítás csütörtök délután a Nagy István Művészeti Iskola aulájában Nők fókuszában címmel.
szóljon hozzá!