Az Erdélyi Fotográfia Múzeumért Egyesület ötödik alkalommal emlékezik meg a Magyar Fotográfia Napjáról. Csütörtökön 16 órától Csíkszereda központi parkjában – rossz idő esetén a Csíki Játékszín előterében – Erdélyi fotográfiák a 19. századból címmel régi fotográfiákat láthatnak az érdeklődők.
2013. augusztus 28., 16:212013. augusztus 28., 16:21
2013. augusztus 28., 16:262013. augusztus 28., 16:26
A Magyar Fotóművészeti Alkotócsoport Országos Szövetség kezdeményezésére 2003 óta ünneplik meg a Magyar Fotográfia Napját. Ezen a napon készítettek ugyanis 1840-ben Magyarországon az első nyilvános rendezvényen fotográfiát (dagerrotípiát). A Magyar Tudós Társaság 1840. augusztus 29-én tartotta 11. nagygyűlését, ahol Vállas Antal bemutatta, hogy lehet fénysugarak segítségével maradandó képet alkotni egy ezüstözött rézlemezre, amelyet megvilágítás előtt fényérzékennyé tettek. A korabeli leírások szerint a Dunáról és a királyi várról készített két képet. „Vállas Antal rt. a nemz. casino` Duna felé fekvő teremeiben egybegyűlt társaságnak két, olajozás és égetés nélkül általa készült Daguerre-féle fényképet mutatott elő; `s az academia` költségein és számára bécsi opticus Plössl által készített daguerréotyppel a` Dunát és kir. várat vette fel, Daguerre` eljárásában ibolyó helyett ibolyófestvényt használván; azonban a` levegőnek csekély átlátszósága miatt az így előállított képen csak a` pesti part mutatkozott teljes fényében. Növekedvén a` ború, s így szerencsésebb próbához nem lehetvén reménység, a` tagok innen az academiai terembe mentek által a` folyó dolgok` folytatására, mellyeknek nagy száma miatt a` kisérlet e` gyülés` folyamata alatt többé nem ismételtethetett” – áll a Magyar Tudós Társaság Évkönyveinek ötödik kötetében.
A csíkszeredai kiállítás anyagát eredeti fotográfiák képezik olyan formában, ahogy a gyűjtő rájuk akadt. „A közel ötven fotó között nagyon ritka, 1860-as évekbeli csángó fotográfiák, ismert történelmi személyiségek fotói is láthatóak lesznek. Három, eddig ismeretlen, Orbán Balázst ábrázoló fotográfia, Teleki Sámuel, Újfalvi Sándor vadász, az erdélyi vadászirodalom megalapítója” – sorolta Molnár Attila, az egyesület elnöke.
Elmondta, a sok különlegesség között látható lesz annak a báró Nopcsa Lászlónak (1794–1884) a fotográfiája is, akinek nevéhez legendás történetek kapcsolódtak, ő volt Jókai Mór Fatia Negra nevű rablóvezér hősének mintája a Szegény gazdagok című regényben. Réthy Lajos a Déván megjelentetett Hunyadvármegyei Almanach 1911-ben személyes emlékek alapján érdekes leírást közöl a már idős, 70-es éveit taposó Nopcsa Lászlóról: „Termete a közepesnél jóval magasabb, széles, csontos, arányos, minden elhízás nélkül. Arca szabályos, erőteljes nagy vonásokkal. Fején mindenkor kürtőkalap. Öltözete fekete szalonruha. Kezében vastag nádszínű bot, melynek súlya bizonyossá tette, hogy vasból van. A nyakát kemény, magas gallér tartotta mereven. A gyérülő haj és a tömött bajusz koromfekete, de egy-egy lázadó szál elárulta, hogy a természettől hófehérnek kellene lennie. Nem csoda, ha fiatalabb korában kedvelték a nők!\"
Tisztázzuk a legelején: a Sepsi OSK kiesése után a román sportsajtónak úgy kellett a titokzatos, egyetlen porcikájában sem román FK Csíkszereda a Superligába, mint egy falat kenyér. De mi, romániai magyarok hol vagyunk ebben a sokismeretlenes egyenletben?
Baleset következtében föld alá szorult deréktól lefelé egy férfi, miközben árkot ásott Csíkszentkirályon.
Továbbra is lesz Csíkszeredában Helyi és hagyományos termékek kiállítása és vásárára, csak más helyszínen: a megyeháza oszlopcsarnoka helyett ezentúl a Szabadság téren és a Promenádon várják a vásárlókat.
A tavalyi megtorpanás után folytatódik a Madéfalvát, Csíkcsicsót és Csíkrákost kiszolgálni hivatott gázhálózat kiépítése, amely idén befejeződik, és következhet az engedélyeztetés. Azt szeretnék, ha jövőben már lehetne használni a földgázt.
Pappá szenteli Gergely József diakónust Kovács Gergely gyulafehérvári érsek július 19-én, szombaton délelőtt 11 órától a csíkszentmártoni plébániatemplomban.
Biciklist sodort el egy autós Csíkszereda központjában szerdán délelőtt, az illető megsérült.
Egy csillagszóró és karácsonyfa – mindössze ennyi kellett, hogy a Kászonújfaluban élő Beáta és Hunor otthona rövid idő alatt leégjen. A tűz után csak kevés dolog maradt ép, köztük az oromkereszt, ami segítőiknek hála nemsokára új házukat védelmezheti.
Mégsem mentek rongálás nélkül haza a bukaresti Dinamo focidrukkerei a hétfői csíkszeredai mérkőzés után, ugyanis székely zászlókat téptek le Mikóújfaluban és autókban is kárt tettek.
Több mint tízezer dugvány díszíti a csíkszeredai városháza előtti virágvázát, miután az utóbbi hetekben a városi kertészet a szerkezetét felújította és beborította növényekkel.
A Csíki Székely Múzeumban nyílt kiállítás a Csíkszeredai Sörgyár történetéről. A tárlat nemcsak a sörgyártás ipartörténetét mutatja be, hanem egy közösség emlékezését és kitartását is ünnepli – ötven év képekben, emberekben, történetekben.
szóljon hozzá!