Túlfűtött kocsmában, hideg sör mellett beszélgettünk Barabás Árpáddal, a gyergyói Figura Stúdió Színház jelenlegi, az udvarhelyi Tomcsa Sándor Színház jövőbeli színészével, akit a színházkedvelő közönség nem rég láthatott Carlo Goldini A hazug című darabjában.
2010. október 21., 17:282010. október 21., 17:28
2010. október 21., 18:072010. október 21., 18:07
– Hol és hogyan kezdted a színészkedést? Most mivel foglalkozol?
– 2001-ben végeztem Kolozsváron a színit. Azóta Gyergyóban vagyok, illetve az idei évadtól jöttem el onnan. Körülbelül 10 évet húztam le Gyergyóban a Figura Stúdió Színháznál. Egyelőre, félig hivatalosan a Tomcsához szegődök majd el. De most itt próbálok, és ez a lényeg.
– Melyik szereplőt alakítod A hazugban?
– A Goldini darabban én vagyok a Hazug. Ez egészen friss előadás, átcsúszott a múlt évadból, most volt a bemutatója egy hónapja. Amellett, hogy műfaját tekintve komédia, abszolút komoly darab. Nem csak arról szól, hogy zsiványkodunk másfél órán keresztül, hanem hogy van ez a hazug, aki egész rendesen feje tetejére állítja egy kisváros életét.
– Voltak nehézségeid a szereplő megformálásában?
– A szereplő megformálásában elsősorban az volt a kihívás, hogy hogyan lehet hazudni valószerűen. Szerintem a hazugság pszichológiája úgy működhet, hogy hazudni jól csak úgy lehet, ha folyékonyan csináljuk, és magunk is elhisszük egy kicsit. Kihívás volt elérni, hogy ne eljátsszam, hogy hazudok, hanem tényleg hazudjak.
Mit gondolsz, van olyan szituáció, amelyben jogos lehet a hazudás?
Nincsen jó hazugság. Én a kegyes hazugságot is idézőjelbe tenném. Magánemberként nem szeretem, ha nekem hazudnak, ezért én sem füllentek gyakran. Amúgy is az a baj evvel a világgal, hogy túl sok a hazugság.
– Mik a jövőbeli terveid? Milyen reményeket fűzöl a váltáshoz?
– Most elsősorban kíváncsi vagyok az itteni dolgokra, főként az hajt. Távlatilag szeretnék találni egy nyugodt családi fészket. Jelen pillanatban ez talán fontosabb is, mint a karrierem. Az ember mindig otthonról megy munkába, és a nap végén pedig hazamegy, tehát kell az a nyugodt, békés légkör.
– Milyen szerepeket alakítasz legszívesebben?
– Szerencsére elég sokféle szerepet játszom, nem is szeretném, ha valamilyen típusba beskatulyáznának. Az viszont igaz, hogy negatív szereplőt játszani minidig hálásabb a színész számára. Egy királyfit nem olyan izgalmas eljátszani, mint a gonosztevőt, aki mindent majd összebonyolít. Az ilyen negatív szerepeket talán picivel jobban szeretem.
– Melyik az a figura, akit szívesen magadra öltenél?
– Lopahin, a Cseresznyéskertből (Csehov – szerzői megj.) Azt a szerepet eljátszanám, mert én azt az embert szeretem. Amúgy Csehovnak is nagy rajongója vagyok. Igazából Csehov bármelyik figuráját szívesen eljátszanám.
– Tíz évet voltál a Figura munkatársa. Miért váltottál?
– Tíz év, igen, annyi. Nem bántam meg egyetlen percét sem, csak egy idő után kifulladt, már nem tűnt olyannak, mint amilyennek tűnhetett volna. Itt sok minden közrejátszott. De amikor az ember kezd befásulni, akkor ideje váltani.
– Most melyik darabon dolgoztok a Tomcsánál?
– A darab, amelyet próbálunk történetesen Csehov novellái alapján készült. A címe De mi lett a nővel? és november 30-án lesz a bemutatója. Ez egy nagyon szép emberi történet: három figura, egy térben, közös történettel. Az a fajta emberközeli színház ez, amit én nagyon szeretek.
Lőgyakorlat kezdődik kedden reggel kilenc órakor a kerekerdői hegyivadász alakulatnál, amely délután négyig fog tartani – közli Székelyudvarhely Polgármesteri Hivatala.
A Föld napja alkalmából nyílik fotókiállítás Székelyudvarhelyen, a Márton Áron téren.
Nagycsütörtöktől nagyszombatig elnémulnak a harangok a katolikus templomokban – de vajon miért? A „harangok Rómába mennek” mondás mögött évszázados hagyomány húzódik, a kérdés megválaszolásában Tamás Barna székelyudvarhelyi plébános segített.
Villanyoszlopcsere kezdődött Betfalván szerdától, a lakosságot arra kérik, ne parkoljanak az oszlopok közelében a munkálatok ideje alatt.
A korisuliban ezer gyerek megtanult korcsolyázni, több udvarhelyi fiatal a jégkorongban már az akadémiai szintig jutott, több mint tízezren pedig éltek a szabadidős korcsolyázás lehetőségével a lezárult szezonban a székelyudvarhelyi korcsolyapályán.
Átmenetileg nem lesz víz több utcában Székelyudvarhelyen szerdán – értesíti az érintetteket a székelyudvarhelyi polgármesteri hivatal Facebook-oldalán.
Átlagosan napi 2100 diákot és idős embert szolgálnak ki meleg ebéddel a nagygalambfalvi önkormányzat által alapított Menza munkatársai. A kormánytól függ, hogy terjeszkedhet-e a két épülettel rendelkező közösségi konyha.
Több Oroszhegy községi faluban nem lesz áramszolgáltatás szerdán reggeltől délutánig – értesíti a lakosságot az oroszhegyi polgármesteri hivatal.
Fontos változás a székelyudvarhelyi tömegközlekedésben: a jegyeket mostantól érvényesíteni kell a buszon. A rendszer fejlesztése nemcsak a rendet szolgálja, hanem új munkahelyeket is teremthet – amennyiben azokat a minisztérium jóváhagyja.
Elkezdték a Fenyéd-patakon átívelő két betonszerkezetű híd megépítését, és hamarosan egy harmadik esetében is startolhatnak a munkálatok, miután sikerült pontot tenni a közbeszerzési eljárás miatt kialakult peres ügy végére.