Fotó: Veres Nándor
Új időszakos kiállítás nyílik pénteken délelőtt 10 órától a Csíki Székely Múzeumban. A tárlat a Csendes-óceán egy kevésbé ismert részére, a mai Új-Guinea területére kalauzolja el a látogatót.
2013. május 16., 20:352013. május 16., 20:35
2013. május 17., 00:432013. május 17., 00:43
Ahogy Gyarmati Zsolt múzeumigazgatótól megtudtuk, ezúttal egy újabb szakmai partnerrel, a Magyar Néprajzi Múzeummal együttműködve jöhetett létre az új tárlat. Egy 19. századi magyar kutató, Bíró Lajos 1896 és 1902 között végzett természetrajzi és etnográfiai gyűjteményéből hoztak el egy jelentős keresztmetszetet. A Huon-öbölből származó műtárgyak nemzetközi viszonylatban is értékes anyagnak számítanak.
Bíró Lajos Tasnádon született, főleg rovarkutatással foglalkozott, de a korabeli divat szerint egyre inkább a néprajz kezdte érdekelni, nevezetesen az akkoriban még nem ismert pápuai bennszülöttek élete. Mindenét arra áldozta, hogy álmai kutatásán részt vegyen. Végül a Magyar Nemzeti Múzeum megbízásából sikerült Óceániába jutnia.
Felfedezései megváltoztatták az addig primitíveknek tekintett népekről alkotott szemléletet. Bíró Lajos ugyanis nagyon jó megfigyelő, nagyon jó alkalmazkodó képességgel rendelkező kutató volt, így nemcsak ékszerekkel kereskedett, hanem beilleszkedett az ott élő közösségekbe, és igényes jegyzetei alapján rávilágított az ékszerek, a tárgyak társadalmi összefüggéseire. Bemutatta, a tárgyak hogyan fejezhetik ki viselője társadalmi, gazdasági helyzetét, életkorát, miként lehetnek mindennapi vagy mágikus funkcióik, miközben utalnak a készítőjük és használójuk személyes ízlésére, sőt, még a helyi divatra is. Igazolta, hogy ezek a tárgyak lehetnek a díszítés kellékei, de praktikus használati tárgyak is, vagy – a hordozóik felfogásában – akár mágikus, védelmi funkciót is betölthetnek.
Tisztázzuk a legelején: a Sepsi OSK kiesése után a román sportsajtónak úgy kellett a titokzatos, egyetlen porcikájában sem román FK Csíkszereda a Superligába, mint egy falat kenyér. De mi, romániai magyarok hol vagyunk ebben a sokismeretlenes egyenletben?
Baleset következtében föld alá szorult deréktól lefelé egy férfi, miközben árkot ásott Csíkszentkirályon.
Továbbra is lesz Csíkszeredában Helyi és hagyományos termékek kiállítása és vásárára, csak más helyszínen: a megyeháza oszlopcsarnoka helyett ezentúl a Szabadság téren és a Promenádon várják a vásárlókat.
A tavalyi megtorpanás után folytatódik a Madéfalvát, Csíkcsicsót és Csíkrákost kiszolgálni hivatott gázhálózat kiépítése, amely idén befejeződik, és következhet az engedélyeztetés. Azt szeretnék, ha jövőben már lehetne használni a földgázt.
Pappá szenteli Gergely József diakónust Kovács Gergely gyulafehérvári érsek július 19-én, szombaton délelőtt 11 órától a csíkszentmártoni plébániatemplomban.
Biciklist sodort el egy autós Csíkszereda központjában szerdán délelőtt, az illető megsérült.
Egy csillagszóró és karácsonyfa – mindössze ennyi kellett, hogy a Kászonújfaluban élő Beáta és Hunor otthona rövid idő alatt leégjen. A tűz után csak kevés dolog maradt ép, köztük az oromkereszt, ami segítőiknek hála nemsokára új házukat védelmezheti.
Mégsem mentek rongálás nélkül haza a bukaresti Dinamo focidrukkerei a hétfői csíkszeredai mérkőzés után, ugyanis székely zászlókat téptek le Mikóújfaluban és autókban is kárt tettek.
Több mint tízezer dugvány díszíti a csíkszeredai városháza előtti virágvázát, miután az utóbbi hetekben a városi kertészet a szerkezetét felújította és beborította növényekkel.
A Csíki Székely Múzeumban nyílt kiállítás a Csíkszeredai Sörgyár történetéről. A tárlat nemcsak a sörgyártás ipartörténetét mutatja be, hanem egy közösség emlékezését és kitartását is ünnepli – ötven év képekben, emberekben, történetekben.
szóljon hozzá!