Magyarország Kulturális Koordinációs Központja, Hargita Megye Tanácsa és a Hargita Megyei Kulturális Központ (HMKK) szervezésében A honfoglalás kora címmel szerdán 18 órától, a HMKK Pinceklubjában dr. Hidán Csaba László történész, a honfoglalás korának szakértője tart előadást.
2012. január 24., 17:272012. január 24., 17:27
2012. január 24., 18:292012. január 24., 18:29
Az érdeklődők ízelítőt kapnak a honfoglalás kori fegyverekről, rítusokról, és egy harci bemutatóra is sor kerül, mivel az előadó, „civilben” harcművész és egy íjászegyesület vezetője
„Túl sok publikáció az utóbbi időben nem jelent meg a honfoglalásról, de a folyamatos feltárások megerősíti, hogy a honfoglaló magyarok egy sztyeppei lovas-nomád kultúrából érkeztek a Kárpát-medencébe” – emelte ki portálunknak a történész a legújabb régészeti kutatásokat firtató kérdésünkre. Hozzátette, az is igazolódni látszik, hogy a honfoglalás egy nagyon hosszú és megtervezett folyamat eredménye volt. Már 811-ben elkezdődött, és a végső momentuma 895, amikor is Árpád és Álmos népe mindenestől beköltözik a Kárpát-medencébe.
A történész szerint létezett tehát egy több mint fél évszázadig tartó előkészítő folyamat, amikor is a magyarok gyakorlatilag kipuhatolták, hogy kik élnek itt, hányan vannak és milyen típusú harctechnikát űznek. 811-ben például Krum bolgár kán magyar szövetségeseket hív a Bizánci Birodalom ellen folytatott háborújához, 862-ben Rasztiszláv morva herceg kéri és kapja a magyarok segítségét a keleti frankok ellen, 892-ben a magyarok már a keleti frankok oldalán harcolnak a morvák ellen. A történész szerint a magyar seregek részéről ezek tudatos taktikai lépések voltak, a Kárpát-medencében és környékén élő népek oldalán vagy ellen harcolva mindent megtudtak róluk, míg azoknak fogalmuk sem lehetett, hogy mekkora az Etelközben élő magyarok száma.
Szóval, amikor 894-ben Belső-Ázsiában a számánidák megtámadják a török karlukakat, minek folytán a karlukok alattvalói, az oguzok (úzok) „felszabadulnak” és a tőlük nyugatra élő besenyőkre mérnek jelentős csapást, a besenyők a maguk során pedig a magyarokat támadják meg, akkor szánhatták el magukat a magyarok a végső letelepedésre. A történész cáfolja, hogy ekkor a magyarokat nagy veszteségek érték volna, egyfelől a besenyők támadása nem jól eltervezett, hanem egy kényszerakció volt, továbbá ezt igazolják a leletek is, hogy a honfoglalás kori sírokban a férfi és női sírok száma majdnem ötven-ötven százalék, és persze antropológiailag is ugyanahhoz az embertípushoz tartoznak.
Magyarok vagy hunok a székelyek?
A történész megjegyezte, hogy a székelyek helyzete teljesen nem tisztázódott, de ő László Gyula kettős honfoglalás elméletének a híve, miszerint ez a magyar népcsoport Árpád népénél korábban telepedett le a Kárpát-medencében. Arról viszont teljesen meg van győződve, hogy a székelyek a magyar népcsoporthoz tartoztak, vagyis az anyanyelvük magyar volt.
A székelyek hun eredetével kapcsolatosan megjegyezte, hogy „ebben az esetben kategorikus választ adni... Én úgy mondanám, hogy a székelyek hun tudatú népek voltak. Ez pontosan azt sem jelenti, hogy teljesen azonosak a hunokkal, de azt sem, hogy nem lett volna közük hozzájuk.”
Elmondta, hogy a népvándorlások során mindig kialakult egy-egy nomád birodalom, amely többfajta népcsoportból állt, az egész szövetséget mégis a királyi dinasztiát adó népcsoportról nevezték el, egy idő után minden törzs ezzel többé-kevésbé azonosult. Tudjuk például, hogy a hét magyar törzsben ott voltak a kavarok, a nyékek, a tarjánok, de sohasem halottuk, hogy a bolgárokkal a nyékek szövetkeztek volna. Valószínűsíthető, hogy a magyarok elődei – beleértve természetesen a székelyeket is – benne éltek a nagy hun birodalomban, a székelyek innen őrizték meg a hun tudatot.
Helikopterrel jött Székelyföldre pénteken Ion Țiriac, Románia legismertebb sport- és üzletembere, aki jégpályákat nézett meg, valamint az utánpótlás-jégkorongról is tárgyalt. Úgy tudjuk, hogy Zsögödben Lénárd András üzletemberrel is találkozott.
Fakivágásra készülnek Csíkszeredában, Hargita Megye Tanácsának székelye körül, az érintett szakaszon útlezárásra kell számítani július 14-én, hétfőn.
Tizenöt éve indult útjára a Kaszáló Kaláka, amely idén is háromnapos eseménysorozattal várja a kézi kaszálás, a népi hagyományok, a közösségi lét és az értékőrző szórakozás iránt érdeklődőket Csíkszentkirályra.
Az utolsó csomagokat is elpakolta kedden a Városi Művelődési Házból a Hargita Székely Néptáncszínház, ezzel befejeződött az együttes költözése. Csíkszeredában több intézmény is ideiglenes helyszínen folytatja a középületek felújítási munkálatai miatt.
Közös táncban csúcsosodott ki az Ezer Székely Leány Napja szombaton a csíksomlyói nyeregben. A rendezvényre a nagy hőség ellenére is sokan kilátogattak, ki gyalog, ki lovas szekérrel, ki népviseletben, ki anélkül.
Az elmúlt harminc év szakmai munkásságát ismerte el Csíkszereda önkormányzata András Mihálynak, a Hargita Székely Néptáncszínház vezetőjének. A Pro Urbe díjat szombaton adták át a csíksomlyói nyeregben.
Folyamatban van a szerkezetépítés a csíkszentkirályi tanuszodánál, amelynek alapozását tavaly ősszel kezdte el a kivitelező. A munkával jól haladnak, így tarthatónak tűnik a határidő, amelynek értelmében idén el kell készülnie a létesítménynek.
Elkezdődött szombaton reggel az Ezer Székely Leány Napja a találkozó első állomása a csíkszeredai Szabadság téren zajlott, ahol szép számban gyűltek össze a székely népviseletbe öltözött leányok és legények.
Szombaton ismét székelyruhás fiatalok serege népesíti be Csíkszerda főterét, illetve a somlyói nyerget. Az Ezer Székely Leány Napját először 1931. június 7-én tartották meg ugyanitt – nézzük, miként vezették fel, értékelték a korabeli sajtóban.
Az Ezer Székely Leány Napjának biztonságos megszervezése érdekében szombaton reggel útlezárásra lehet számítani két csíkszeredai utcában.
szóljon hozzá!