Fotó: Iochom Zsolt
A honfoglalás kora címmel szerdán délután Csíkszeredában, a Hargita Megyei Kulturális Központ Pinceklubjában dr. Hidán Csaba László történész, a honfoglalás korának szakértője tartott korhű ruha- és fegyverbemutatóval egybekötött előadást.
2012. január 26., 10:112012. január 26., 10:11
2012. január 26., 13:552012. január 26., 13:55
Magyarország Kulturális Koordinációs Központja, Hargita Megye Tanácsa és a Hargita Megyei Kulturális Központ szervezésében előadássorozat kezdődött A magyar nemzet története címmel. Az első előadást dr. Hidán Csaba László történész, a Károli Gáspár Egyetem adjunktusa tartotta szerdán délután a Hargita Megyei Kulturális Központ Pinceklubjában.
Az előadó amellett, hogy a honfoglalás korának szakértője, civilben harcművész és egy íjászegyesület vezetője. A történelmi múltat nem legendák, hanem tényekre, írott forrásokra alapozva ismertette. Előadása kezdetén leszögezte: a honfoglalás nem volt egy kalandozás!
A X. század során negyvenhét hadjáratban vettek részt a magyarok, ebből 41–42 győztes, és 5–6 végződött vereséggel. Sok esetben más népek hívták segítségül a magyarokat, ha nem bírtak el az ellenséggel – emelte ki a történész, példaként említve a 938-as esztendőt, amikor X. Leó pápa hívta segítségül a magyarokat. „A legsikeresebb magyar évszázad a X. század volt” – hangzott el.
A szablyavívásból és a fokosforgatásból is ízelítőt nyújtottak
Korhű viseletek és használati eszközök, fegyverek, harcművészeti bemutató színesítette előadását, melynek gerincét a VIII–X. század történelmi eseményei képezték. Előadása kezdetén elhelyezte térben és időben a honfoglalás időszakát. Kitért a korabeli eseményekre és azok jellegzetességeire, beszélt a honfoglalók mindennapjairól, a viseletükről, szokásaikról.
A korabeli hajviselet az üstök vagy a csikó volt, de fedetlen fővel nem jártak őseink, csak a hadifoglyok. Egy másik érdekességet is megosztott a hallgatósággal: a fehérneműt a magyarok terjesztették el Európában, a XVII. század második felében terjedt el széleskörben.
Ruházata ismertetésekor kitért az övveretre és a tarsolylemezekre, melyek a katonai rangot jelölték. A honfoglalók legfontosabb fegyvere az íj volt, a tegezt pedig mindig az övön viselték, és többféle nyílhegyet használtak. Közelharcban a szablyát és a fokost alkalmazták – derült ki az előadásból.
A történész a fokos faragott nyelét mutatja a jelenlévőknek
A történész 1985 óta foglalkozik szablyavívással és fokosforgatással, ebből nyújtott egy kis ízelítőt – Álmos és István közreműködésével – befejezésül. A fokos és a szablya tipikusan sztyeppei lovasnomád fegyver, a szablya a 700-as években alakult ki, fő jellegzetessége az enyhén hajlott penge. A fokos egy baltára hasonlító, de annál kisebb fegyver, nevét a megnagyobbodott fokról kapta. Feje rézből vagy vasból készült és fa nyelét általában faragás díszítette – ismertette a fegyvereket dr. Hidán Csaba László, aki használat közben is bemutatta azokat.
Napokon át a jövő művészeié lesz a csíkszeredai színpad. A Művészeti Egyetemek Fesztiválja (UNSCENE) ötödik kiadásának sajtótájékoztatóján nemcsak a programokról beszéltek, hanem mélyebb gondolatokra is „vetemedtek”.
A városvezetés nem tervez lépéseket a provokatív, nacionalista plakátok ügyében Csíkszeredában. Az alpolgármester szerint nem tudni, ki áll az üzenetek mögött, de ez a kampányidőszak realitása, és talán ennél rosszabbra is számítani lehet a jövőben.
Tavaly kezdődött, idén befejeződik a községi utak jelentős részének korszerűsítése Csíkszentléleken. Az aszfaltozáson túl is van tennivaló, a gázhálózatot ugyanis ki kell terjeszteni a község két településére, ez viszont jelentős önrészt követel.
Provokatív plakátok jelentek meg csütörtök reggelre több helyszínen Csíkszeredában, illetve a taplocai iskolaközpont közelében is, amelyeken George Simion, a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnökjelöltjének hírhedt kijelentései olvashatók.
Egy ölelés, egy mosoly címmel indít fejlesztő projektet május 22-én a Hargita megyei Vöröskereszt Csíkszeredában, elsősorban Down-szindrómás gyermekeknek és fiataloknak, valamint szüleiknek. Még tíz érintett számára van hely a programban.
Idén befejeződik Csíkmadarason a községi utcák felújítása, valamint a Zetelaka felé vezető erdei út korszerűsítése is. Utóbbi munkálathoz jelentős önrésszel kell hozzájárulnia az önkormányzatnak, amelyet hitelfelvétel nélkül nem tudnak biztosítani.
Tavalyihoz hasonló költségvetéssel, azaz idén is 12 millió lej körüli összeggel számol a csíkszeredai Goscom Rt. A távhőszolgáltató alig 1741 lakrésznek szolgáltat távhőt a városban.
Május utolsó hétfőjén kezdődik a beiratkozás a csíkszeredai bölcsődébe, a szükséges iratcsomót május 26–30. között nyújthatják be a szülők.
Az eredetileg kétsávosnak elképzelt nyugati elkerülőút csíkszeredai szakasza négysávos lesz, csak a Csíkrákosig tartó részén szűkül vissza kétsávosra. A beruházás egyik kihívása az érintett földterületek kisajátítása.
A fiatalok körében is menő részt venni a szavazáson és a közösségi oldalakon megmutatni a személyi igazolvány hátoldalát – vallotta egy csíkszeredai fiatal, aki elmondta, a szüleitől tanulta, hogy fontos kivenni a részünket a választásból.
szóljon hozzá!