Kászonaltízen a szüreti bál keretében szombaton délben 12 órától nyitják meg a Kászoni Székely Tájmúzeumot.
2011. szeptember 15., 20:022011. szeptember 15., 20:02
2011. szeptember 15., 20:312011. szeptember 15., 20:31
A 136. szám alatt található ingatlant (fotónkon) az anyaországban élő Bodó Imre vásárolta meg, akinek ősei egykor Impéren éltek. A budapesti orvos három évvel ezelőtt vette meg a házat, és amikor kiderült, hogy helyet keresnek annak a néprajzi gyűjteménynek, mely addig a Balássy-kúriában volt, nagyvonalúan felajánlotta muzeális célokra. Megalakult a Mereklye Egyesület, a gyűjteményt konzerválták, új leltárt készítettek róla, sőt a tárgyakról fényképes nyilvántartás is készült szovátai és sepsiszentgyörgyi szakemberek bevonásával. Felújították a szintén ebből az időből származó ház előtti székely kaput is, berendezték a házat. Jellegzetes tornácos kászoni házból létesült a tájmúzeum, amely 1916-ban épült. Lakatos Tamás, a kászoni kultúrigazgató és könyvtáros, valamint az ingatlan kulcsát hozó szomszéd, Vízi Veronika felvilágosított, a gyűjtemény kezdeményezői Kristó Tibor és Miklós Márton voltak.
Amint András Zoltán polgármestertől megtudtuk, a civil szervezet partneri szerződést kötött a helyi önkormányzattal, melyben a hivatal azt vállalta, hogy szórólapokat és ismeretterjesztő anyagot ad ki a gyűjteményről. Turisztikai pályázatukba is beiktattak egy új pontot, amely azt látja elő, hogy a hivatal előtt felállítandó érintőképernyős ismeretterjesztő számítógépre felkerülnek a tájmúzeum adatai is.
Nemcsak a házat, hanem a portán található csűrt is berendezték, ami azért fontos, mivel így sokkal átláthatóbban lehetett elhelyezni a gyűjteményt.
A csűrben kaptak helyet a gazdálkodási eszközök, mint például a kézimalmok, favillák, fagereblyék, cséphadaró stb., de itt láthatunk őseink leleményességéről árulkodó csűrkapuzárat, amely szintén teljes egészében fából készült, amint a kulcsa is. Szintén a famegmunkálók zsenialitását igazolja egy nyírfából készült pálinkásüveg, melyhez a poharakat is fából faragta a készítője. A házban egy konyhát, egy nappalit, egy tisztaszobát és kamrát találunk, természetesen a körülbelül százéves vagy annál idősebb ott használatos tárgyakkal együtt, megfelelően berendezve.
Eredeti módon avatják fel a tájmúzeumot, szombaton ugyanis a ház elől indul a szüreti bálozók csoportja. Népdalokkal és néptánccal hangolják a múltra a gyűjteményt megtekinteni kívánókat. Egykor a Kászonokban ökrös szekerekkel szállították a fát és a szénát, akkoriban a szüreti bálon is a lányok szekerét ökrök vontatták. Idén a bálozók nem találtak már ökrös gazdát, így lovas szekér vontatja a daloló csőszlányokat, de az ökörtartás idejét idézi a tájmúzeum csűrében található szekér.
Tisztázzuk a legelején: a Sepsi OSK kiesése után a román sportsajtónak úgy kellett a titokzatos, egyetlen porcikájában sem román FK Csíkszereda a Superligába, mint egy falat kenyér. De mi, romániai magyarok hol vagyunk ebben a sokismeretlenes egyenletben?
Baleset következtében föld alá szorult deréktól lefelé egy férfi, miközben árkot ásott Csíkszentkirályon.
Továbbra is lesz Csíkszeredában Helyi és hagyományos termékek kiállítása és vásárára, csak más helyszínen: a megyeháza oszlopcsarnoka helyett ezentúl a Szabadság téren és a Promenádon várják a vásárlókat.
A tavalyi megtorpanás után folytatódik a Madéfalvát, Csíkcsicsót és Csíkrákost kiszolgálni hivatott gázhálózat kiépítése, amely idén befejeződik, és következhet az engedélyeztetés. Azt szeretnék, ha jövőben már lehetne használni a földgázt.
Pappá szenteli Gergely József diakónust Kovács Gergely gyulafehérvári érsek július 19-én, szombaton délelőtt 11 órától a csíkszentmártoni plébániatemplomban.
Biciklist sodort el egy autós Csíkszereda központjában szerdán délelőtt, az illető megsérült.
Egy csillagszóró és karácsonyfa – mindössze ennyi kellett, hogy a Kászonújfaluban élő Beáta és Hunor otthona rövid idő alatt leégjen. A tűz után csak kevés dolog maradt ép, köztük az oromkereszt, ami segítőiknek hála nemsokára új házukat védelmezheti.
Mégsem mentek rongálás nélkül haza a bukaresti Dinamo focidrukkerei a hétfői csíkszeredai mérkőzés után, ugyanis székely zászlókat téptek le Mikóújfaluban és autókban is kárt tettek.
Több mint tízezer dugvány díszíti a csíkszeredai városháza előtti virágvázát, miután az utóbbi hetekben a városi kertészet a szerkezetét felújította és beborította növényekkel.
A Csíki Székely Múzeumban nyílt kiállítás a Csíkszeredai Sörgyár történetéről. A tárlat nemcsak a sörgyártás ipartörténetét mutatja be, hanem egy közösség emlékezését és kitartását is ünnepli – ötven év képekben, emberekben, történetekben.
szóljon hozzá!