A Mentor Kiadó utolsó, egyben a Mentor Könyvek Kiadó első kötetét mutatták be a marosvásárhelyi Bernády Házban. Az Erdélyi ritkaságok sorozatban megjelent Marosvásárhelyi krónikás füzetek című kötetet Sebestyén Mihály rendezte sajtó alá és látta el jegyzetekkel.
2015. március 01., 12:072015. március 01., 12:07
A krónikás füzeteket 1936–1940 között Fodor István szerkesztette, aki Komáromból került postatisztviselőként Marosvásárhelyre még 1918 előtt, a hatalomváltás után is itt maradt. A román államra nem esküdött fel, tehát más megélhetés után kellett néznie. Régi szerelme volt a színház, ezért színházi előadások szervezésével, rendezéssel, színészek verbuválásával foglalkozott, újságot írt és szerkesztett, majd valamilyen ihletésnek engedve kezdte el szerkeszteni a Marosvásárhelyi krónikás füzeteket, amelyből negyven szám látott napvilágot, mintegy 29 füzet.
A történész Sebestyén Mihály elmondta: nagy példányszámban jelentek meg ezek az olcsó kiadású füzetek, amelyek iránt napjainkban is nagy az érdeklődés. Magánszemélyek gyűjteményében, valamint a Teleki Tékában találhatók ezek a kiadványok, de a sorozat sehol sem teljes, ezért több helyről kellett összegyűjtenie a füzeteket, hogy kötetbe szerkessze azokat.
A teljes sorozatot két kötetesre tervezte a szerkesztő, a most megjelent és bemutatott első többek közt Marosvásárhely 1360–1659, illetve 1660–1770 közötti okleveleinek kivonatát közli, II. Rákóczi Ferenc Marosvásárhelyen történő erdélyi fejedelemmé iktatásának dokumentumát 1705. április 5-ről, azokat a személyiségeket ismerteti, akik fontos szerepet töltöttek be Marosvásárhely társadalmi és kulturális életében a 18-19. századokban. Nem hiányzik a kötetből az úgynevezett történelmi arcképcsarnok sem, felsorolja a hadvezéreket, politikusokat, egyházfőket és irodalmi nagyságokat, a székely vértanúkat. A Marosszék kriminálkrónikája a 13. század elejéről című fejezetben olyan eseteket örökít meg, mint például Olá Jutka eleven elvermelése, Pető Gergely karóba húzása, az akasztott cigányok fejének eltűnése, számos boszorkányper, kínvallatások, súlyosbított halálos ítéletek története.
A kötet, amely a közelmúltban megszűnt Mentor Kiadó utolsó és a frissen alakult Mentor Könyvek Kiadó első könyve, fontos támpont Marosvásárhely történetének kutatásához – mondta a pénteki bemutatón a szerkesztő, akivel Káli Király István kiadóigazgató beszélgetett.
Múlt év szeptemberében Földes László Hobo megígérte a hálás marosvásárhelyi közönségnek, hogy minden előadását elhozza nekik. Így nem csoda, hogy pár hónap után ismét a Spectrum Színház vendége a Kossuth-díjas előadóművész.
Egressy Zoltán Portugál című darabját tűzte műsorára március végére az évad harmadik nagyszínpadi bemutatójaként a Csíki Játékszín. Az előadást Victor Ioan Frunză rendezi, akivel a Portugálban megmutatott világról beszélgettünk.
A migráció jelenségét feldolgozó új előadását mutatja be szombaton a székelyudvarhelyi Tomcsa Sándor Színház. A teátrum a produkcióval egy kulturális unikumot teremtene.
Székelyföldi turnéra érkezik a budapesti Nemzeti Színház a Vidnyánszky Attila rendezte Tamási Áron Vitéz lélek című előadással. A négyállomásos turné utolsó állomása Csíkszereda, itt március 23-án 19 órától lehet megtekinteni az előadást Csíkszeredában.
Kettős lehetőségre nyílik alkalom egy projekt kapcsán Ferencz Zoltán (Bütyök) számára. A szárhegyi Művészeti és Kulturális Központ művészeti vezetője partnerkapcsolatokat épít, és Litvániában alkot európai képzőművésztársaival április 2–30. között.
Az köztudott, hogy a színházi előadást fotózni nem szabad, de a Marosvásárhelyi Nemzeti Színház most mégis várja azokat a felvételeket, amelyeket a nézők az előadás alatt készítettek.
A kolozsvári Kriza János Néprajzi Társaság életműdíjjal tüntette ki Albert Ernő sepsiszentgyörgyi néprajzkutatót, a társaság tagját.
Nincs már messze az a pillanat, amikor a Gránátalma Egyesület munkájának eredményét, az úrihímzést hungarikummá nyilvánítják.
Zsúfolásig telt érdeklődővel pénteken este a gyergyószentmiklósi városi könyvtár emeleti nagyterme, ahol Orosz Annabella grafikus illusztrációkiállítását nyitották meg, illetve három, általa illusztrált könyvet is bemutattak.
A Prisma fotóklub női tagjainak alkotásaiból nyílt kiállítás csütörtök délután a Nagy István Művészeti Iskola aulájában Nők fókuszában címmel.
szóljon hozzá!