Fotó: Iochom Zsolt
A Csíki Székely Múzeum protokolltermében mutatták be szerdán Beder Tibor Az utolsó csata című legújabb kötetét. A szerzőt Sarány István, a Pallas-Akadémia könyvkiadó főszerkesztő-helyettese méltatta, a kötetből részleteket olvasott fel Iochom Zsolt.
2011. április 07., 09:272011. április 07., 09:27
2011. április 07., 14:362011. április 07., 14:36
Beder Tibor és Sarány István
Sarány István egy közismert bibliai idézettel indította Beder Tibor méltatását: „Egy próféta sem kedves az Ő hazájában (Lk. 4,24) – ezt a bibliai igazságot kívánta, kívánja megcáfolni Beder Tibor egész munkásságával” – fűzte hozzá. Sarány István több érvvel is alátámasztotta állítását: próféta volt akkor is, amikor 1979-ben elindította a Jöjjön velünk mozgalmat, melybe több mint tízezren csatlakoztak fennállása során. Ennek a munkának az eredménye a Hegyen-völgyön útikalauz.
Próféta volt akkor is, amikor gyalogosan vágott neki a törökországi Magyarfalunak, Madzsarköynek. Zágonból indulva, 2600 kilométert gyalogolt, áthaladva 260 falun és 46 városon. Törökországi útja nyomán született meg a Gyalogosan Törökországban és A bujdosók nyomában című kötete.
Próféta volt Beder Tibor, amikor a rendszerváltás utáni időben főtanfelügyelőként dolgozott az intézményépítésben: magyar iskolákat alakítottak újra, újak jöttek létre, és nagyjaink nevére keresztelték. Ennek az időszaknak a tapasztalatait ötvözi A Szék és a Gondolatok a jövő iskolájáról című könyvében.
„Magyarnak lenni jó!” – hangsúlyozta Beder Tibor
„Próféta volt nyugdíjasként is, mikor a hivatali teendők alul felszabadult erőit is két nagy ügynek szentelte: a magyar szórványok felkutatásának a Julianus Alapítvány révén, valamint a székely-magyar identitás védelmének és a székely-török kapcsolatok ápolásának a Magyarok Székelyföldi Társasága által” – hangzott el.
A próféta szól belőle akkor is, mikor múltunkat kutatva a mára is ható, a jövőt meghatározó következtetéseket von le. A Megidézett múlt a szerző örmény gyökereit kutatja, míg az Apadó fájdalom című kötetében azt mutatja be, hogyan szorult vissza az elmúlt évszázadban, évtizedekben a magyarság, miként változtak az etnikai összetételek.
A szerző most megjelent Az utolsó csata kötetével kapcsolatosan Sarány így fogalmazott: „Prófécia Beder Tibor jelenlegi kötete is, amelyben a tennivalókat – tennivalóinkat – fogalmazza meg. S nem vár el többet tőlünk, mint azt, hogy ki-ki tegye a maga dolgát: a családban, hivatásában, emberközti kapcsolataiban, szabadidejében egyaránt. Azaz magyarként éljen.”
A szerző dedikált
Beder Tibor szerint, ha mindenki elvégzi a maga dolgát, feladatát, tűnjön az bármilyen jelentéktelennek, a közösen elért eredmény, no meg a külön-külön végzett munka összege jelentős lesz. A szerző meggyőződéssel vallja, hogy részt kell vállalnunk saját jövőnk alakításában. A kötet előszavát Kádár Gyula történész jegyzi. „Könyvemet ajánlom mindazoknak, akik nem mulasztanak el részt venni az utolsó csatában” – fogalmazta meg ajánlását Beder Tibor. A kötet négy részre tagolódik (Cserhalom, Véreskép, Marosszentimre – a múlt három csatája, míg az utolsó fejezet a címadó Utolsó csata), ebből olvasott fel rövid részleteket Iochom Zsolt, a Sapientia Egyetem végzős hallgatója. A könyvbemutató második részében az 1982-ben lejátszott cserhalmi csatát vetítették le az érdeklődőknek, végül a szerző dedikált.
Ünnepi előadást tartottak az elhelyező központok a 12. Csodálatos az árva szeretete program részeként. A szerdai csíkszeredai eseményen több intézmény jelen volt, a gyerekek versekkel, énekekkel, zenés műsorokkal készültek.
Munkavégzés közben támadtak meg vascsővel egy parkolóőrt Csíkszeredában szerdán délelőtt. Egy Bákó megyei járművet ellenőrzött, amely nem rendelkezett parkolójeggyel, de a pótdíj kifizetésére felszólító cédulát már nem tudta a szélvédőre helyezni.
Újabb munkafázisba érkezett Csíkszeredában a Sürgősségi Betegellátó Egység építése, és ebben a szakaszban több apró robbantást végeznek, hogy megkönnyítsék a majdani alapozási munkálatokat.
Ünnepi adománygyűjtő kiállítást szerveztek Csíkszeredában a fogyatékkal élők világnapján, december 3-án. Az asztalokon voltak gyertyák, koszorúk, sapkák, sálak, sütemények, de még rajzokat is állítottak ki.
Tetőjavítás, cserépcsere és egyéb munkálatok zajlottak, zajlanak a csíkszeredai római katolikus templomoknál: a csíksomlyói kegytemplomnál nemrég fejezték be az első szakaszt, a Millenniumi templomnál és a Szent Ágoston-templomnál még folyik a munka.
Eldőlt, hogy mégsem adja át a Hargita Megyei Katonai Központnak a csíkszeredai, Temesvári sugárúti egykori MÁV-irodaházat ennek tulajdonosa, a Hargita megyei önkormányzat. Most az épület energetikai felújítása következik, rendeltetése nem fog változni.
Rendkívül fontos három vasárnap előtt áll a romániai magyarság – jelezte sajtótájékoztatóján két csíkszeredai politikus. A december elsejére eső vasárnap mégis kiemelkedik mind közül: akkor dől el ugyanis, hogy bejut-e ismét a parlamentbe az RMDSZ.
Hatvan gyermek befogadására alkalmas óvoda épült meg Tusnádfürdőn, amelynek avatóünnepségét pénteken tartották. A rendezvényen megemlékeztek az elhunyt Potápi Árpád János nemzetpolitikáért felelős egykori államtitkárról is.
Megérkeztek az első digitális hulladékgyűjtő konténerek Csíkszeredába, ezek telepítése a helyszínek előkészítésével párhuzamosan történik. A rendszert idén be kell üzemelni, de még sok a kérdőjel az akadálytalan működtetést, használatot illetően.
Ma is méltón él a magyarok emlékezetében az aradi vértanúk hősies halálának emléke – magánéletük azonban közel sem kapott ekkora reflektorfényt. Propper Valéria csíkszeredai előadásában a részleteiben nem ismert történetet osztott meg az érdeklődőkkel.
szóljon hozzá!