Fotó: Veres Nándor
A jelenlegi, értékektől elfordult világban, ahol felcsendül a zene, ott valami jó és szép jön létre – jelentette ki Gergely András, az Alcsíki Kistérségi Társulás vezetője vasárnap Újtusnádon, a hatodik Alcsíki Fúvóstalálkozón.
2016. szeptember 12., 10:202016. szeptember 12., 10:20
Hatodik alkalommal szervezték meg az alcsíki fúvószenekarok találkozóját, az idei helyszín biztosítását az Újtusnádi Pro Musica Egyesület vállalta. Vasárnap délben ünnepi díszben vonult fel hét fúvószenekar az újtusnádi kultúrotthontól a helyi iskola udvarán felállított színpadig – zenéjüktől hangos volt a falu.
A tűző nap elől a szép számban összegyűlt érdeklődők az árnyékba húzódtak, onnan hallgatták meg a köszöntőbeszédeket: elsőként Bíró Vince alpolgármester a községvezető György József szavait tolmácsolta. Beszédében kitért arra, hogy a fúvósmozgalom fenntartásáért, előremozdításáért köszönet jár az oktatóknak munkájukért, a szülőknek gyermekeik támogatásáért, illetve az ifjaknak kitartásukért. Továbbá hangsúlyozta, ezzel a rendezvénnyel az 1822. szeptember 11-ei nagytusnádi tűzvészre is emlékeznek, melynek következtében kialakulhatott Újtusnád település.
Hét fellépő zenekar
Müller József Jászkun indulója és a Kossuth induló közös elzenélését követően egyesével mutatták meg tudásukat az újtusnádi, csíkszentsimoni, csíkbánkfalvi, csíkszentmártoni, csíkszentkirályi, csíkszentimrei és csíkkozmási fúvószenekarok egy-egy legtöbb 15 perces összeállítás révén. A jelenlevők azonban nemcsak a zenekarok repertoárjából kaptak ízelítőt, hanem azok tevékenységéből is a fellépésük előtt elhangzott ismertetők révén.
Gergely András, az Alcsíki Kistérségi Társulás vezetője rámutatott, ezen esemény révén évről évre figyelemmel követhető, felmérhető a térségi fúvószenekarok tudásszintje, fejlődése. Ugyanakkor egy fórumot, megmutatkozási lehetőséget is jelent a csapatok számára. Kiemelte továbbá azt is, hogy a remény legszebb kifejezője a zene. S ahogyan 1822-ben ezen a napon egyesek reménykedve kezdtek építkezni a mostani Újtusnádon, úgy negyven évvel korábban szintén reménnyel szívükben alakították újra a helyi fúvószenekart is. „Ebben a balra fordult világban, ahol felcsendül a zene, ott mindig jóság és szépség jön létre. A zenekarok ezt a célt szolgálják áldozatos munkájukkal” – nyomatékosított.
Végül Csige Sándor, Magyarország Csíkszeredai Főkonzulátusának vezető konzulja is értékelte a fúvószenekarok tevékenységét. Kiemelte az önkéntes zenészek közösségépítő és -összetartó erejét, illetve a megőrző szerepüket is. Kitért fontos szerepükre a megemlékező ünnepségeken, majd felolvasta Zsigmond Barna Pál főkonzul a Székely Hadosztály tiszteletére állított emlékmű avatásán elhangzott üzenetének egy részét.
A köszöntőket követően az önkormányzat képviselőjeként az alpolgármester emlékplakettet nyújtott át Biczó János és Miklós Márton veterán zenészeknek, a negyven éve újjáalakult zenekar még élő tagjainak. Biczó János munkásságáért kistérségi elismerésben is részesült, majd a jelenlegi fiatal zenészek köszönték meg eddigi tevékenységét.
Sportpályázatokra kétmillió lejes, kulturális pályázatokra pedig 1,22 millió lejes keretet biztosít a csíkszeredai önkormányzat. A kiírást kedden tette közzé a városháza a civil szervezetek számára.
Hagyományteremtő szándékkal szervezik meg az első szabadtéri Székelyföldi Roma Napot Csíkszeredában április 5-én, szombaton. Lesz főzőverseny, koncert, tánc és mulatság, ahová nem csak romákat várnak.
Csíkszeredában hamarosan újraindul a taplocai kutyamenhely, amely néhány éve zárt be. Az önkormányzat közel egymillió lejt különített el a működtetésére, hogy csökkentse a kóbor ebek számát. A tervek között ingyenes ivartalanítási akció is szerepel.
Az eddiginél nagyobb összeget fordítanak idén a nyári útkarbantartásra Csíkszeredában, a munkálatok közül elsőként a makadámutak javítását kezdik el. A legfontosabb beavatkozásnak a Kossuth Lajos utca újraaszfaltozása ígérkezik.
Április elsejétől új helyen működik a Csíkszeredai Helyi Rendőrség a városháza felújítása miatt. Az ügyfeleket az egykori Zsögödfürdői Vendéglő épületében fogadják. Ahogy arról korábban beszámoltunk, közeleg a csíkszeredai városháza felújítása.
Új életre kelti Arany János Toldi Miklósát a Hargita Székely Néptáncszínház. Az előadás április 6-án, vasárnap lesz a csíkszeredai Városi Művelődési Házban.
Érdekes, hasznos és segítséget jelentő interaktív kiállítás tart nyitva április 17-ig az iskolai zaklatás megelőzése céljából a csíkszeredai Szakszervezetek Művelődési Házában. Az általános iskolák ezen a héten még jelentkezhetnek a szabad időpontokra.
Csíkszeredában már néhány éve tart a gyalogátjárók biztonságosabbá alakítása, ami elsősorban a jobb megvilágítást, a villogó jelzések felszerelését jelenti. Ennél többre, például nyomógombos jelzőlámpák felszerelésére is volna igény több helyszínen.
Két díjat hozott el a brassói GastroPan sütőipari szakkiállításról a csíkszentmártoni Bocskor Pékség. Rozsos veknijüket az év kenyerének választották, erdőkerülő kenyerük pedig második helyezést ért el a kézműves kenyér kategóriában.
Befejezéshez közeledik Hargitafürdőn a tűzoltószertárnak szánt, de orvosi rendelőnek, gyógyszertárnak, irodáknak, közvécének is helyet biztosító épület elkészítése. Néhány hónap múlva már használatba is vehetik a helyiségeket az önkéntes tűzoltók.
szóljon hozzá!