Kis sportcipők keverednek a nagy székely csizmákkal tíz napon keresztül számos székelyföldi településen: Csíkszeredából „szomszédolni” indult Hargita Székely Néptáncszínház.
Néptánc a második közös anyanyelve annak a kétszázötven gyermeknek és felnőttnek, akik a 28. Botorka fesztivál résztvevői táborát erősítették. Az eseményt megszervező Ördögborda Néptáncegyüttes tagjai meséltek a Székelyhonnak.
Derűvel, zenével és önfeledt tánccal törték meg Balánbánya csendjét azok fiatalok, akik a Botorka Nemzetközi Néptáncfesztivál alkalmából érkeztek Felcsíkra. Ez már régi hagyomány, pontosan 28 éves idén, de fényéből nem veszített.
Pörgő szoknyák, dobbanó lábak, fantasztikus muzsika, lenyűgöző táncmozdulatok és mesterségbemutatók várták Csíkszentdomokoson az első Folkmaraton résztvevőit augusztus végén. Videón mutatjuk.
Szól a muzsika, zeng a nóta, dobbannak a lábak, pörögnek a szoknyák, forognak a párok, összekapaszkodik a nagy vigasságban ismerős és ismeretlen Tusványoson, a Kriza János Csűrben.
Tizennegyedik alkalommal szervezik meg a Csak tiszta forrásból – Székelyföldi regionális népdalvetélkedőt április 5-én, az előző évekhez hasonlóan a sepsiszentgyörgyi művészeti középiskolában. A megmérettetésre mindeddig hetven diák regisztrált.
Hosszú előkészületeken volt már túl a Háromszék Táncegyüttes (HTE), illetve a Lajtha László Alapítvány a 33. Népzene- és Néptánctalálkozó kitűzött dátuma előtt két héttel, amikor sürgősségi kormányrendelettel korlátozták az önkormányzatok költségeit.
Még kísérni is egyedi élmény volt a többszáz fős zenészekből és néptáncosokból álló tömeget, akik a Patkóban gyülekeztek, majd onnan, a helyi rendőrség felvezetésével és hangos zeneszóval vonultak le az Erdélyi Táncháztalálkozó fő színhelyére.
A tánc öröm, a tánc közösséget kovácsol, megtartó erő és az életre nevel – tudják jól ezt mindazok, akik évről évre részt vesznek a csíkszeredai Csűrdöngölő gyermek- és ifjúsági találkozón. Gyermekek, oktatók, szülők, a szervezők és a közösség ünnepe ez.
Újra a néptáncé és a népzenéé lesz a főszerep Székelyudvarhelyen szeptember második hétvégéjén: ez alkalommal is a város ad otthont az évek óta töretlen népszerűségnek örvendő Erdélyi Táncháztalálkozónak.
Egyedi továbbképzésben részesültek a tehetséges és törekvő udvarhelyszéki népdaléneklő kisdiákok, jutalomképpen egész évi tevékenységükért, gyakorlásaikért, szerepléseikért. Csütörtökön csokorba gyűjtötték és bemutatták a tanultakat.
Fejlesztési tervet kért Székelyudvarhelytől Magyarország kormányának nevében Lázár János építési és közlekedési miniszter kedden. A gesztussal azt jelezte a politikus, hogy véget ért a Gálfi Árpád volt polgármester két mandátuma alatt tartott embargó.
Több százan léptek színpadra, és mintegy kétezren nézték meg a produkciókat a hétvégén a sepsiszentgyörgyi 31. Népzene- és Néptánctalálkozón.
A Sepsiszentgyörgyi Néptánc- és népzenetalálkozó 31. kiadását szervezi meg a hétvégén, november 8-án és 9-én a Háromszék Táncegyüttes és a Lajtha László Alapítvány.
Több mint ezren vonultak végig péntek délután Székelyudvarhely központjában zenészek vezetésével, hogy aztán a Patkóban egy nem mindennapi népzenés-néptáncos performansznak legyenek részesei. A szeptember 13–15. között Székelyudvarhelyen zajló Erdélyi Táncháztalálkozó ma is folytatódik.
Több mint száz zenész, több mint ezer táncos, több mint táncháztalálkozó – és valóban, a szeptember 13–15. között Székelyudvarhelyen megrendezendő Erdélyi Táncháztalálkozó immár hagyomány, amelynek több évtizedes múltja és remélhetőleg évtizedekig tartó jövője is lesz.
A hétvégi jó idő nagyban közrejátszott abban, hogy a VI. Székelyföldi Szabadtéri Táncház az előző évekhez hasonlóan biztosítani tudta a „szabadtéris” életérzést, amely oly sok visszajáró vendéget vonz évről-évre.
Népi dallamokat hoz majd a Küküllő vize, ugyanis augusztus 23. és 25. között a Zeteváralja és Székelyvarság határában található Natur Air Parkban ismét megtartják a székelyföldi táncházasok évi találkozási pontjaként szolgáló VI. Székelyföldi Szabadtéri Táncházat.
A gyergyói települések adatközlői adják az ősi forrást, míg képzett oktatók a szakmai tudást, hogy az eddig megőrzött folklórkincs továbbörökítődjön. Ez jellemzi idén is a Gyergyói Tánc- és Zenetábort.