
Általános szabály, hogy a kísérőnek igazolnia kell a védettségét vagy jelenlegi fertőzésmentességét. Képünk illusztráció
Fotó: Gábos Albin
Több mint egy évnyi szünet után az egészségügyi minisztérium a napokban bejelentette: a megfelelő járványügyi szabályok betartása mellett az édesanyák ismét kérhetik, hogy egy kísérő – az apa, barát vagy családtag – jelen legyen a szülőszobában. A lehetőség Hargita megye kórházaiban e hónap elejétől már elérhető, a szakemberek mindössze arra hívják fel a figyelmet, hogy a szülésen részt vevő személy számára is fontos a felkészülés.
2021. június 03., 10:482021. június 03., 10:48
2021. június 03., 12:322021. június 03., 12:32
Az egészségügyi minisztérium előírásának megfelelően a Székelyudvarhelyi Városi Kórházban is van lehetőség apás – vagy egy másik kísérő jelenlétében történő – szülésre június 1-jétől, ezt azonban előzőleg írásban kell kérvényezni a kórháznál, illetve a kísérő személy védőfelszerelést kell viseljen, valamint
– sorolta Zörgő Noémi, a kórház sajtószóvivője.
A járvány kezdete előtt Székelyudvarhelyen nagyon népszerű volt az apás szülés, továbbra is van igény a lehetőségre – hangsúlyozta Fekete Éva. Az Udvarhelyszéki Anyák közösségének egyik vezetője ugyanakkor hozzátette:
hogy igenis tudják az apák (vagy a kísérők), hogy mi történik az édesanya testében, mi a folyamata a vajúdásnak, szülésnek, és arról is fontos tudniuk, hogy mi történik a szülőszobán. Erre egyébként a kismamaklubban lehetőségük is van a várandós családoknak.
A Csíkszeredai Megyei Sürgősségi Kórház szülészeti osztályán a szakemberek már készültek az apás szülés újbóli bevezetésére, néhány hete már elkezdődött az előkészítő szervező munka, így az intézménynél csütörtöktől vissza is térnek a gyakorlathoz – erősítette meg lapunknak Kiss Edit, a kórház sajtószóvivője.
„Az Országos Egészségügyi Intézet ajánlását tiszteletben tartva, a szülészeti osztály kidolgozott egy szabályrendszert az apás szülés igénybevételére, ezt közzétesszük sajtóközleményben, illetve a kórház online felületein is. Ennek a feltételrendszernek az a célja, hogy a továbbra is fennálló pandémiás helyzetben biztonságos körülményeket szavatoljon az újszülött, a szülő nő, kísérője és a kórház személyzete számára” – fejtette ki a szóvivő. A megyeszékhely kórházában egyébként tavaly március 6-án függesztették fel az apás szüléseket, csütörtöktől viszont
– jegyezte meg az illetékes. „Az apás szülés egyébként viszonylag népszerű volt korábban a kismamák körében. Vannak szülész orvosok, akik bátorítják a párokat erre, és akik hozzájuk járnak várandós gondozásra, azok körében magasabb az ezt igénylők aránya. Összességében mintegy tizenöt százalék körül volt azoknak a kismamáknak az aránya, akik kísérővel kívántak szülni” – avatott be Kiss Edit.
Várandósan is ajánlott a védőoltás
A védőoltás nem okoz sterilitást, nem csökkenti a nemzőképességet – hívta fel a figyelmet dr. Kovács Tibor székelyudvarhelyi szülész-nőgyógyász osztályvezető főorvos a kórház honlapján közzétett írásában. A főorvos ugyanakkor fontosnak tartotta hozzátenni, hogy egy súlyos koronavírusos betegség az egészséget komolyan érinti mind a férfiaknál, mind a nőknél, veszélyeztetve a zökkenőmentes teherbeesést és kihordást. „Az mRNS-típusú vakcinákat (Pfizer, Moderna) biztonságosnak tekintjük a terhesség, valamint a szoptatás alatt, és ajánljuk a terhesség tervezésekor is. Már jelent meg vizsgálat, miszerint a terhesek is jól reagálnak a védőoltásra, az ellenanyag a köldökzsinór-vérben kimutatható, az anyatejben is kiválasztódik. Az újszülöttet tehát már születéskor védi a vakcinára termelt és az anyatejjel kiválasztott ellenanyag. A terhesnél is igazolt, hogy jobb az immunglobulin-termelés a védőoltás után, mint a betegség okozta immunvédelem” – fejtette ki a szakember.
A nyár eddigi legmelegebb napjának bizonyult június 27-e, ugyanis Székelyföldön is 30 Celsius-fok fölé emelkedett a hőmérséklet a délutáni órákra.
A november 19-én megjelenő Grand Theft Auto VI már az előrendelési periódusban nagy hullámokat ver a kiadó megkérdőjelezhető, de egyébként a nagy várakozás miatt érthető döntései miatt. Képbehozó.
A SAFE programból finanszírozott kilenc autópálya-szakasz közül hetet romániai vállalatok építhetnek meg – közölte szombaton közösségi oldalán Radu Miruță ügyvivő közlekedési miniszter.
Testvérvárosi szerződést írt alá a Maros megyei város szombati dísztanácsülésén Nyárádszereda és Zalaegerszeg vezetősége az évek óta tartó hosszú és tartalmas kapcsolatuk eredményeként.
Ilie Bolojan ügyvivő miniszterelnök szerint az idei év első öt hónapjának költségvetési adatai azt mutatják, hogy a múlt év ugyanezen időszakához képest több mint 40 százalékkal, 64 milliárd lejről 36 milliárd lejre csökkent a deficit.
A szélsőséges hőmérséklet okozta egészségügyi kockázatok csökkentését célzó intézkedési tervek aktiválását kérte szombaton az egészségügyi minisztérium.
Lia Olguța Vasilescu craiovai polgármester szombaton azt nyilatkozta, hogy a PSD alapvetően azokra a szavazatokra támaszkodna a Sorin Grindeanu vezette kormány esetleges parlamenti beiktatásához, amelyeket Adrian Veștea miniszterelnök-jelölt kapott.
Hargita megye címeréről fogadott el határozatot pénteki ülésén a kormány a Romániai Magyar Demokrata Szövetség javaslatára. A jelkép a székelyföldi megye történelmére, önazonosságára és örökségére utal.
Egy üzletben csaptak fel a lángok szombaton délben Erdőszentgyörgy főutcáján; már zajlik az oltás a helyszínen – közli a Maros megyei tűzoltóság.
Több mint 1600 gazdasági szereplőnél végzett ellenőrzéseket június 22. és 26. között az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC).
szóljon hozzá!