Vérből gyakran nincs elég tartalék, ezért kellene több lehetőség a véradásra
Fotó: Haáz Vince
A bizonytalan, mobil vérgyűjtés helyett a nagyobb városi kórházakban alakítsanak ki stabil helyszíneket, ahova legalább hetente kétszer fordulhatnak az önkéntes véradók – kéri egy Maros megyei civil egyesület. A Maros megyei vérközpont még az egyszeri alkalmakra is nehezen tud szakembert biztosítani, holott szükség lenne minél több véradóra. Hargita megyében a székelyudvarhelyi városi kórházban minden kedden lehet vért adni, ezenkívül több helyszínen szerveznek mobil vérgyűjtést.
2022. november 08., 08:582022. november 08., 08:58
A szászrégeni Our Lifetime egyesület 2019-ben kezdeményezte első alkalommal, hogy a megyei vérközpont szervezzen vérgyűjtést a Maros menti városban. Azóta, a járvány ellenére, kilenc alkalommal volt hasonló gyűjtés, amikor az előre kijelölt és kihirdetett napon a szászrégeniek vért adtak. Az egyesület elnöke, Mihai Farcaș azt szeretné, hogy Szászrégenben a városi kórházban nyissanak egy munkapontot, ahol legalább hetente kétszer, rendszeresen adhassanak vért az érdeklődők.
Mint kiemelte, fontosnak tartja, hogy a szászrégeniek és környékbeliek is rendszeresen vért tudjanak adni, ne csak akkor, ha családjukban, ismerőseik körében műtétre szoruló személy van. Meggyőződése, hogy sok véradót elriaszt az, hogy be kell utazzon a 30 kilométerre levő Marosvásárhelyre, hogy életet menthessen.
A Maros megyei vérközpont sajtószóvivője, Marinela Lazăr a Székelyhonnak elmondta, hogy a vér begyűjtése, tárolása és feldolgozása nagy felelősséggel jár és csak a vérközpont alkalmazottai által begyűjtött vért lehet hasznosítani. Ez azt jelenti, hogy valahányszor egy vidéki településre szállnak ki az alkalmazottak, a központban nem biztos, hogy elegendő személyzet marad.
Jelenleg nincs elegendő személyzetünk ahhoz, hogy ezeket a kiszállásokat rendszeresíteni tudjuk. De szoktunk Marosvásárhelyen nagyobb vállalatokhoz kiszállni, legközelebb a Sapientia egyetemre megyünk november végén” – mondta a sajtószóvivő, aki szerint
Megtudtuk azt is, hogy októberben 1256 önkéntes adott vért, és ez elegendő volt ahhoz, hogy minden kérést tudjanak teljesíteni.
Egy véradó három ember életét mentheti meg
Fotó: Barabás Orsolya
Hargita megyében, mint Kopacz Ildikótól, a megyei vérközpont igazgatójától megtudtuk, a székelyudvarhelyi kórháznak van két képzett asszisztense, akik keddenként rendszeresen leveszik a vért az önkéntesektől. Természetesen a megyei vérközpont kell biztosítsa a fogyóanyagokat és a vér vizsgálatát, de nagy segítség az, hogy ott rendszeresen fogadni tudják a véradókat. Ezenkívül a központ munkatársai rendszeresen kiszállnak Gyergyószentmiklósra, Maroshévízre és kérés szerint más nagyobb településekre is. Jó körülmények között tudnak vért venni például a gyergyóremetei és ditrói egészségházban. Mint az igazgatónő elmondta,
De fontosnak tartják a kiszállásokat, hogy legyen elegendő vérkészítmény. Októberben elegendő önkéntes volt Hargita megyében, összesen 441-en jelentkeztek életet menteni, de továbbra is hiány van RH negatív vérből.
Gyergyószentmiklóson a régi kórház épületében volt egy stabil helye a véradásnak. A járványidőszak előtt kéthetente jöttek a megyei vérközpont alkalmazottai és fogadták a segítőkész gyergyóiakat és környékbelieket. A két helyiséget aztán oltóközponttá alakították, így a a véradók az épület emeletére szorultak, ahol nincsenek jó körülmények. A gyergyószentmiklósi Vöröskereszt tagja, Csibi Márta elmondta, hogy
Hozzátette, hogy Gyergyószentmiklóson átlagosan 20-25 ön adnak rendszeresen vért, ami szerinte nagyon dicséretes dolog. „Fontos, hogy rendszeresen van ennyi segítőkész ember és fontos lenne, hogy megfelelő helyszínt biztosítsunk a véradásra. Reméljük, hogy a városhoz benyújtott kérésünket pozitívan bírálják el, a tanácsosok és a városvezetés felismeri, elismeri, hogy életeket ment a véradás, így meg kell becsülni a rendszeres véradókat és a vérközpont terepező alkalmazottait is” – fejtette ki.
A helyi ízek élményét, a hazai gasztronómia értékeit próbálják „elhelyezni” a világtérképen azzal a kiadvánnyal, amelyet csütörtökön mutattak be az ötletgazdák Marosvásárhelyen.
„Aki csendes volt, szelíd, türelmes és nyugodt” – emlékeztek vissza a néhai Bartha György tanárra, filológusra és költőre a csütörtöki könyvbemutatón. Az eseményen posztumusz kötetének szerkesztői ápolták hagyatékát és emlékét.
Járulékköteles szolgálati idő, stabilitási pontok – csak néhány új fogalom, amelyet bevezettek az új nyugdíjtörvénybe. A tudnivalókról a Hargita Megyei Nyugdíjpénztár vezetősége számolt be csütörtök délután.
Térképre sem volt szüksége azoknak, akik csütörtökön Erdély legfinomabb fesztiváljára látogattak: a zakuszka illata már távolról jelezte, hogy közeledik a célállomás. A Gyimesi Skanzenben már délután befűtötték a tűzhelyeket a nagy zakuszkafőzésre.
Az Arhitektúra.6 Építészeti Biennálé 7. kiadása Székelyföld városaiban is bemutatja kiállítási anyagát – legelőször Sepsiszentgyörgyön – illetve a multidiszciplinaritás jegyében alkalmat kínál a szakemberek, helyi művészek együttműködésére.
Folyamatosan zajlik a tömegközlekedés átalakítása és modernizálása Sepsiszentgyörgyön. Antal Árpád sepsiszentgyörgyi polgármester és Tóth-Birtan Csaba alpolgármester csütörtökön sajtótájékoztatón nyújtottak a jelen állapotra rálátást.
Lopások gyanúsítottjainál tartott szeptember 11-én házkutatásokat a Maros megyei rendőrség. Négy fiatalt vettek őrizetbe, akiket ma 30 napra előzetes letartóztatásba helyeztek.
Az előírt terminusnál korábban érkezett meg sok sepsiszentgyörgyi tanintézménybe az önkormányzat által az Országos Helyreállítási Terv pályázatán megnyert új bútorzat, digitális felszerelés.
Ciprian Dobre, Maros megye prefektusa csütörtökön bejelentette, hogy idén 43 olyan medvét fognak kilőni a megyében, amelyek a lakosság életét veszélyeztetik és kárt okoznak a gazdáknak.
Napokon belül aláírják a Sepsi Aréna mellett építendő új jégcsarnok kivitelezési szerződését – számolt be Antal Árpád, Sepsiszentgyörgy polgármestere csütörtöki sajtótájékoztatóján.
szóljon hozzá!