Hirdetés
Hirdetés

Vidéken is szükség lenne véradási lehetőségre

Vérből gyakran nincs elég tartalék, ezért kellene több lehetőség a véradásra •  Fotó: Haáz Vince

Vérből gyakran nincs elég tartalék, ezért kellene több lehetőség a véradásra

Fotó: Haáz Vince

A bizonytalan, mobil vérgyűjtés helyett a nagyobb városi kórházakban alakítsanak ki stabil helyszíneket, ahova legalább hetente kétszer fordulhatnak az önkéntes véradók – kéri egy Maros megyei civil egyesület. A Maros megyei vérközpont még az egyszeri alkalmakra is nehezen tud szakembert biztosítani, holott szükség lenne minél több véradóra. Hargita megyében a székelyudvarhelyi városi kórházban minden kedden lehet vért adni, ezenkívül több helyszínen szerveznek mobil vérgyűjtést. 

Simon Virág

2022. november 08., 08:582022. november 08., 08:58

A szászrégeni Our Lifetime egyesület 2019-ben kezdeményezte első alkalommal, hogy a megyei vérközpont szervezzen vérgyűjtést a Maros menti városban. Azóta, a járvány ellenére, kilenc alkalommal volt hasonló gyűjtés, amikor az előre kijelölt és kihirdetett napon a szászrégeniek vért adtak. Az egyesület elnöke, Mihai Farcaș azt szeretné, hogy Szászrégenben a városi kórházban nyissanak egy munkapontot, ahol legalább hetente kétszer, rendszeresen adhassanak vért az érdeklődők.

Hirdetés

Mint kiemelte, fontosnak tartja, hogy a szászrégeniek és környékbeliek is rendszeresen vért tudjanak adni, ne csak akkor, ha családjukban, ismerőseik körében műtétre szoruló személy van. Meggyőződése, hogy sok véradót elriaszt az, hogy be kell utazzon a 30 kilométerre levő Marosvásárhelyre, hogy életet menthessen.

Mihai Farcaș a Maros megyei parlamenti képviselők segítségét kérte, hogy módosítsák a vérközpontok működéséről szóló törvényt és tegyék lehetővé, hogy a városi kórházakban a stabil gyűjtőpontokat hozzanak létre, alkalmazottakkal.

Nincs elég alkalmazott

A Maros megyei vérközpont sajtószóvivője, Marinela Lazăr a Székelyhonnak elmondta, hogy a vér begyűjtése, tárolása és feldolgozása nagy felelősséggel jár és csak a vérközpont alkalmazottai által begyűjtött vért lehet hasznosítani. Ez azt jelenti, hogy valahányszor egy vidéki településre szállnak ki az alkalmazottak, a központban nem biztos, hogy elegendő személyzet marad.

Idézet
Lehet, hogy egyik nap csak 30 véradó jön hozzánk, de másnap már 90-en várakoznak, hogy segíthessenek. Ezért nehéz rendszeresen mobil véradó pontokat működtetni, hiszen ott biztosítani kell szakembereket és mindenféle, a vértárolásához, szállításához szükséges eszközöket.

Jelenleg nincs elegendő személyzetünk ahhoz, hogy ezeket a kiszállásokat rendszeresíteni tudjuk. De szoktunk Marosvásárhelyen nagyobb vállalatokhoz kiszállni, legközelebb a Sapientia egyetemre megyünk november végén” – mondta a sajtószóvivő, aki szerint

fontos lenne, hogy mindenki egyszerűen és könnyen elérhető helyen tudjon vért adni, de a törvény módosítása a parlamenti képviselőkre és az egészségügyi minisztériumra tartozik.

Megtudtuk azt is, hogy októberben 1256 önkéntes adott vért, és ez elegendő volt ahhoz, hogy minden kérést tudjanak teljesíteni.

Egy véradó három ember életét mentheti meg •  Fotó: Barabás Orsolya Galéria

Egy véradó három ember életét mentheti meg

Fotó: Barabás Orsolya

Ha hívnak, megyünk

Hargita megyében, mint Kopacz Ildikótól, a megyei vérközpont igazgatójától megtudtuk, a székelyudvarhelyi kórháznak van két képzett asszisztense, akik keddenként rendszeresen leveszik a vért az önkéntesektől. Természetesen a megyei vérközpont kell biztosítsa a fogyóanyagokat és a vér vizsgálatát, de nagy segítség az, hogy ott rendszeresen fogadni tudják a véradókat. Ezenkívül a központ munkatársai rendszeresen kiszállnak Gyergyószentmiklósra, Maroshévízre és kérés szerint más nagyobb településekre is. Jó körülmények között tudnak vért venni például a gyergyóremetei és ditrói egészségházban. Mint az igazgatónő elmondta,

ezek a kiszállások plusz terhet rónak az alkalmazottakra, hiszen az átlagosnál korában kell induljanak, és délután is plusz munkájuk van a vérrel.

De fontosnak tartják a kiszállásokat, hogy legyen elegendő vérkészítmény. Októberben elegendő önkéntes volt Hargita megyében, összesen 441-en jelentkeztek életet menteni, de továbbra is hiány van RH negatív vérből.

Várják a pozitív választ

Gyergyószentmiklóson a régi kórház épületében volt egy stabil helye a véradásnak. A járványidőszak előtt kéthetente jöttek a megyei vérközpont alkalmazottai és fogadták a segítőkész gyergyóiakat és környékbelieket. A két helyiséget aztán oltóközponttá alakították, így a a véradók az épület emeletére szorultak, ahol nincsenek jó körülmények. A gyergyószentmiklósi Vöröskereszt tagja, Csibi Márta elmondta, hogy

kérte a polgármesteri hivataltól, mint az épület tulajdonosától, hogy bocsájtsa újra a vérközpont rendelkezésére a rendbe tett és kihasználatlanul álló volt oltóközpontot, de erre egyelőre nem került sor.

Hozzátette, hogy Gyergyószentmiklóson átlagosan 20-25 ön adnak rendszeresen vért, ami szerinte nagyon dicséretes dolog. „Fontos, hogy rendszeresen van ennyi segítőkész ember és fontos lenne, hogy megfelelő helyszínt biztosítsunk a véradásra. Reméljük, hogy a városhoz benyújtott kérésünket pozitívan bírálják el, a tanácsosok és a városvezetés felismeri, elismeri, hogy életeket ment a véradás, így meg kell becsülni a rendszeres véradókat és a vérközpont terepező alkalmazottait is” – fejtette ki.

Hirdetés
szóljon hozzá! Hozzászólások
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

A rovat további cikkei

2026. április 13., hétfő

Magyar Péter: a Tisza-kormány minden magyar ember kormánya lesz

A Tisza-kormány minden magyar ember kormánya lesz – közölte Magyar Péter, a Tisza Párt elnöke a Facebook-oldalán a pártja választási győzelmét hozó napot követő hétfőn.

Magyar Péter: a Tisza-kormány minden magyar ember kormánya lesz
Hirdetés
2026. április 13., hétfő

Fagyos reggelre ébredt Székelyföld hétfőn

Csíkszereda ismét rekordot döntött a mínuszok tekintetében: az ország lakott települései közül ott mérték a legalacsonyabb hőmérsékletet hétfő hajnalban – derül ki az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) adataiból.

Fagyos reggelre ébredt Székelyföld hétfőn
2026. április 13., hétfő

A becsapódás utáni állapotok a csíkszeredai tömbháznál

Hatalmas robajjal csapódott be egy tömbház bejáratába egy személyautó szombaton este Csíkszeredában, a Tető utcában. Fotókat kaptunk, amelyek az becsapódás után nem sokkal készültek.

A becsapódás utáni állapotok a csíkszeredai tömbháznál
2026. április 13., hétfő

Nemzetközi gratulációk érkeztek Magyar Péter választási győzelmére

Számos európai és nemzetközi politikai vezető gratulált Magyar Péter győzelméhez a 2026-os magyarországi választásokat követően, hangsúlyozva az eredmény európai jelentőségét.

Nemzetközi gratulációk érkeztek Magyar Péter választási győzelmére
Hirdetés
2026. április 13., hétfő

Magyarul is gratulált Nicușor Dan Magyar Péter választási győzelméhez

Közösségi oldalán gratulált vasárnap este Nicusor Dan román államfő a Tisza Pártnak és Magyar Péternek az országgyűlési választáson aratott, „mérföldkőnek számító” győzelemhez.

Magyarul is gratulált Nicușor Dan Magyar Péter választási győzelméhez
2026. április 13., hétfő

Magyar Péter: a következő időszak legfontosabb feladata az ország egységének helyreállítása

A Tisza-kormány minden magyart képviselni fog - jelentette ki Magyar Péter vasárnap este Budapesten, pártja eredményváró rendezvényén. Magyar Péter távozásra szólította fel a köztársasági elnököt.

Magyar Péter: a következő időszak legfontosabb feladata az ország egységének helyreállítása
2026. április 13., hétfő

Kelemen Hunor is gratulált Magyar Péter győzelméhez

Kelemen Hunor, az RMDSZ elnöke is gratulált Magyar Péter választási győzelméhez a magyar országgyűlési választásokon.

Kelemen Hunor is gratulált Magyar Péter győzelméhez
Hirdetés
2026. április 13., hétfő

Tisza-kétharmad: így néz ki a parlamenti patkó az eredmények több mint 98 százalékos feldolgozottságánál

Kétharmaddal kormányozhat a Tisza-párt az elkövetkező négy évben a magyar országgyűlési választások eredményeinek közel száz százalékos feldolgozottsága szerint.

Tisza-kétharmad: így néz ki a parlamenti patkó az eredmények több mint 98 százalékos feldolgozottságánál
2026. április 13., hétfő

Magyar Péter: megcsináltuk!

A Tisza és Magyarország megnyerte ezt a választást, nem kicsit, hanem nagyon, sőt nagyon nagyon – jelentette ki a Tisza Párt elnöke vasárnap este Budapesten.

Magyar Péter: megcsináltuk!
Magyar Péter: megcsináltuk!
2026. április 13., hétfő

Magyar Péter: megcsináltuk!

2026. április 12., vasárnap

Lemondott Dobrev Klára a DK éléről

A párt gyenge teljesítménye miatt az országgyűlési választáson, lemondott a Demokratikus Koalíció elnöke, Dobrev Klára.

Lemondott Dobrev Klára a DK éléről
Lemondott Dobrev Klára a DK éléről
2026. április 12., vasárnap

Lemondott Dobrev Klára a DK éléről

Hirdetés