Vérünk hullott e honért

Hagyományőrzők március 15-i ünnepségen. Archív •  Fotó: Veres Nándor

Hagyományőrzők március 15-i ünnepségen. Archív

Fotó: Veres Nándor

„A székely nemzetet a harc teremtette, éltette és emelte történelmi magas színvonalra. Főhivatása, mióta a történelem színpadán megjelent, a honvédelem volt. Ebben állott fő dicsősége és büszkesége. A vitézség és harciasság elválaszthatatlan volt e kemény, szívós, bátor, elszánt, hősies népnek. Királyok törvényhozók, történetírók és főként a tettek fennen magasztalták ezen erényüket” – írta Szádeczky-Kardoss Lajos A székely nemzet története és alkotmánya című, 1927-ben megjelent könyvében. A székely szabadság napja apropóján Csarnai Márk anyaországi történészt kértük meg, foglalja össze a Kárpátok őrei helytállásának fontosabb mérföldköveit az 1848–49-es szabadságharcot követő közel száz év történései tükrében.

Kocsis Károly

2023. március 10., 08:002023. március 10., 08:00

Csarnai Márk szerint a székelyek történelmi hivatását a Szádeczky-Kardoss Lajostól fentebb idézett sorok foglalják össze talán a legtalálóbban. Az ősi hagyomány szerint még Attila király fia, Csaba királyfi bízta meg népét e föld védelmével, míg napkeletről meg nem érkeznek testvéreik, a magyarok.

Nem viselt a magyarság olyan háborút a történelem során, ahol a székelyek ne bizonyították volna vérükkel, hogy ők a Kárpát-haza legvitézebb harcosai.

Állhatatosságukról 1764-ben tettek bizonyságot, amikor a szabadságot választották a megalkuvás helyett, és életüket áldozták mindazért, amit elődeiktől kaptak.

Az anyaországi történész azonban 1848-at tekinti igazán sorsdöntő évnek, amikor Agyagfalván 60 ezer székely gyűlt össze, hogy hitet tegyen Magyarország és Erdély egyesülése mellett. Valamennyi székely szék és minden társadalmi réteg egy emberként mondta ki az osztrák közigazgatás alatt álló katonai határőrvidék intézményének az elvetését.

Amikor 1848-ban a magyarság rákényszerült a fegyveres önvédelemre, a székelyek sem tétlenkedtek.

Oroszlánrészt vállaltak a hon védelmében azon erőkkel szemben, amelyek 84 évvel korábban – ősi szabadságjogaikat megsértvén – erőszakkal kényszerítették őket a határőrségbe.

Idézet
Lészen ágyú!

– hangzott el a legendás székely ágyúöntő, Gábor Áron fogadalma, és szavait tettek követték. Rézágyúi nemcsak erőt adtak az önvédelmi harchoz, de sikeresen meg is fordították a hadi helyzetet. A székely haderő 1848 decemberében öt ütközetben verte vissza az ellenséges támadásokat. Hogy Erdély nem veszett el 1848-ban, az a székelyek fegyveres ellenállásának volt köszönhető. 1849 nyarán ugyan nem tudták feltartóztatni az osztrák-orosz túlerőt, azonban több emberáldozattal járó küzdelmet is vállaltak szülőföldjükért.

Soraik újrarendezésével háromszor is visszafoglalták Háromszéket a cári csapatoktól, és közben többször is bátor helytállásról tettek tanúbizonyságot.

Idézet
Ha meg kell halnunk, haljunk meg dicsően!

– kiáltotta el magát egy székely tiszt az eprestetői ütközetben, amikor szegezett szuronnyal fogadták az orosz lovasrohamot. Gyertyánffy Ferenc százados és katonái a hősi halált választották szülőföldjükért.

Szoboszlai József honvéd, szíve alatt a Székely Hadosztály jelvényével •  Fotó: Facebook/Régi fotók Erdélyből Galéria

Szoboszlai József honvéd, szíve alatt a Székely Hadosztály jelvényével

Fotó: Facebook/Régi fotók Erdélyből

1848–1849 utolsó erőpróbáját Nyerges-tető jelentette. Tuzson János őrnagy székely honvédei hősiesen helytálltak a császári-cári túlerővel szemben, és amíg csak lehetett, feltartóztatták az ellenséget. Nem messze az ezeréves határtól, a Csíki-havasok és a Torjai-hegység között alusszák örök álmukat a névtelen székely hősök. Azok, akik az életüket adták a hazáért és a becsületért. Az ütközet helyszíne méltán kapta a „székely Thermopüla” elnevezést, és a halált megvető bátorság példájaként vonult be a székely-magyar történelembe.

A szabadságharctól az őszirózsás forradalomig

A szabadságharc vérbefojtása után Erdélyt újra leválasztották Magyarországtól, ám Csarnai Márk hangsúlyozza: a hamu alatt izzott a parázs. A székely szervezkedés vezetői, Török János, Gálfi Mihály és Horváth Károly szabadságharcosok azonban 1854. március 10-én vértanúhalált haltak a marosvásárhelyi Postaréten.

Idézet
Élni szabadságban, vagy ezért meghalni merészen: ezt hitték, vallták s haltak érte híven

– olvasható ma is Marosvásárhelyen a székely vértanúk emlékművén.

Az 1867-es kiegyezés nemcsak Magyarország és Erdély újbóli egyesülését hozta el, de az 1848–1849-es székely honvédek és vértanúk emlékének méltó megörökítését is. A történelem azonban 1914-ben újra fegyverbe szólította a magyar nemzetet, s vele együtt a Kárpátok őreit. A székelyek a császári és királyi 2., 62. és a 82. közös gyalogezredek, valamint a magyar királyi marosvásárhelyi 22. és a brassói 24. gyalogezredek kötelékében kerültek ki a frontra.

Attila-emlékjel a kézdiszéki Avas-tetőn •  Fotó: Kocsis Károly Galéria

Attila-emlékjel a kézdiszéki Avas-tetőn

Fotó: Kocsis Károly

Zlocsovnál, Stanislaunál, Dunajownál, Monasterzyskánál és Horozonkánál estek át a tűzkeresztségen a székely bakák – sorolja Csarnai Márk az ugyancsak példás helytállást követelő helyszíneket. A „Nagy háború” során olyan ütközetekben tanúsították hősiességüket, mint Lemberg elfoglalása, a gorlicei és a caporettói áttörés, ám

az igazi székely virtus az 1916-os román betöréskor mutatkozott meg. Szülőföldjük védelmében önmagukat is felülmúlták.

A Brassó környéki hegyekben lelassították a román túlerőt egészen addig, amíg be nem érkezett a német erősítés, majd a Măgura Casinului nevű magaslatról többször is visszaverték az ellenséges rohamot. IV. Károly magyar király ezt követő elismerő szavai tehát teljességgel megalapozottak: „Derék székelyeim és honvédeim szívós kitartása ismételt bizonyságul szolgál arra, hogy

Idézet
ezek a pompás csapatok számban és erőben nagyobb ellenséggel szemben is meg tudják óvni fölényüket.

A hősök mindegyikének legbensőbb köszönetemet, legőszintébb elismerésemet küldöm, és további harcaikra Isten áldását kérem.”

Kommunistáktól elárulva

Amíg az őszirózsás országvesztők a pacifizmus ábrándjait kergetve vették ki a frontról hazatért katonák kezéből a fegyvert, és tétlenül szemlélték az ország megszállását, addig a székely bakák az önfeladás helyett a fegyveres ellenállást választották – idézi fel az 1918-as eseményeket Csarnai Márk. A Székely Hadosztály hónapokon keresztül – sárban és fagyban, nélkülözések közepette – védte Erdély kapujából a hátországot. A szervezést azonban a bolsevik mintára alakult és a fővárosban garázdálkodó katonatanácsok minden módon igyekeztek akadályozni.

IV. Károly magyar király Kézdivásárhely főterén 1917-ben •  Fotó: Fortepan/Österreichische Nationalbibliothek Galéria

IV. Károly magyar király Kézdivásárhely főterén 1917-ben

Fotó: Fortepan/Österreichische Nationalbibliothek

A helyzet a tanácsköztársaság kikiáltásával csak tovább romlott. A hadosztály részére biztosított élelmiszervonatokat a vörösök kirabolták. Mindazt a muníciót, felszerelést és erősítést, ami elengedhetetlen lett volna a sikeres harchoz, és amit a kommunista vezetés megtagadott, a székely honvédek elszántsága nem tudta pótolni. Az április 16-án megindult román offenzíva végül áttörte a hadosztály vonalait, és miután két tűz közé kerültek, Kratochvil Károly parancsnok 1919. április 26-án Demecsernél kénytelen volt letenni a fegyvert. A hátráltató körülmények ellenére a Székely Hadosztály mégis hónapokra megakasztotta a román előrenyomulást.

A színmagyar Székelyföldet a győztesek a sokat hangoztatott etnikai elvek figyelmen kívül hagyásával csatolták el Magyarországtól.

Erdély magyarjainak 22 évet kellett várniuk a feltámadásra, amely a második bécsi döntés kihirdetésével valósult meg. A virágeső közepette bevonuló magyar honvédek Sósmező elérésével biztosították a visszaítélt erdélyi országrészeket.

Székely honvéd 1941-ben •  Fotó: Láng Sándor, Forrás: Magyar Földrajzi Múzeum, Érd Galéria

Székely honvéd 1941-ben

Fotó: Láng Sándor, Forrás: Magyar Földrajzi Múzeum, Érd

A vértelen igazságtétel után azonban az ország vezetése tudta, hogy idővel fegyverrel kell majd megvédeni a régi-új határokat, ezért az 1942-es mozgósításkor csupán a 27/2. könnyű ágyús üteg vonult ki a doni hadszíntérre, mint a kassai 21. gyalogezred közvetlen tüzéralakulata. Itt előbb a Kolovert és Korabut között lévő hídfő, majd a kologyezsnojei híd védelmét látták el, mielőtt Siroki térségében folyambiztosító és vállalkozást támogató feladatokat láttak el.

A küldetés maradt

A hátországban azonban a tisztikar emlékezetében még tisztán élt 1918 példája, amikor Románia a bukaresti különbékét megszegve, a háború utolsó napjaiban üzent újfent hadat. Ennek újbóli kiküszöbölésére 1942-ben megkezdődött a székely határőrség megszervezése. A székely határőrök 1944. augusztus végén kerültek először harci érintkezésbe az ellenséggel. Románia 1944. augusztus 23-án történt pálfordulását követően ugyanis

fellángoltak a harcok a történelmi határokon.

Augusztus 26-án az Úz és a Csobános völgyében, 27-én pedig (két sikertelen román támadás után) az Ojtozi-szorosban jelentek meg az ellenséges csapatok.

A Gyimesi-szorosban vitéz Sebő Ödön, a 32. hegyi határvadász zászlóalj tisztje harcolt a túlerővel szemben. Itt 2–3 héten át állóháború alakult ki, mert a határvadászok sikeresen tartották állásaikat. A szovjet parancsnokság azt feltételezte, hogy nagy erők védekeznek Gyimesbükk környékén, ezért a Vörös Hadsereg megpróbálta bekeríteni a határvadászokat. Ezt észlelve Sebő Ödön 1944. szeptember 16-án megkezdte csapatai kivonását, sikeres kitörés után jutottak el a Felcsíki-medencébe, Csíkszentdomokosra.

Csarnai Márk történész •  Fotó: Csarnai Márk magángyűjteménye Galéria

Csarnai Márk történész

Fotó: Csarnai Márk magángyűjteménye

A székely bakáknak 1916-ban még csak egy szedett-vedett román hadsereggel kellett szembenézniük, ekkor azonban már a Vörös Hadsereg csatlósaiként ostromolták a Kárpátokat. A román árulás folytán a szovjet csapatok délről megkerülték az Árpád-vonal erődrendszert, ezért a bekerítés veszélye miatt a német Dél Hadseregcsoport vezetése elrendelte Székelyföld katonai kiürítését. Levéltári források, szemtanúk visszaemlékezései és helyszíntanulmányok bizonyítják, hogy a védelmi rendszert csak megkerülni lehetett, de áttörni nem. Románia átállását követően azonban az ellenséges csapatok rázúdultak a magyar határvédelemre.

Miután Székelyföld megtartása lehetetlenné vált, a székelyek a harc folytatása helyett hazatértek, hogy bár otthonaikat és családjaikat megvédjék a románoktól, akiket könyörtelen bosszú vezérelt.

Csarnai Márk megítélése szerint a maroknyi székely nem állíthatta meg a Kelet–Európára zúduló vörös áradatot, ám áldozatuk nem volt hiábavaló. Hősies helytállásuk – mely lassította az ellenséges csapatokat – erőt ad az utódoknak, akik ma már nem fegyverrel küzdenek, de küldetésük ugyanaz maradt:

magyarnak maradni a Kárpátok lábainál.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2025. július 03., csütörtök

Eldőlt: megemelik a pedagógusok kötelező heti óraszámát

Daniel David oktatási miniszter csütörtöki sajtótájékoztatóján bejelentette, hogy két órával megemelik a pedagógusok kötelező heti óraszámát, az óraadó tanárok óraszáma pedig csökkenni fog.

Eldőlt: megemelik a pedagógusok kötelező heti óraszámát
2025. július 03., csütörtök

Csak a bruttó hatezer lejnél kisebb alapbérű közalkalmazottak részesülnek étkezési támogatásban

Petre-Florin Manole munkaügyi miniszter csütörtöki sajtótájékoztatóján bejelentette, hogy a havi bruttó 347 lejes étkezési támogatásban pedig csak a bruttó hatezer lejnél kisebb alapfizetésű közalkalmazottak fognak részesülni.

Csak a bruttó hatezer lejnél kisebb alapbérű közalkalmazottak részesülnek étkezési támogatásban
2025. július 03., csütörtök

Az eltűntek több mint fele kiskorú és lány – akadt olyan, aki már hetedjére szökött el

Negyvenhat eltűnt esetet tartanak nyilván Hargita megyében, közülük több mint a fele kiskorú, és jelentős arányban lányok. Minden eltűnést lehetséges bűncselekményként kezel a rendőrség.

Az eltűntek több mint fele kiskorú és lány – akadt olyan, aki már hetedjére szökött el
2025. július 03., csütörtök

Egészségügyi miniszter: a fogyatékkal élők és a rákbetegek nem kell egészségbiztosítást fizessenek

Alexandru Rogobete egészségügyi miniszter csütörtöki sajtótájékoztatóján közölte, hogy a fogyatékkal élő és a rákbeteg személyeknek nem kell egészségügyi szolgáltatási járulékot (CASS) fizetniük.

Egészségügyi miniszter: a fogyatékkal élők és a rákbetegek nem kell egészségbiztosítást fizessenek
2025. július 03., csütörtök

Daniel David: a tanügyben nem lesznek leépítések és bérmódosítások

Daniel David csütörtöki sajtótájékoztatóján kijelentette, hogy a tanügyben nem lesznek leépítések és bérmódosítások.

Daniel David: a tanügyben nem lesznek leépítések és bérmódosítások
2025. július 03., csütörtök

Majdnem megduplázták az egyévest – íme az új útdíjak és a büntetések

A kormány deficitcsökkentő intézkedései részeként növelni fogja szeptember elsejétől a személygépkocsik úthasználati díját.

Majdnem megduplázták az egyévest – íme az új útdíjak és a büntetések
2025. július 03., csütörtök

Tánczos Barna magyarázatot fűzött a nagy állami pénzbehajtáshoz

Tánczos Barna miniszterelnök-helyettes csütörtöki sajtótájékoztatóján kijelentette, hogy a kormány által javasolt deficitcsökkentő intézkedések nélkül fenntarthatatlanná vált volna a költségvetési hiány.

Tánczos Barna magyarázatot fűzött a nagy állami pénzbehajtáshoz
2025. július 03., csütörtök

Nem kérték az alkotmánybírók a megajuttatást, de mit tegyenek, ha „esedékes”?

Az alkotmánybíróság ügyvivő elnöke csütörtökön pontosítani kívánta, hogy a mandátuma végéhez közeledő három alkotmánybíró egyike sem kért vagy kapott semmilyen juttatást.

Nem kérték az alkotmánybírók a megajuttatást, de mit tegyenek, ha „esedékes”?
2025. július 03., csütörtök

Lehajtott az útról egy autó Libánfalva közelében – egy férfit a roncsok közül kellett kiszabadítani

Közúti balesethez riasztották a tűzoltókat a Maros megyei Libánfalva térségében, ahol egy személygépkocsi lesodródott az úttestről. A balesetben egy személy megsérült.

Lehajtott az útról egy autó Libánfalva közelében – egy férfit a roncsok közül kellett kiszabadítani
2025. július 03., csütörtök

Áfa- és adóemelés: nyilvánosságra hozták a konkrét számokat

Közvitára bocsátotta csütörtökön a honlapján a pénzügyminisztérium az idei deficitcsökkentő intézkedések első csomagját tartalmazó törvénytervezetet.

Áfa- és adóemelés: nyilvánosságra hozták a konkrét számokat