Verseskötetében tovább él az alfalvi citerakészítő

Nagy Imrét idézték a citeráscimborák, az unokák •  Fotó: Balázs Katalin

Nagy Imrét idézték a citeráscimborák, az unokák

Fotó: Balázs Katalin

Citerakészítő volt, de nem csak a hangszer húrjait, a lélekét is pendítgette verseivel. Ha nagyobb esemény történt Alfaluban, azt „megénekelte” pár strófában. Rímeit cigeratta papírjára, újság szélére jegyezte le. Ezeket gyűjtötték össze unokái, hogy megjelenhessen néhai Nagy Imre verseskötete.

Balázs Katalin

2018. január 05., 14:532018. január 05., 14:53

Gyergyóalfalu apraja-nagyja kíváncsi volt az új kötetre, melynek címe Nagy Imre versei.

Az „angyal” hozta el a kiadványt, a rímfaragó unokaöccse, Lőrincz Gyula gondoskodott a kiadásáról. De igazi családi összefogás van a kötetkészítés mögött, hogy méltó emléket állítsanak a 2016-ban elhunyt Nagy Imrének.

A kötet megjelenése öröm, de nem csak a vérségi rokonságnak, amint a bemutatón elhangzott, egész Alfalu lelkét megpendíti a Tinódi Lantos Sebestyénhez hasonlított lantos krónikás.

A citerakészítő asztalos tanító

Népi költő és népzenész, asztalos, citerakészítő és citerás – ez mind illik Nagy Imre neve után. A falusfelei méltán ismerték őt inkább asztalosként és citerakészítőként, érdemei viszont e téren is bővebbek a köztudottnál. A Domokos Pál Péter Hagyományőrző Egyesület citerásai és énekesei jelenlétében a szervezet elnöke, Hunyadi Irén osztott meg gondolatokat a holtában is ünnepeltről.

Idézet
A citera száraz fája / Magyar ember mulat rája, / Oly szépen szól, úgy kesereg, / Tán lelke is beleremeg

– fogalmazta versbe a citeráról vallott nézeteit Nagy Imre, a gyergyóalfalvi citerazenekar életre hívója, vezetője, egyesületünk egyik alapító tagja. A citerazenekar, Imre bácsival az élen, több mint 37 éves fennállása óta a falu minden jelentősebb eseményén jelen volt, és fellépésével színesítette a programot” – hallhattuk a méltatásban, mint ahogy azt is, hogy

a hajdani Megéneklünk Románia fesztiváltól a testvértelepülési rendezvényekig sok ország színpadán muzsikáltak az alfalvi citerások.

Létük Nagy Imre nevével függ össze. „Imre bácsi mesélte, hogy 1979-ben egy rádióhír hallatán támadt az ötlete, hogy szülőfalujában is létrehozhatna egy citerazenekart. Pribojszki Mátyás magyarországi citeraművész erdélyi körútjáról szólt a hír – magyarázta, majd azonnal kerékpárra pattant, és úgy járta körbe a falut, hogy felkeresse az egykori fonókban citerázó legénykori barátait. Így sikerült megnyerni a nemes célnak a Lőrincz ikerpárt – Fülöpöt és Gyulát –, illetve Dobai Józsefet, Tóth Ferencet és Sándor nevű fiát. A zenekarhoz később csatlakozott Márk Miklós, Lőrincz Imre, Nagy Dénes, Madarász Dénes, Vizoli Kálmán, Lőrincz Gergely, Balázs József, Balázs Imre és György Szabolcs. Miután összeállt a csapat, az első nehézséget az okozta, hogy nem voltak megfelelő hangszereik. Azonban

Idézet
Imre bácsit nem olyan fából faragták, hogy egykönnyen feladta volna, így 1980 szilveszterén már az új citerákkal muzsikáltak a bálon.”

Amint Hunyadi Irén fogalmazott, fellépés fellépést ért, és „közben a zenekar kibővült a muzsikusok fiaival, akik az édesapáiktól lesték el a citerázás fortélyait. Többségüknek már Imre bácsi készítette a citerát, aki időközben elsajátította a citerakészítés mesterségét Csíki Jánostól.

Idézet
Az évek során Imre bácsi több száz citerát készített, hangszereit Magyarországra, Németországba, Ausztriába, Hollandiába, Csehországba és Szlovákiába is elvitték.

Érdeme, hogy az évek során sok fiatalt megtanított citerázni, megszerettette a népdalt és a népzene szeretetét is elültette. Az egyszerű és nagyszerű emberről kijelenthetem, hogy hozzájárult Alfalu zenei neveléséhez.”

•  Fotó: Balázs Katalin Galéria

Fotó: Balázs Katalin

Történelem- és tankönyv

Gáll Szabolcs Gyergyóalfalu polgármestere a verseskötetet méltató szavaiból kiderült, ennél többet is tett Nagy Imre. Mint mondta, nem a költemények színvonalát kívánja értékelni, ő nem irodalomkritikus, de a könyvnek nem is az irodalmi értéke a legnagyobb.

Idézet
Minden verset elolvastam, és ami engem megfogott, az a könyv eszmeisége. Imre bácsi a számára legfontosabb értékekről szól, amelyek leginkább jellemezték az ő életét. Olyan dolgokról esik szó leggyakrabban, mint békesség, embertársaink megbecsülése, a szülőföld és a nemzet iránti ragaszkodás

– fogalmazott a polgármester, rávilágítva, így válik a történelmet követő kötet egyben tankönyvvé is az alfalviak számára.

Idézet
Arról szól, amit a józan ész diktál: az értékrendről, amihez egy becsületes székely embernek tartania kell magát, hogy megmaradjon gerinces, szavatartó embernek.

Úgy énekelt, hogy kedvünk legyen meghallgatni

„Úgy gondoltuk, Imre bátyja megérdemli, hogy kiadjuk a verseit” – mondta az unokaöccs, Balázs József festőművész viszont úgy fogalmazott: ezt a kötetet Alfalu érdemelte meg.

Idézet
Ez a kötet egy kincs, a miénk. Imre bácsi hagyta ránk, olyan hagyaték, amin nem vesznek össze a rokonok, amit mindenki sajátjának érezhet az ötezer lakosú községben. Gyergyóalfalu ezzel gazdagodott

– jelentette ki Balázs József. Hasonlattal élt a méltató: „Ha a tengerből egy cseppet kiveszek, és megkérdem, ki vagy te, azt mondhatja magáról, hogy én vagyok a tenger. Ha Imre bácsi lelkét megkérdezhetnénk, nyugodtan válaszolhatná: én vagyok Alfalu lelke. Amikor gondolatait megfogalmazta, úgymond levetkőzött előttünk, és ebben a meztelenségében mutatott fel Alfalu lelkületéből egy jellemző cseppet. Versei nekünk egyszerűnek tűnnek, mert ezek a gondolatai nekünk is sajátjaink. Mi egyek vagyunk vele.”

Nagy Imrének esze ágában sem volt az, hogy ő költő akar lenni, nem ez mozgatta rímelés közben, egyszerűen csak volt mondanivalója, tudott lelkesedni a körülötte történő dolgok iránt.

Idézet
Nála jobban tán senki sem szerette faluját, és embertisztelete is aligha érhető utol. Verseiben a mondanivaló kifekszi magának a formát

– mondta Balázs József, párhuzamot állítva a lantos és az alfalvi krónikás között: „Valamikor Tinódi Lantos Sebestyén ment várról várra, vitte a híreket, elénekelte a történteket. Imre bácsi nem járt faluról falura, egyszerűen élte az életét itthon, és a körülötte járó eseményeket kapta el, énekelte meg olyan dallamon, hogy mindenkinek kedve legyen ezeket meghallgatni.”

A több mint száz versben szó van Alfalu derűs és borús eseményeiről, hangot kap a gyász, az ünnep öröme. Úgy szól, hogy lelkesedéséből, humorából osszon minden falusfelének. Így lett tehát mindenkié Nagy Imre kötete, melyben a versek mellett méltatások, önéletrajz és a temetésén elhangzott búcsúztató is olvasható.

Született 1938. szeptember 17-én, temették 2016. szeptember 23-án. Akkor Balázs József úgy fogalmazott: „Nem lehet igaz, hogy Nagy Imre bácsi nem él már többet közöttünk.” Családja jóvoltából Nagy Imre kötete révén él tovább az alfalviak között.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2025. július 08., kedd

Lesodródott az útról autójával, súlyosan megsérült

Lesodródott az úttestről egy autó a Maros megyei Nyárádkarácson községhez tartozó Folyfalván kedden este. Az autóban utazó személy súlyosan sérüléseket szenvedett, kórházba szállították.

Lesodródott az útról autójával, súlyosan megsérült
2025. július 08., kedd

További deficitcsökkentő intézkedésekre készül a kormány, újabb tiltakozó akciókkal készülnek a szakszervezetisek

Újabb, menetrendszerű tiltakozó akciókat hirdetett kedden az Országos Szakszervezeti Tömb (BNS) a kormány deficitcsökkentő intézkedései ellen.

További deficitcsökkentő intézkedésekre készül a kormány, újabb tiltakozó akciókkal készülnek a szakszervezetisek
2025. július 08., kedd

Vihar utáni fennakadások: lezárt utak és áramszünet Gyergyószentmiklóson és Tusnádfürdőn

Kidőlt fa miatt lezárták a 12C jelű országutat Gyergyószentmiklós és a Gyilkos-tó között kedden este. Áramszünet is van a térségben a vihar okozta károk miatt.

Vihar utáni fennakadások: lezárt utak és áramszünet Gyergyószentmiklóson és Tusnádfürdőn
2025. július 08., kedd

Vigasztalhatatlan a medvebocs, amelynek az anyját kilőtték a motoros megölése miatt

Megtalálták annak a medvének a bocsát, amelynek az anyja a napokban egy motorost ölt meg a Transzfogarason. A tragédiát követően a nagyvadat kilőtték, a bocs pedig anya nélkül maradt.

Vigasztalhatatlan a medvebocs, amelynek az anyját kilőtték a motoros megölése miatt
2025. július 08., kedd

Kidőlt fa torlaszolta el az országutat a Bucsin-tetőnél

Lezárták az utat a Bucsin-tető térségében egy kidőlt fa miatt kedden este. A hatóságok este kilenckor még dolgoztak az útszaszakasz felszabadításán.

Kidőlt fa torlaszolta el az országutat a Bucsin-tetőnél
2025. július 08., kedd

Hét megye 35 településén okozott károkat a viharos időjárás

Hét megye 35 településén okozott károkat a viharos időjárás a keddi nap folyamán – derül ki a belügyminisztérium katasztrófavédelmi főosztályának (DSU) összesítéséből.

Hét megye 35 településén okozott károkat a viharos időjárás
2025. július 08., kedd

Érkezik a vihar, narancs riasztást adtak ki Maros megyére

Felhőszakadás, erős szél, jégeső várható Maros megyében kedden délután. A meteorológiai szolgálat narancs színű (másodfokú) riasztása kedden 22 óráig marad érvényben.

Érkezik a vihar, narancs riasztást adtak ki Maros megyére
2025. július 08., kedd

Lezajlott a pályakezdő pedagógusok első és legfontosabb vizsgája

Közel tízezer pedagógus mérette meg magát július 8-án a véglegesítő vizsga írásbeli részén. A siker itt kulcsfontosságú: e nélkül nem lehet hosszú távon a tanári pályán maradni. Székelyföldön a legtöbben óvónői és tanítói vizsgára iratkoztak.

Lezajlott a pályakezdő pedagógusok első és legfontosabb vizsgája
2025. július 08., kedd

Elkezdi alkotmánybírói megbízatását Asztalos Csaba

Három új alkotmánybíró kezdi el kilenc évre szóló megbízatását ezen a héten – írja az Agerpres hírügynökség.

Elkezdi alkotmánybírói megbízatását Asztalos Csaba
2025. július 08., kedd

Egyetemi tanárt nevezett ki alkotmánybírónak Nicușor Dan

Alkotmánybírói kinevezést kapott kedden Dacian Cosmin Dragoș egyetemi tanár. Az erről szóló rendeletet Nicușor Dan államfő írta alá.

Egyetemi tanárt nevezett ki alkotmánybírónak Nicușor Dan