Nagy Imrét idézték a citeráscimborák, az unokák
Fotó: Balázs Katalin
Citerakészítő volt, de nem csak a hangszer húrjait, a lélekét is pendítgette verseivel. Ha nagyobb esemény történt Alfaluban, azt „megénekelte” pár strófában. Rímeit cigeratta papírjára, újság szélére jegyezte le. Ezeket gyűjtötték össze unokái, hogy megjelenhessen néhai Nagy Imre verseskötete.
2018. január 05., 14:532018. január 05., 14:53
Gyergyóalfalu apraja-nagyja kíváncsi volt az új kötetre, melynek címe Nagy Imre versei.
A kötet megjelenése öröm, de nem csak a vérségi rokonságnak, amint a bemutatón elhangzott, egész Alfalu lelkét megpendíti a Tinódi Lantos Sebestyénhez hasonlított lantos krónikás.
Népi költő és népzenész, asztalos, citerakészítő és citerás – ez mind illik Nagy Imre neve után. A falusfelei méltán ismerték őt inkább asztalosként és citerakészítőként, érdemei viszont e téren is bővebbek a köztudottnál. A Domokos Pál Péter Hagyományőrző Egyesület citerásai és énekesei jelenlétében a szervezet elnöke, Hunyadi Irén osztott meg gondolatokat a holtában is ünnepeltről.
– fogalmazta versbe a citeráról vallott nézeteit Nagy Imre, a gyergyóalfalvi citerazenekar életre hívója, vezetője, egyesületünk egyik alapító tagja. A citerazenekar, Imre bácsival az élen, több mint 37 éves fennállása óta a falu minden jelentősebb eseményén jelen volt, és fellépésével színesítette a programot” – hallhattuk a méltatásban, mint ahogy azt is, hogy
Létük Nagy Imre nevével függ össze. „Imre bácsi mesélte, hogy 1979-ben egy rádióhír hallatán támadt az ötlete, hogy szülőfalujában is létrehozhatna egy citerazenekart. Pribojszki Mátyás magyarországi citeraművész erdélyi körútjáról szólt a hír – magyarázta, majd azonnal kerékpárra pattant, és úgy járta körbe a falut, hogy felkeresse az egykori fonókban citerázó legénykori barátait. Így sikerült megnyerni a nemes célnak a Lőrincz ikerpárt – Fülöpöt és Gyulát –, illetve Dobai Józsefet, Tóth Ferencet és Sándor nevű fiát. A zenekarhoz később csatlakozott Márk Miklós, Lőrincz Imre, Nagy Dénes, Madarász Dénes, Vizoli Kálmán, Lőrincz Gergely, Balázs József, Balázs Imre és György Szabolcs. Miután összeállt a csapat, az első nehézséget az okozta, hogy nem voltak megfelelő hangszereik. Azonban
Amint Hunyadi Irén fogalmazott, fellépés fellépést ért, és „közben a zenekar kibővült a muzsikusok fiaival, akik az édesapáiktól lesték el a citerázás fortélyait. Többségüknek már Imre bácsi készítette a citerát, aki időközben elsajátította a citerakészítés mesterségét Csíki Jánostól.
Érdeme, hogy az évek során sok fiatalt megtanított citerázni, megszerettette a népdalt és a népzene szeretetét is elültette. Az egyszerű és nagyszerű emberről kijelenthetem, hogy hozzájárult Alfalu zenei neveléséhez.”
Fotó: Balázs Katalin
Gáll Szabolcs Gyergyóalfalu polgármestere a verseskötetet méltató szavaiból kiderült, ennél többet is tett Nagy Imre. Mint mondta, nem a költemények színvonalát kívánja értékelni, ő nem irodalomkritikus, de a könyvnek nem is az irodalmi értéke a legnagyobb.
– fogalmazott a polgármester, rávilágítva, így válik a történelmet követő kötet egyben tankönyvvé is az alfalviak számára.
„Úgy gondoltuk, Imre bátyja megérdemli, hogy kiadjuk a verseit” – mondta az unokaöccs, Balázs József festőművész viszont úgy fogalmazott: ezt a kötetet Alfalu érdemelte meg.
– jelentette ki Balázs József. Hasonlattal élt a méltató: „Ha a tengerből egy cseppet kiveszek, és megkérdem, ki vagy te, azt mondhatja magáról, hogy én vagyok a tenger. Ha Imre bácsi lelkét megkérdezhetnénk, nyugodtan válaszolhatná: én vagyok Alfalu lelke. Amikor gondolatait megfogalmazta, úgymond levetkőzött előttünk, és ebben a meztelenségében mutatott fel Alfalu lelkületéből egy jellemző cseppet. Versei nekünk egyszerűnek tűnnek, mert ezek a gondolatai nekünk is sajátjaink. Mi egyek vagyunk vele.”
Nagy Imrének esze ágában sem volt az, hogy ő költő akar lenni, nem ez mozgatta rímelés közben, egyszerűen csak volt mondanivalója, tudott lelkesedni a körülötte történő dolgok iránt.
– mondta Balázs József, párhuzamot állítva a lantos és az alfalvi krónikás között: „Valamikor Tinódi Lantos Sebestyén ment várról várra, vitte a híreket, elénekelte a történteket. Imre bácsi nem járt faluról falura, egyszerűen élte az életét itthon, és a körülötte járó eseményeket kapta el, énekelte meg olyan dallamon, hogy mindenkinek kedve legyen ezeket meghallgatni.”
Született 1938. szeptember 17-én, temették 2016. szeptember 23-án. Akkor Balázs József úgy fogalmazott: „Nem lehet igaz, hogy Nagy Imre bácsi nem él már többet közöttünk.” Családja jóvoltából Nagy Imre kötete révén él tovább az alfalviak között.
A közösség összefogása adott reményt a mindössze tízéves, Duchenne-szindrómával élő Tasnak és családjának. Az önzetlen segítőknek köszönhetően mostantól bárki követheti, segítheti őt a küzdelmében, és a kezelésében is új fejezet kezdődhet.
Pénteken a román deviza erősödött az euróval szemben, amelynek az értéke a Román Nemzeti Bank középárfolyama szerint 0,57 banival (0,11 százalékkal) 5,1165 lejre csökkent a csütörtöki 5,1222 lejről.
Létfontosságúnak tartják a romániai magyar történelmi egyházak, hogy híveik „hiánytalanul” részt vegyenek az elnökválasztás második fordulóján, és arra a jelöltre szavazzanak, aki alkalmas a szélsőséges politikai erők ellensúlyozására.
Érvényesítette pénteken az alkotmánybíróság az elnökválasztás május 4-i első fordulójának eredményeit. Közleménye szerint döntését egyhangúlag hozta meg a testület.
Romániai középiskolásoknak és egyetemistáknak kínál lehetőséget az ING Hubs Romania és a Bukaresti Közösségi Alapítvány ösztöndíjprogramja, hogy pénzügyi támogatással vehessenek részt nemzetközi vagy országos versenyeken, illetve szakmai táborokban.
Ismét megszervezik a civil szervezetek vásárát Marosvásárhelyen május 10-én a város központjában. A 22. alkalommal megrendezendő esemény az évtizedek alatt fontos találkozóhellyé nőtte ki magát, ahol Maros megye civil szervezetei mutatkoznak be.
Jelentős lehűlés várható csütörtökig Románia nagy részében az Országos Meteorológiai Szolgálat pénteki előrejelzése szerint.
Április végén, május elején nagy májusi cserebogár-rajzásnak lehettünk szemtanúi. Jó tudni azonban, hogy nem ártalmatlan rovarokról beszélünk: nagy károkat okoznak a mező- és erdőgazdaságokban egyaránt.
Románia a nemzeti kisebbségekkel szembeni bánásmód „jó gyakorlatának modellje” – jelentette ki az elnökválasztás második fordulóba jutott két jelölt csütörtök esti tévévitáján Nicușor Dan.
Egyre gyakoribbak a forgalmi dugók Székelyudvarhelyen, amelyek az elmúlt napokban tovább fokozódtak. A kora reggeli és délutáni órákban rendre csúcsosodó forgalmi nehézségeket több, párhuzamosan zajló infrastrukturális fejlesztés okozza.
szóljon hozzá!