Versenyképesnek kell lenni, mert a tudás egy világverseny

•  Fotó: Borbély Fanni

Fotó: Borbély Fanni

Egy nagyon erős világverseny van a tudás megszerzésében, megtartásában, hasznosításában. De a tudás semmit nem ér, ha ahhoz nem kötődik erős identitás és nem kötődnek értékek – hangsúlyozta Hankó Balázs, a Kulturális és Innovációs Minisztérium minisztere a Tempus Közalapítvány Versenyképesség és innováció elnevezésű megbeszélésén pénteken, Tusványoson.

Péter Beáta

2024. július 26., 14:452024. július 26., 14:45

Az európai uniós elnökség fontos szlogenje, hogy Tegyük újra naggyá Európát, és ennek a központi eleme a versenyképesség és innováció. A Kulturális és Innovációs Minisztérium Neumann János Programjának az egyik fókusza a tudásalapú gazdaság megerősítése – vezette fel a beszélgetést a moderátor, Bodrogi Richárd, a Tempus Közalapítvány főigazgatója. Mint mondta, a magyar kormány ennek kapcsán már látható eredményeket hozott össze az utóbbi évek folyamán. A cél, hogy Magyarország 2030-ra a tíz leginnovatívabb európai ország közé kerüljön.

Hankó Balázs, a Kulturális és Innovációs Minisztérium minisztere rámutatott, a versenyképesség és az innováció összetett dolog, a magyar innovációnak, a magyar egyetemi modell kialakításának több pillére van.

Idézet
Versenyképesnek kell lennünk, mert a tudás az egy világverseny. Egy nagyon erős világverseny van a tudás megszerzésében, megtartásában, hasznosításában. De ugyanakkor a tudás semmit nem ér, ha ahhoz nem kötődik erős identitás és nem kötődnek értékek.

Tehát versenyképesség: értéket, értelmet az identitás és az értékközpontúság alapján kell. Szóval amikor mi a Neumann János programról beszélünk, amikor magyar egyetemi modellről beszélünk, akkor ezt a hármat kell egybetenni: versenyképesség, identitásőrzés, identitáserősítés, valamint az értékek iránt való elköteleződés az, ami kell, hogy vonzóvá tegye mindazt, amit csinálunk.”

•  Fotó: Borbély Fanni Galéria

Fotó: Borbély Fanni

Úgy véli, ha ezt a három pillért nézzük Európában, akkor nagy baj van.

A versenyképességi tudományos teljesítményben nyolc százalékpontot esett vissza az elmúlt évtizedben az Európai Unió.

„Ezért mi egy olyan versenyképességi fordulatot kívántunk és kívánunk végrehajtani, amely ezzel a három attribútummal rendelkezik, versenyképesebb, identitásőrzőbb, értékőrzőbb. És ebben haladtunk előre. Tizenkét egyetemünk a legjobb öt százalékában van. Az Óbudai Egyetem belépett a legjobbak közé, ott van a fiatal egyetemek rangsorában is, a Debreceni Egyetem a világ legjobb 2 százalékában van.”

Papp László, Debrecen polgármestere elmondta, a városban jelenleg is zajlik egy nagyon erős gazdaságfejlesztési folyamat, noha Debrecen esetében nem az iparosításon, hanem sokkal inkább azon van a hangsúly, hogy az ország keleti régiójának egy gazdasági centruma legyen.

•  Fotó: Borbély Fanni Galéria

Fotó: Borbély Fanni

„És ha már innováció, akkor természetesen innoválni nemcsak a tudomány területén, vagy a kutatások, fejlesztések területén lehet, hanem adott esetben a várospolitikában is.” Rámutatott, a gazdaság egy város életében az egyik legfontosabb alap, legyen szó kultúra-, oktatás-, vagy közlekedésfejlesztésről.

Idézet
Ha van forrás, ha van pénz, ha van mozgástér, akkor az ember tud stratégiát alkotni, akkor nem sodródik, akkor nem kényszerűségből választ vagy hoz döntéseket, hanem képes stratégiát alkotni és így előre gondolkodva építeni a rábízott közösséget.”

A debreceni modell azt jelenti, hogy összekapcsolódott az egyetem, a város, a térség és a gazdasági szereplők – idézte a moderátor Hankó Balázst.

A város és az egyetem és a térség az test és lélek – hangsúlyozta Kossa György, a Gróf Tisza István Egyetemért Alapítvány elnöke, az ITK-Holding elnök-vezérigazgatója, hozzátéve, ez Debrecenben maximálisan megvan.

A Debreceni Egyetemről elmondta, az ország egyik legnagyobb egyeteme, 48 ezer egyetemi polgárral, közel egymilliárd eurós árbevétellel, és az egyedüli egyetem jelen pillanatban, amelynek a legnagyobb az innovációs bevétele, csak gyógyszerfejlesztésből 2 milliárd forint.

Az államtól egészségügyi ellátásra és oktatásképzésre körülbelül 170 milliárd forintnyi összeget kap a felsőoktatási intézmény, a többit már a piacról termeli ki. 25 klinikát tartanak fenn, Magyarország legnagyobb betegellátó rendszerét működtetik.

„Tehát minden adott ahhoz, hogy a gyakorlati és elméleti képzés össze tud kapcsolódni, megfelelve a különböző ipari és különböző befektetői elvárásoknak, úgy alakítva a képzést és a kutatásokat, hogy ezekhez már a forrásokat az egyetem is hozzá tudja tenni.” Mint mondta, egyedüli egyetem, ahol működő ipari park van, üzemeket működtetnek, gyártóhelyeket hoztak létre.

•  Fotó: Borbély Fanni Galéria

Fotó: Borbély Fanni

Óbudai modell is van, az Óbudai Egyetem kifejezetten innovatívan és a magyar leleményesség alapján áll hozzá mindenhez is, és így is próbál teljesíteni – hangzott el. Kovács Levente, az Óbudai Egyetem rektora elmondta, a versenyképesség és innováció nagyon hosszú és következetes munkát igénylő folyamat.

„Nagyon fontos az, hogy az állam nagyon gyorsan rendezte a jogi környezetet, megteremtette a modellváltás lehetőségét, és onnantól kezdve megengedte az egyetemeknek, hogy saját maguk kezdjék el a saját maguk fejlesztési irányait kialakítani.”

Az Óbudai Egyetemnek 12 ezer hallgatója van, és 13 szakképző centrummal kötöttek megállapodást okleveles technikusképzés tekintetében úgy, hogy ez körülbelül 25 ezer hallgatót jelent a háttérben.

A szakképzési centrumok kialakítása egy hasonló sikertörténete az utóbbi éveknek, és mind a városnak, mind az egyetemeknek, és természetesen a minisztériumnak ebben komoly részesedése van – emelték ki a beszélgetésen.

Hankó Balázs hangsúlyozta, gyártási csúcstechnológiában Magyarország ötödik a világon. Ehhez az kell, hogy olyan tudás, olyan szakemberek legyenek, akik ezt a gyártási csúcstechnológiát üzemeltetni tudják. A felsőoktatást és a szakképzést az köti össze, hogy hivatást adnak a fiataloknak úgy, hogy szerezzenek szakmát.

Idézet
Ezért húztuk ezt egy irányba, ezért építettük össze a szakképzést a felsőoktatással, ezért tartozik oda a felnőttképzés, és ezért került oda az ifjúságügy mostantól, hogy igenis a fiatalok, ezen keresztül, hogy szakmájuk van, hogy hivatásuk van, értéket tudjanak őrizni, értéket tudjanak teremteni.

Tízből hatan a szakképzést választják most. Mi azt szeretnénk, hogy tízből hét legyen. Azt tettük ezért, hogy a megújított szakképzésnél a 3 éves szakmunkásképzés mellett az 5 éves technikusi képzést összehúztuk az egyetemekkel.” 96 egyetemi szakképző együttműködés van, többek között az Óbudai Egyetemnél és a Debreceni Egyetemnél – tette hozzá.

•  Fotó: Borbély Fanni Galéria

Fotó: Borbély Fanni

„Sőt, a legjobbak, akik a technikusi képzésben részt vesznek, előzetes hallgatói diákjogviszonnyal kerülhetnek be az egyetemre. Azért, mert innentől a szakképző intézményeket a mérnöki, informatika, műszaki, egyetemi képzés előszobájává tettük. Merthogy mind a két területen a gyakorlat a lényeg. Az a lényeg, hogy a gazdasági szempontok jelenjenek meg. Az a lényeg, hogy duális képzés legyen.

Idézet
Tehát egy olyan partnerségben képzeljük ezt el, hogy itt az ipari szereplő, együttműködik vele az egyetem, együttműködik vele a szakképző intézmény. És mindezt szakmai és térségi együttműködésben kívánjuk megvalósítani.

(…) Igen, ösztönözzük a szakképzést és a felsőoktatás még szorosabb együttműködését, hogy a fiatalok, akik az adott térségben elindulnak, találják meg az útjukat, találják meg azt, hogy a képességeiket a lehető legjobb mértékben, sőt, azt még azon egy kicsit túl is tudják húzni, és kamatoztatni a nemzetet.”

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2025. április 25., péntek

Hat évtized papi szolgálatáért mutatott be gyémántmisét Boros Károly nyugalmazott főesperes

Gyémántmisét mutatott be pénteken délután a csíktaplocai templomban Boros Károly nyugalmazott plébános, egykori felcsíki főesperes, aki 28 éven át szolgálta a csíktaplocai híveket.

Hat évtized papi szolgálatáért mutatott be gyémántmisét Boros Károly nyugalmazott főesperes
2025. április 25., péntek

Borzot ütöttek el a felújítás alatt levő megyei úton

Elgázolt borztetemről kaptunk fotókat, amely a felújítás alatt levő 137-es megyei út Székelyudvarhely és Székelykeresztúr közti szakaszán hever.

Borzot ütöttek el a felújítás alatt levő megyei úton
2025. április 25., péntek

Legfelsőbb bíróság: érvényben marad az elnökválasztást érvénytelenítő alkotmánybírósági határozat

A legfelsőbb bíróság pénteken helyt adott az elnökválasztást érvénytelenítő alkotmánybírósági határozat felfüggesztéséről szóló ítélet elleni fellebbezéseknek.

Legfelsőbb bíróság: érvényben marad az elnökválasztást érvénytelenítő alkotmánybírósági határozat
2025. április 25., péntek

A romániaiak több mint hatvan százaléka szerint az ország rossz irányba tart

A romániaiak több mint 60 százaléka szerint az ország rossz irányba tart, ezért a választók elvárják a következő államfőtől, hogy változást idézzen elő Románia jelenlegi és jövőbeli politikájában.

A romániaiak több mint hatvan százaléka szerint az ország rossz irányba tart
2025. április 25., péntek

Meghosszabbították Barti Tihamér hatósági felügyeletét

Újabb hatvan napig hatósági felügyelet alatt marad Barti Tihamér, a Hargita megyei önkormányzat tisztségéből felfüggesztett és korrupciós bűncselekményekkel gyanúsított alelnöke. Barti panasszal élt a döntés ellen, de ezt elutasították.

Meghosszabbították Barti Tihamér hatósági felügyeletét
2025. április 25., péntek

Ingyen nézhető filmek tíz napig a magyar filmek streaming platformján

Ingyenesen tesz elérhetővé tíz filmet tíz napon át a Filmio, a magyar filmek streaming platformja a magyar film napja alkalmából – közölte a Nemzeti Filmintézet pénteken az MTI-vel.

Ingyen nézhető filmek tíz napig a magyar filmek streaming platformján
2025. április 25., péntek

Ez lehet az utolsó év, amikor ilyen formában zajlik a tanári versenyvizsga

Tanárnak lenni Romániában nem kis kihívás, ideje átgondolni, mitől van az, hogy az a pedagógus, aki kiválóan teljesít a katedrán, nem tud jó eredménnyel versenyvizsgázni. Jövőtől ezen változtatna a tanügyminiszter.

Ez lehet az utolsó év, amikor ilyen formában zajlik a tanári versenyvizsga
2025. április 25., péntek

Fogyatékkal élők jubileumi napja – közös ünneplés Csíksomlyón

A Gyulafehérvári Főegyházmegye jubileumi eseménysorozatának részeként április 30-án, szerdán megtartják a fogyatékkal élők napját, melynek programjai több csíksomlyói helyszínen zajlanak majd.

Fogyatékkal élők jubileumi napja – közös ünneplés Csíksomlyón
2025. április 25., péntek

Véget ér a húsvéti vakáció, hétfőn visszatérnek a tanulók az iskolába

Véget ér vasárnap a húsvéti vakáció, hétfőtől folytatódik a tanítás az iskolákban.

Véget ér a húsvéti vakáció, hétfőn visszatérnek a tanulók az iskolába
2025. április 25., péntek

Megszüntetné a medvék szigorú védettségét a környezetvédelmi miniszter

A medvét le kellene venni a szigorúan védett fajok romániai listájáról – jelentette ki csütörtöki sajtótájékoztatóján a környezetvédelmi miniszter.

Megszüntetné a medvék szigorú védettségét a környezetvédelmi miniszter