Fotó: Baricz Tamás Imola
Háromnapos programot szervezett a Gyergyószentmiklóson működő, értelmi sérültek fejlesztését szolgáló intézmény. A Napsugár az esőben egyesület ezúttal hazai barátszervezeteit látta vendégül. Az értelmi sérültek, többségében down-kóros gyerekek és fiatalok megértették egymást, a szeretet nyelvén beszéltek, nyelvi nehézségeik nem voltak.
2017. június 12., 15:412017. június 12., 15:41
Az Our Rainbow (A mi szivárványunk) nevet viselő rendezvényen az értelmi sérülteket foglalkoztató napközi másodjára szervezte meg a találkozót. Ezúttal Bukarestből, Buzăuból, Vâlceáról, Kolozsvárról, Csíkszeredából, Szebenből és Oneştiről érkeztek vendégek. „A barátszervezeteinkkel havonta egyszer találkozunk, most mi szerveztük a programokat, és igyekszünk bemutatni a hagyományainkat, a tájat, a székely ételeket.
– ismertette Csata Kinga, az értelmi sérülteket foglalkoztató napközi vezetője.
Fotó: Baricz Tamás Imola
Mivel román nyelvterületről érkeztek a vendégek, a gyergyói gyerekekkel, fiatalokkal a kommunikáció esetleges nehézségeire is rákérdeztünk. Csata Kinga elmondta:
Én megértem, amit mondanak, mert 20 éve velük foglalkozom, de egy kívülálló csak rácsodálkozik. A beszédhiba is akadály lehetne, mivel többnyire down-kóros gyerekek érkeztek, és sok a beszédhibás közöttük, de nem az, ugyanúgy, mint ahogy az sem okoz gondot, hogy nem beszélik egymás nyelvét. Fantasztikusan kommunikálnak egymással, ha pedig szükségük van valamire, és nem sikerül megértetniük, akkor tudják, hogy engem kereshetnek. A Kinga nevet nagyon hamar megtanulták a vendégek, és persze az is sokat segít, hogy nem először vagyunk együtt a román intézmények foglalkoztatottjaival, hiszen évek óta tartjuk a kapcsolatot”.
Fotó: Baricz Tamás Imola
A találkozón résztvevő legkisebb gyerek kétéves, a legidősebb pedig 50 év körüli. Csata Kinga érdekességként jegyezte meg, hogy a nagy csapatban a lányok a kisebbek, 2 és 5 év közöttiek, a fiúk pedig a nagyobbak, így a foglalkozásokat, játékokat is úgy alakították, hogy a korosztályuknak megfelelő legyen. Kiemelte, hogy
„Bármilyen játékot játszunk, mindenben nagy lelkesedéssel vesznek részt”.
Ottjárttunkkor az erre az alkalomra berendezett szépségszalonban voltak a gyerekek és fiatalok, sminkeltek, és múlt század eleji ruhákba öltözve fotózkodtak. Manikűrös is szépítette őket, és kontyok is készültek a fodrászszalonban. A kicsiket pedig önkéntesek varázsolták mesefigurákká, és arcfestés is zajlott. A találkozó programjában bográcsozás, sportrendezvények, lovas szekerezés, gyilkostói kirándulás és a Súgó-barlang meglátogatása is szerepelt.
Fotó: Baricz Tamás Imola
Az anyagiakat ugyan nem könnyű előteremteni, de mindig sikerül – fogalmazott a házigazda. „Bárhová megyek, mindenhol segítenek, magánszemélyeket és cégeket felkeresve azt tapasztalom, nem is kell magyarázkodnom, tudják, miért kerestem fel, és segítenek, csupa jó, segítőkész emberrel találkozom, ez nagyon jó érzés. Továbbá a kollégák és önkéntesek is mindent megtesznek, hogy minél jobban érezzék magukat a gyerekek, a vendégek” – tette hozzá Csata Kinga.
A meg nem született, halva született, szülés közben vagy rövid idővel azután elhunyt „vendégbabák” emlékének szentelt emlékművet tervez felállítani egy sepsiszentgyörgyi egyesület. Csíkszeredában 2013 óta létezik ehhez hasonló emlékhely.
Még mielőtt hazaérne a diák, a szülő már látja, hogy hányast kapott, vagy hiányzott-e valamelyik tanóráról. Az elektronikus naplóba minden azonnal bekerül, és a hiányzásokat valóban szigorúan követik a tanintézetek.
Öt nagyiklandi és mezőkapusi ingatlanban végzett házkutatást csütörtökön a Maros megyei rendőrség.
Mivel a Székely Mikó Kollégium igazgatónője, Sztakics Éva a júniusi önkormányzati választásokon bejutott a városi tanácsba, sőt a héten alpolgármesterré is választották, az iskola tantestülete csütörtökön döntött arról, kit javasol utódjául.
Vajon mi, akik számára evidens, hogy látjuk a minket körülvevő világot, gondoltunk már bele valaha, hogy milyen lehet az élet teljes sötétségben?
Székelyföldi útjának utolsó megállójaként érkezett Sepsiszentgyörgyre csütörtökön a magyarországi Miniszterelnökség vezető minisztere. A sajtóval való találkozón Gulyás Gergely a román-magyar kapcsolatokról, a schengeni csatlakozásról is beszélt.
Az Állandó Választási Hatóság (AEP) elnöke, Toni Greblă csütörtökön bejelentette, hogy mintegy 19 ezer szavazóhelyiséget alakítanak ki belföldön az államelnök-választásra, és közel 20 millió szavazólapot rendeltek meg a választások első fordulójára.
Az Európai Bizottság csütörtökön kétmilliárd lej (400 millió euró) értékű román állami támogatási programot hagyott jóvá a 2023 szeptembere és 2024 augusztusa közötti súlyos aszály által érintett romániai gazdák kártalanítására.
Megkapta a marosvásárhelyi városháza az állami kincstártól a visszatartott 62 millió lejt – erősítette meg a Székelyhon értesülését Soós Zoltán, Marosvásárhely polgármestere. A pénzt az elmaradt számlák kifizetésére fogják fordítani.
Legújabb animációs sorozatának első részét mutatja be a Székelyföldi Legendárium Székelyudvarhelyen, október 28-án, hétfőn, az animáció világnapján.
szóljon hozzá!