Archív
Fotó: Barabás Ákos
Egy minisztériumi rendelet jócskán összekuszálta a horgászat szabályait. A jelenlegi horgásztilalmat követően június elsejétől elméletileg bárhol lehet egyesületi tagság birtokában horgászni, de csak akkor, ha addig az Országos Halászati és Tógazdálkodási Ügynökség meg nem szabja, hogy melyik terület kinek az ügykezelésébe tartozik.
2017. május 09., 11:342017. május 09., 11:34
2017. május 09., 12:132017. május 09., 12:13
Két lelkes amatőr horgász szerkesztőségünket kereste meg panaszával, miszerint a Csíki-medencében nem biztosítja a szabályszerű, élvezhető horgászatot a Csíkszeredai Horgász- és Vadászegyesület. Mint mondták, nagy problémát jelent az ellenőrzések hiánya, hiszen így sokan nem tartják be a horgászat szabályait. Emiatt
amihez ráadásul a környezetszennyezés is nagymértékben hozzájárul. A problémát súlyosbítja, hogy elmondásuk szerint az egyesület jelenleg nem bocsájt ki horgászengedélyeket, így hivatalosan még akkor sem horgászhatnának, ha egyáltalán lenne, amire.
Másképp látja a helyzetet az egyesület, és az idéntől bevezetett, horgászatra vonatkozó újítások miatt valóban összetett a probléma. Annyi biztos, hogy a jelenleg érvényben lévő horgásztilalom miatt május végéig csak a mesterséges vizeken lehet horgászni, a természetes vizeken – patakokban, folyamokban, természetes tavakban – a tilalom lejárta után csak a jelenlegi horgászegyesületi tagság alapján lehet majd. Persze, csak addig, amíg az Országos Halászati és Tógazdálkodási Ügynökség az egyesületek kérései alapján meg nem szabja, hogy melyik terület kinek az ügykezelésébe tartozik. A horgászok elégedetlenek, az egyesület tehetetlen. Egyetlen út van: várni.
Ignác Sándor és Forró István amatőr horgászok szerint lassan arra kényszerülnek, hogy messzebb, akár más megyékbe járjanak horgászni. „Az egyesület által leggyakrabban emlegetett központi téma a holtág, de egy ekkora medencében nem egy két-háromszáz méteres holtágból kell álljon a horgászlehetőség, hiszen Domokostól Tusnádfürdőig millió opció van ezenkívül. Udvarhelyen például kezd egy országos érdekeltségű horgászzóna kialakulni, legyezőhorgász-versenyeket szerveznek, ahová Kelet-Európából is érkeznek versenyzők. Ott látszik, hogy egy jó menedzsmenttel, szisztematikus betelepítéssel és felügyelettel sok mindent el lehet érni, de
Ez ahhoz vezetett, hogy sokan engedély nélkül horgásznak, és nem tartják be a szabályokat. Az, ugye, szabályozva van, hogy milyen csalit lehet használni, hány horgászbottal szabad horgászni, milyen méretű halakat lehet megtartani, és melyeket kell visszaengedni. Kovászna megyéről azt lehet tudni, hogy szigorú ellenőrzéseket végeznek, ezért ott halgazdagság van.
Archív
Fotó: Pál Árpád
A másik súlyos probléma a környezetszennyezés, az Olt környéke nagyon szemetes. Az egyesület sok mindent tehetne a horgászatért, és bár a törvény nem írja elő, hogy szemetet takarítsanak, miért ne lehetne például iskolákban ismertetőt tartani a gyerekeknek, hogy ne szennyezzék a vizet, vagy medertakarításokat is kezdeményezhetnének.
A másik probléma az, hogy hivatalosan sehol sem lehet horgászni sem Hargita, sem Kovászna megyében. Jelenleg a szerződéskötések vannak folyamatban, emiatt senki sem tud hivatalosan horgászni, mivel senki nem bocsájt ki engedélyt. Próbálkoztunk Csíkszeredában és Kovászna megyében is, de azt mondták, nem lehet. Arra hivatkoztak, hogy mivel amúgy is horgásztilalom van érvényben, nyugodjunk meg, mert amire lejár ez a tilalom, megoldódik a probléma is. A horgászat a megnyugvás, a kikapcsolódás sportja kellene legyen, és nem a stresszé, hogy folyton azt kelljen lessük, mikor jön ránk egy ellenőr” – fogalmazták meg tapasztalataikat a horgászok.
Bencze István, a Csíkszeredai Horgász- és Vadászegyesület elnöke türelemre inti a csíki horgászokat, ugyanis elmondása szerint még ők sem tudnak semmi biztosat. Mint mondta, múlt hétvégén részt vett a Romániai Sportvadászok és Sporthorgászok Országos Szövetsége által szervezett kongresszuson, ahol többek között a romániai horgászat helyzetét tárgyalták. „Semmi konkrétumot nem tudtak mondani, egyelőre a szerződéseket meghosszabbították, amíg kijön a pontos határozat, amely kimondja, mikor és hogyan zajlanak majd az új szerződéskötések. A 60-as számú rendelet szerint ez a nyár folyamán meg kellene történjen, ezért június elsejéig be kell adjuk a kérelmeket. Egy rendelet szerint egy szakosított cég kell elkészítse a következő tíz évre vonatkozó menedzsmenttervet a horgászterületekre vonatkozóan. A központi vadászszövetség felosztotta az országot, hogy melyik régiónak ki készítheti el a tervet. Azt azonban senki sem tudja, hogy mikor kerül erre sor. Terv nélkül nincs szerződés, így nem tudjuk, mi lesz.
ugyanis az az egyetlen mesterségesen létrehozott és telepített tó, és a törvény csak a természetes vizeken való horgásztilalomról rendelkezik. A határozattól eltekintve továbbra is engedik, hogy horgásszunk, és engedélyeket is kibocsájtunk. Ugyanakkor kötelesek vagyunk ellenőrzéseket végezni, egyesületünknek jelenleg tíz ellenőre van” – magyarázta az egyesület elnöke.
Archív
Fotó: Pál Árpád
A mezőgazdasági és vidékfejlesztési minisztérium által kibocsájtott, 2017-ből származó, 60-as számú rendelet kimondja, hogy a romániai természetes vizekben történő sport- és szabadidős horgászat jogát az Országos Halászati és Tógazdálkodási Ügynökség (ANPA) jelölheti ki az általa kiadott és a szintén általa vagy a horgászegyesületek által kibocsájtott engedélyek alapján. Bartha László Loránd, az ANPA Maros és Hargita megyei területi felügyelője érdeklődésünkre elmondta, noha a rendelet már megjelent, a benne foglaltak érvénybe léptetésének időpontjáról az ügynökség elnöke dönt, és amíg erre nem kerül sor, minden a régi rendszer alapján működik. Elmondta azt is, hogy az ügynökség hamarosan horgászengedélyeket fog nyomtatni a 2017-es évre, amelyek a 102 különféle adó és illeték eltörléséről meghozott parlamenti döntés értelmében idéntől ingyenesek lesznek.
„A csíkszeredai egyesület ettől függetlenül bocsájthat ki engedélyeket: aki a szabályzatnak megfelelően kifizeti a 2017-es tagsági díjat, természetesen horgászhat. Szintén idén kerül sor arra, hogy
Ezt azt jelenti, hogy egy tízéves szerződést kell kötniük az ügynökséggel, az ehhez leadott pályázatukban meg kell nevezniük azokat a horgászterületeket, amelyek ügykezelését vállalni szeretnék. Az ANPA bírálja el, és ha ugyanarra a területre több egyesület pályázik, akkor az kapja meg, amely nagyobb pontszámot ér el” – emelte ki a felügyelő.
Bartha László Loránd ugyanakkor felhívta a horgászok figyelmét, hogy május végéig horgásztilalom van érvényben, ezért 30-áig nem horgászhatnak a természetes vizeken. „Hogyha lejár ez a tilalom, azok a horgászok, akik egy horgászegyesület tagjai, és befizették erre az évre a tagsági díjat, horgászhatnak a természetes vizeken. Ez így is marad addig, amíg az ANPA kihirdeti a pályázatok leadásának végső határidejét, és közli az eredményeket. Tehát a tilalom lejárta után bárhol horgászhatnak a természetes vizeken. Hogyha közben megtörténik pályáztatás, és kiderül, hogy melyik terület melyik egyesülethez tartozik, akkor majd változik, hogy pontosan hol lehet horgászni. A magánvéleményem szerint az sincs kizárva, hogy ez az év úgy jár le, hogy minden marad a régiben” – mutatott rá Bartha László Loránd.
A Székely Nemzeti Múzeumban az alapító, Csereyné Zathurecky Emilia tiszteletére nyílt kiállítás Újjászületünk! – Csereyné 200 címmel hétfőn. Mint elhangzott: Zathureczky Emília most boldog lehet odafönt, hiszen ez az egyetlen „gyermeke”, aki túlélte őt.
Csak könnyebb sérüléseket szenvedett az a két személy, akik egy haszongépjárműben utaztak, amikor az felborult hétfőn este Mezőbánd közelében – közli a Maros megyei tűzoltóság.
A Román Nemzeti Bank (NBR) a korábbi 4 százalékról 4,9 százalékra módosította a 2024 végére vonatkozó inflációs előrejelzését, és 2025 végére 3,5 százalékos inflációra számít – közölte hétfői sajtótájékoztatóján Mugur Isărescu.
Első házként elfogadta hétfőn a szenátus azt a törvénytervezetet, amely szerint balesetokozás esetén harmadával nő a járművek tiltott átengedésének büntetési tétele; ha a baleset áldozatokat követel, szintén egyharmaddal nő a büntetési tétel.
A járművében rekedt, ám mostanra sikerült kiszabadítani azt a nőt, akik Marosszentkirályon balesetezett hétfőn délután – közli a Maros megyei tűzoltóság. Jelenleg félsávos útlezárás van a helyszínen.
Befejeződött a gyergyószéki településeken az új önkormányzatok megalakítása, Ditróban és Szárhegyen új személyek kerültek az alpolgármesteri tisztségbe.
Az „óvatos forgatókönyv” szerint a romániai autópálya- és gyorsforgalmiút-hálózatnak a következő négy évben további ezer kilométerrel kellene bővülnie – jelentette ki hétfői sajtótájékoztatóján Sorin Grindeanu szállításügyi miniszter.
Személyes szabadság korlátozásának bűntette miatt előzetes letartóztatásba helyeztek három férfit november 10-én, akik két nappal korábban egy országúton haladó taxiból rángattak ki, majd tartottak fogva egy nőt.
A kedvezőtlen időjárás miatt kedden 8 órától lezárják a forgalmat a 7C jelzésű országút (Transzfogarasi út) Piscul Negru menedékház és Bilea-vízesés közötti szakaszán – tájékoztatott hétfőn a közúti infrastruktúráért felelős társaság (CNAIR).
A kopóréteg-aszfalt is rákerült a Korond és Pálpataka között lévő, közel kilenc kilométeres községi útra, továbbá mindkét településen megújult egy-egy iskola – ezeknek örülhetett hétfőn a helyi közösség.
szóljon hozzá!