Fotó: Borbély Fanni
Mintegy négyszáz erdélyi magyar középiskolás, azaz 102 csapat méretkezett meg az egyre népszerűbbé váló Pénzmágus közgazdasági vetélkedőn. Közülük végül tíz csapat jutott tovább a nagydöntőbe, amelyet a Sapientia EMTE Csíkszeredai Karán tartanak a hétvégén. A feladat az, hogy egy létező cég valós problémájára találjanak megoldást a diákok.
2024. április 26., 16:562024. április 26., 16:56
„Több mint egy évtizedes múltra tekint vissza ez a vetélkedő, amelyet néhány éve Pénzmágus – Gazdasági vetélkedő középiskolásoknak elnevezéssel hirdetnek meg. A vetélkedő a Romániai Magyar Közgazdász Társaság (RMKT) kezdeményezésére indult, amelyhez nagy örömmel csatlakozott Magyarország Csíkszeredai Főkonzulátusa és Magyarország Kolozsvári Főkonzulátusa is” – fogalmazott Tóth László csíkszeredai főkonzul, a verseny nagydöntője előtti ismertetőn. A rendezvényen részt vett Gergely László, az RMKT csíkszeredai elnöke, valamint Szungert Balázs, Magyarország csíkszeredai külgazdasági attaséja is. A főkonzul kiemelte, hogy
Idén Aradtól Szatmárnémetiig és Nagyváradtól Csíkszeredáig Erdély egész területéről neveztek be csapatok.
Fotó: Borbély Fanni
– mondta a főkonzul arról, hogy miért tartják fontosnak partnerként támogatni a közgazdasági vetélkedőt. Hozzátette: a konkrét gazdaságfejlesztésen túl, amelyet 2016-ban indítottak el Erdélyben, minden olyan kapcsolódó programot, tevékenységet fontosnak tartanak, amely ezt a célt szolgálja.
„Azt gondoljuk, hogy a középiskolás diákok pénzügyi, gazdasági tudatosságának az erősítése, fejlesztése ide tartozik” – fűzte hozzá Tóth László. Kitért arra is a témához kapcsolódóan, hogy amióta a magyar kormány 2015-ben meghirdette a külhoni szakképzés évét, azóta ennek a kezdeményezésnek a folyamatos erősítése zajlik, emellett
Tóth László kiemelte továbbá, hogy a Pénzmágus vetélkedő megszervezésében a Sapientia Erdélyi Magyar Tudományegyetem is partner, mint a legjelentősebb erdélyi magyar tudományos intézmény. „Népszerűsítését nagyon fontosnak tartjuk, hiszen a magyar kormány célja az, hogy a Sapientia továbbra is stabil, erősödő intézmény legyen.
– mutatott rá a főkonzul. Hozzátette: a középiskolásoknak is hasznos ez a rangos verseny, hiszen általa kivételes fejlődési lehetőséghez jutnak.
Fotó: Borbély Fanni
Gergely László, az RMKT csíkszeredai elnöke a vetélkedő technikai részleteit osztotta meg, tőle tudjuk, hogy
Bárki jelentkezhetett, nem volt feltétel az előképzettség. A versenyt több fordulóban bonyolították le, a nagydöntőt pedig április 26-28. között tartják. Ezen tíz csapat méretkezik meg: négy partiumi és hat székelyföldi.
„A verseny érdekessége, hogy mindig egy reális vállalati esetet oldanak meg a diákok.
– magyarázta Gergely László. Hozzátette, az is hasznos az iskolásoknak, hogy egymást megismerik, kapcsolatokat alakítanak ki, és a kapcsolati háló sokat jelent a mai világban.
Arra a kérdésre, hogy mik a tapasztalatok, visszajelzések, milyen hasznot hoz a későbbiekben egy ilyen vetélkedő a résztvevő diákok számára, azt válaszolta, hogy ugyan nincsenek statisztikáik arról, hogy a diákok közül hányan választják a közgazdasági pályát, hány lesz sikeres vállalati vezető, de biztos benne, hogy
Fotó: Borbély Fanni
A témához kapcsolódóan Tóth László főkonzul is úgy vélekedett, hogy a versenyzők jó eséllyel fognak közgazdasági karra jelentkezni.
– fejtette ki.
Egyébként a vetélkedők során kielemzett eseteket egyetemi jegyzetbe gyűjtötték a Sapientiás oktatók, és ezeket a tanítás során használják is.
A csíkszeredai nagydöntő programja szerint szombaton dolgoznak a versenyzők az esettanulmánnyal, vasárnap pedig bemutatják megoldásukat a hét tagú szakmai zsűri előtt.
A csapatok:
Márton Áron Főgimnázium - Csíkszereda – 2 csapat
Baczkamadarasi Kis Gergely Református Kollégium - Székelyudvarhely – 2 csapat
Kölcsey Ferenc Főgimnázium - Szatmárnémeti – 2 csapat
Kájoni János Szakközépiskola - Csíkszereda
Salamon Ernő Gimnázium - Gyergyószentmiklós
Csiky Gergely Főgimnázium - Arad
Mihai Eminescu Főgimnázium - Nagyvárad
Az első helyezett csapat 3000, a második 2000, a harmadik pedig 1000 lejes pénzjutalmat kap, illetve értékes könyvcsomagokban részesül.
Ellenőrzéseket végez húsvét apropóján a fogyasztóvédelem. A boltok mellett turisztikai egységekre is kiterjednek az ellenőrzések. Hargita megyében nagyjából rend van szakhatósági szempontból – tudtuk meg a fogyasztóvédelem megyei vezetőjétől.
A Román Posta pénteken közölte, hogy befejezte az áprilisi nyugdíjak, a gyermeknevelési pótlék (gyermekpénz), a gyermekgondozási díj és más szociális juttatások idő előtti kézbesítését.
Egy ember meghalt, ketten súlyosan megsérültek egy péntekre virradóan történt közúti balesetben a Krassó-Szörény megyei Toplec település térségében.
Légköri instabilitásra figyelmeztető előrejelzést adott ki pénteken az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) Erdélyre, a Bánságra, Körösvidékre, Máramarosra, Olténiára, Munténia nyugati részére és a hegyvidéki területekre.
Nemcsak a múlt héthez képest, hanem úgy általában véve különösen meleg volt tegnap. Az országban több helyen 30 fok feletti értéket mértek, és hajszál híján Székelyföldön is elértük a 30-at.
Több lakásbetörés és lopás gyanúsítottjait azonosította a rendőrség Maros megyében: a hatóságok szerint az elkövetők nemcsak belföldön, hanem külföldön is követhettek el bűncselekményeket. A gyanúsítottakat őrizetbe vették.
Az Országos Közegészségügyi Intézet (INSP) képviselői ajánlásokat fogalmaztak meg csütörtökön a húsvéti ünnepre készülő lakosságnak.
Elutasította csütörtökön a bukaresti ítélőtábla a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) keresetét, amelyet a Nicușor Dan független elnökjelölt melletti kampányolást megtiltó BEC-döntés ellen nyújtott be az alakulat.
Sokan hallottuk már a mondást: „nagycsütörtökön a harangok Rómába mennek.” De vajon mit is jelent ez pontosan? Miért hallgatnak el ilyenkor a templomi harangok? És miért van némaság a katolikus templomokban?
Cáfolta csütörtökön a jászvásári Sf. Spiridon-kórház vezetősége, hogy az intézmény három alkalmazottjának – két rezidens és egy beteghordozó – halálát munkahelyi túlterheltség okozta volna.
szóljon hozzá!