Kelemen: nem tragédia az ellenzéki szerep

Kelemen: nem tragédia az ellenzéki szerep

Az RMDSZ elnöke nem lát tragédiát abban, hogy két és fél évnyi kormányzás után ellenzékbe kerültek. A pénteken elkezdődött önkormányzati választási kampánnyal kapcsolatosan Kelemen Hunor világosan fogalmazott: nem fognak negatív kampányt folytatni, azokat a romániai magyar pártokat viszont mélységesen elítéli, amelyek ilyen eszközökhöz folyamodnak.

Kozán István

2012. május 11., 17:212012. május 11., 17:21

2012. május 11., 17:542012. május 11., 17:54

Csíkszeredában tartott sajtótájékoztatót pénteken Kelemen Hunor, az RMDSZ elnöke, aki az önkormányzati választások mellett a MOGYE-ügyről és az egyfordulós többségi elven működő választási módszerről is beszélt.

A tájékoztató „kampányos” része

„A RMDSZ átlépte a lélektani határt: országosan most először több mint tízezer jelöltünk van, ebből több mint 320 polgármesterjelölt, 13 pedig megyei tanácselnökjelölt. Legalább 280 településen szeretnénk megszerezni a polgármesteri széket, négy megyében pedig a megyei tanácselnöki mandátumot” – vázolta fel a szövetség elvárásait Kelemen. Választási programjuk összeállításával kapcsolatosan az elnök elmondta, az erdélyi konzultációban több mint 80 ezer család írta le véleményét, amit a program összeállításakor figyelembe vettek (az RMDSZ egy kérdőív kitöltetésével mérte fel tavaly az országban élő magyarok egy részének problémáit, illetve elvárásait – szerk. megj.).

„Nem fogunk negatív kampányt folytatni. Mélységesen elítélem azokat, akik negatív kampánnyal próbálják az embereket meggyőzni. Az elmúlt hetekben az interneten és szórólapokon megjelent anyagok azt mutatják, hogy a magyar versenypártok nem képesek egyébről beszélni, mint a jelöltjeink családjairól és személyes életéről. Mocskolódni tudnak, de az emberek problémáiról nem csak beszélni nem tudnak, de a válaszokat meg se tudják fogalmazni. Ha valaki együtt akar működni velünk, le kell állítania a mocskos kampányt” – húzta alá Kelemen Hunor, aki az RMDSZ részéről tiszta kampányt, egyértelmű, világos üzeneteket ígért, ugyanakkor saját embereiktől is tisztességes hozzáállást vár el.  

A tájékoztató nem „kampányos” része

A nemrégiben lezajlott kormányváltással kapcsolatosan a szövetségi elnök megjegyezte, helyzetük megváltozott, mivel két és fél esztendő után néhány napja ellenzéki szerepbe kerültek, amiben – mint  fogalmazott – semmi tragédiát nem lát, mivel a „politika ilyen”.

„A Ponta-kormány első intézkedései nem cáfolták meg a várakozásainkat: jóra nem számíthatunk, rosszra viszont annál inkább. A kormány például nem képes ahhoz viszonyulni, ami Európában természetes, vagyis hogy a megszerzett jogokat ne vegye el” – utalt ezzel a Marosvásárhelyi Orvosi és Gyógyszerészeti Egyetem (MOGYE) magyar karának létrehozásáról szóló kormányhatározat visszavonásának tanügyminiszteri javaslatára. „A tanügyminiszternek azt mondom, hogy inkább az őt ért plágiumvádakkal foglalkozzon és hagyja békén a MOGYE-t” – javasolta a szövetségi elnök.  

Kelemen az egyik „legradikálisabb” intézkedésnek nevezte az USL-kormány választási rendszerrel kapcsolatos változtatási elképzelését.

„Ellenzékben még az arányos választási rendszert támogatták, kormányra kerülve viszont már ennek az ellenkezőjét képviselik” – fakadt ki az RMDSZ elnöke, aki szerint az egyfordulós többségi elven működő választási rendszer bevezetése esetén egy 40-45 százalékos támogatottságot elérő párt akár a mandátumok 70 százalékát is megszerezheti. Ezzel szemben – folytatta – megeshet az is, hogy egy 20-25 százalékos támogatottságú párt még a parlamentbe sem jut be vagy csak 5-6 százalékos támogatottsággal lesz ott a parlamentben, ha egyetlen választókerületben sem szerzi meg az első helyet. 

„Ha a képviselőház elfogadja ezt a javaslatot, akkor a döntést az alkotmánybíróságon fogjuk megtámadni. A közigazgatási bírósághoz fordulunk a kormány azon sürgősségi rendelete miatt is, amely megpróbálja visszavenni az önkormányzatoknak juttatott pénzeket” – hangoztatta Kelemen Hunor.  

A tájékoztató „borbolyos” része

„Azokat a polgármestereket kértük fel a munka folytatására, akik az elmúlt esztendőkben jó munkát végeztek. Megyei szinten pedig az a célunk, hogy kétharmados RMDSZ-es többséget szerezzünk a Hargita megyei tanácsban” – ezt már a sajtóeseményen jelenlévő Borboly Csaba, az RMDSZ csíki területi elnöke mondta. Hozzátette, megyei tanácselnökként az elmúlt négy esztendőben leginkább az egészségügyi beruházásokat helyezte előtérbe, a következő években pedig a tanügyre áldoznának többet, mert „munkahelyteremtéshez felkészült emberekre van szükség”.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

Hirdessen a Székelyhonon!
Ma feladja, hamarosan megjelenik,
rövid időn belül eredményt hoz! Feladok egy hirdetést!
Hirdessen a Székelyhonon!
Ma feladja, hamarosan megjelenik, rövid időn belül eredményt hoz! Feladok egy hirdetést!