Fotó: Veres Nándor
Elkezdődött Verestóy Attila szenátor temetési gyászszertartása szombaton délután két órakor a székelyudvarhelyi belvárosi református templomban. A családtagok mellett jelen vannak romániai és magyarországi politikusok, közéleti szereplők egyaránt.
2018. február 03., 14:162018. február 03., 14:16
2018. február 04., 17:002018. február 04., 17:00
Az RMDSZ korábbi és jelenlegi nagy politikusai közül részt vesz a székelyudvarhelyi gyászszertartáson Kelemen Hunor, Markó Béla, Borbély László és Frunda György. De elkíséri utolsó útjára a 63 évesen elhunyt Verestóy Attilát többek között Szili Katalin magyar miniszterelnöki megbízott, Viorel Hrebenciuc szociáldemokrata párti (PSD) politikus, Szász Jenő korábbi székelyudvarhelyi polgármester, a Nemzetstratégiai Kutatóintézet elnöke, Veres János, a magyarországi MSZP alapító tagja, korábbi pénzügyminiszter, valamint sok bukaresti, budapesti és székelyföldi közéleti szereplő.
Az igehirdetést követően politikustársai búcsúztak a Hargita megyei szenátortól. Markó Béla, az RMDSZ volt elnöke azt mondta, „Verestóy Attila emberként és politikusként ugyanolyan volt a legutóbbi években, mint amikor fiatalon erre az irdatlanul nehéz feladatra vállalkozott”. Mindezzel Markó szembe kívánta helyezni az udvarhelyi szenátor jellemét azokkal, akik ma olyan könnyen megváltoznak, elvesztik hitüket.
Markó Béla
Fotó: Veres Nándor
Markó Béla úgy vélte, talán életében is többször kellett volna hangoztatni Verestóy Attilának, hogy nélküle bizony kevesebbek lennénk jogok és intézmények tekintetében egyaránt.
Kelemen Hunor RMDSZ-elnök búcsúbeszédében Verestóy Attila elszántságát, kitartását hangsúlyozta. „Egy hosszú életen át az ember sok mindenre fel tud készülni. Jóra és rosszra egyaránt. Talán még a halálra is, feltételezve, hogy van elegendő ideje rá” – emlékezett meg politikustársáról Kelemen Hunor, rögtön hozzátéve, „Verestóy Attila halálára nem voltunk felkészülve. Felkészületlenül ért, mert az idő emberi mértéke szerint túl korán érkezett. Idő előtt! És mégis búcsúznunk kell, mert a halál előtt tehetetlenek vagyunk. Kicsik és kiszolgáltatottak.”
„Intenzíven élt, frontálisan állt szembe mindennel, ami kihívás volt előbb egy fiatal, majd egy éretté formálódó közösségi ember előtt” – mondta Kelemen Hunor, majd felidézte egyik első találkozásukat, amikor rádiós újságíróként beszélgetett vele.
Kelemen Hunor
Fotó: Veres Nándor
„Az volt az egyértelmű benyomásom, hogy itt áll egy ember, aki pontosan tudja, hogy miről akar beszélni. És ahol a szavak a helyükön vannak, ott a gondolat is a helyén van, hisz nem is lehet másképpen. Határozott, céltudatos ember benyomását keltette, akit semmilyen kérdéssel nem lehet kizökkenteni, letéríteni az általa választott útról.”
Később kollégák lettek, és ugyanazt látta: Verestóy Attilának határozott elképzelése van a dolgokról, célokat tűz ki, magáénak érzi a közösség céljait és értük képes csatába szállni.
Kelemen Hunor szerint a szenátor az autóbaleset után megváltozott. „Másképpen látta a világot és benne az embert. Talán akkor fogalmazódott meg az a többször, több helyen elmondott gondolat, hogy
Azt tervezte, hogy több időt tölt a családdal, az unokákkal. Hogy visszavonul…”
Mint a gyászoló egybegyűltekkel az RMDSZ elnöke tudatta, nem volt egyedül, de nem voltak túl sokan sem, akik arra biztatták négyszemközt a szenátort, hogy meg kell állni. „Attila 2016-ban csak lassítani tudott. Túl nagy volt a sebesség ahhoz, hogy hirtelen le tudjon állni. Azt mondta, hogy a mandátum felénél átadja a helyét, visszavonul. Erre készült. Az ő döntése volt, mi ezt így elfogadtuk. De hát tudjuk, ember tervez, Isten végez. A legerősebb test is túl gyengévé válhat néhány pillanat alatt, és a legerősebb lélek is a testtel együtt él e földi létben.”
Bíró Barna Botond
Fotó: Veres Nándor
Az RMDSZ elnöke után Bíró Barna Botond, a szenátor közeli politikustársa, Hargita Megye Tanácsának udvarhelyi alelnöke búcsúzott el Verestóy Attilától, akit röviden úgy jellemzett, hogy a szavak embere volt.
„Az az ember, aki oly sok éven át az egyik legmeghatározóbb szereplője volt a romániai magyar közösségnek, nem fog többé szóra emelkedni” – intézte gondolatait a végtisztességet tevőkhöz Bíró Barna Botond, rögtön hozzátéve, „pedig a szavak mestere, és a tettek embere volt ő, egy olyan politikai generáció oszlopos tagjaként, akik képesek voltak előidézni változásokat, akik nem viszonyultak a jövőhöz, hanem alakították azt”.
„Hányszor halhattunk vérpezsdítő beszédeket tőle. Most pedig itt ez a csend, amibe a föld is beleremeg” – búcsúzott a szenátortól fiatal kollégája.
Fotó: Veres Nándor
A személyes búcsúk, méltatások után elindult a gyászmenet a székelyudvarhelyi református temetőkertbe. A férfiak a gyászkocsi előtt vonultak, Verestóy Attila koporsója után pedig a nők, a református temetési szertartás szerint. Több százan kísérték utolsó útján a szenátort.
A fohász és a búcsúzás után Verestóy Attila szenátor koporsója végső nyughelyére került a székelyudvarhelyi református temetőkertben.
Végső búcsút vettek Verestóy Attilától, az RMDSZ Hargita megyei szenátorától szombat délután Székelyudvarhelyen családtagjai, politikustársai, magyarországi és romániai elöljárók, közéleti személyiségek.
A torjai Sólyom Zoltán sokoldalú ember. Nyúltenyésztő, emellett almafák növesztésével is foglalkozik. Tanárként történelemre okítja a következő nemzedéket, amiben segítségére van hobbija, a numizmatika is.
Ha egyáltalán van olyan ország, ahová most nem vágyom vissza, az Marokkó lehet. Persze, ez egyáltalán nem azt jelenti, hogy megbántam volna a belekóstolást, csak mindent egybevetve maradt bennem némi hiányérzet. És nem föltétlenül a sörre gondolok.
Rekordhosszúságú, 21 méteres kürtőskalácsot sütöttek szombaton Csíkszentgyörgyön a hétvégi községünnep részeként, amivel a Guiness Rekordok könyvébe szeretnének bekerülni.
A Központi Választási Iroda (BEC) május 3-án, szombaton és 4-én, vasárnap is közli a választási részvétellel kapcsolatos adatokat.
Rangos egyházi eseménynek volt házigazdája Gyimesbükk szombaton. Székelyföld legkeletibb községében tartották a 28. Felcsíki Egyházi Kórustalálkozót. A római katolikus kórusok seregszemléjén több mint 600 kórustag lépett fel.
Gyergyószentmiklósra szólít az Egyfeszt július 31. és augusztus 3. között. Az összművészeti fesztivál idei kiadása is színvonalas, minőségi kulturális és zenei programokat kínál – jelentették be a szervezők.
Több mint 16 millió szál csempészett cigarettát és közel 500 kilogramm dohányt foglaltak le a rendőrök az év első három hónapjában – számolt be a Román Rendőrség szombati tájékoztatása alapján az Agerpres.
Az ország mintegy felét érintő első- és másodfokú riasztásokat bocsátott ki szombaton felhőszakadások és légköri instabilitás miatt az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM).
Romániában nemzeti gyásznapot hirdettek Ferenc pápa temetésének napjára. Ez számos kötelezettséget ró a közintézményekre, a diplomáciai képviseletekre, a kulturális és sportesemények szervezőire. A szabályozásokról Fazakas László jogászt kérdeztük.
Gyémántmisét mutatott be pénteken délután a csíktaplocai templomban Boros Károly nyugalmazott plébános, egykori felcsíki főesperes, aki 28 éven át szolgálta a csíktaplocai híveket.