A Kapu Tibor által végzett kísérletek hamarosan hazai tudományos eredményeket hozhatnak
Fotó: Haáz Vince
45 év után újra magyar űrhajós járt az űrben: Kapu Tibor küldetése nemcsak történelmi, hanem jövőformáló jelentőségű. A HUNOR – Magyar Űrhajós Program nem csupán egy ember útja a csillagok közé, hanem egész Magyarország innovációs pályára állítása.
2025. július 25., 17:422025. július 25., 17:42
Magyar Űrhajós Program, űrkutatás, innováció, MI címmel tartották meg azt a tusványosi előadást pénteken, amely az űrkutatásról, a mesterséges intelligencia szerepéről és a gazdaság új szövetségéről szólt. Az előadás rámutatott: a kérdés ma már nem az, hogy miért megyünk az űrbe, hanem hogy mihez kezdünk a tapasztalattal itt, a Földön.
Ferencz Orsolya szerint hét év építkezés eredménye, hogy újra magyar űrhajós lépett a világűrbe
Fotó: Haáz Vince
Negyvenöt év után újra magyar űrhajós emelkedett a világ fölé. Kapu Tibor nem csupán egy rakéta fedélzetén, hanem az egész magyar tudományos és technológiai szféra vállán jutott el a Nemzetközi Űrállomásra.
– fogalmazott Ferencz Orsolya űrkutatásért felelős miniszteri biztos.
Palkovics László kormánybiztos: „A mesterséges intelligencia nem sci-fi – a mindennapi döntések és folyamatok motorja”
Fotó: Haáz Vince
Az űrkutatás mára stratégiai ágazattá nőtte ki magát, amely nemcsak a tudományt, hanem a gazdaságot és az innovációt is új alapokra helyezi. A program során magyar kutatók és egyetemek együtt dolgoztak azon, hogy az űrbéli kísérletek eredményei visszacsatolódjanak a földi környezetbe.
– emlékeztet Palkovics László kormánybiztos, aki szerint az űrprogramban és a földi hasznosításban is kulcsszerepe van a mesterséges intelligenciának. „A mezőgazdasági MI-alkalmazások, mint a málnaszedő robotkar vagy a klímaváltozásra reagáló növényanalízis már nem a jövő, hanem a jelen” – mutatott rá.
A további tervek között szerepel egy magyar műhold is, amely folyamatosan figyelné Magyarországot, és képes lenne akár a növényzet állapotának elemzésére is.
Ferencz Orsolya, Palkovics László és Dobos Gábor közösen mutatták be a HUNOR program nemzeti jelentőségét
Fotó: Haáz Vince
Felmerül azonban a kérdés: miért küldünk embert az űrbe, ha robot is mehetne? A válasz Ferencz Orsolya szerint egyszerű: bizonyos feladatokban az ember még mindig pótolhatatlan.
A technológia azonban egyre közelebb kerül hozzánk. A humanoid robotok, a „robotkutyák” vagy a betegek ellátására alkalmas segítőgépek ma már valóságos termékek, nem pedig futurisztikus vágyálmok. És miközben ezekkel barátkozunk, érdemes feltenni a kérdést: mit tanítunk meg nekik – és mit felejtünk el mi magunk?
Ferencz Orsolya: „Ez a küldetés 15 millió magyar vállán emelkedett a világűrbe”
Fotó: Haáz Vince
A HUNOR Program nemcsak egy látványos űrutazás, hanem a tudás megőrzésének és továbbadásának példája is. Mint Ferencz Orsolya fogalmazott: „Ha én tudok biciklizni, de a gyerekemnek nem tanítom meg, ő nem fog tudni biciklizni.”
Dobos Gábor, a Prométheusz Társaság vezetője szerint Magyarország mostanra felkészült szereplője a globális innovációs térnek.
45 év után újra magyar űrhajós a Nemzetközi Űrállomáson. A HUNOR program történelmi mérföldkő
Fotó: Haáz Vince
A mesterséges intelligencia, az űrkutatás, az adatvezérelt gazdaság és a tudományos együttműködések nem párhuzamos szálak, hanem egy közös fonal – amellyel az ország a saját jövőjét szövi. Kapu Tibor útja tehát nemcsak emlékezetes, hanem sorsfordító is. A kérdés most már nem az, hogy visszamegyünk-e az űrbe, hanem hogy mit hozunk haza onnan.
Jelenleg nem reális cél egy közös európai hadsereg kialakítása, a kontinensnek azonban meg kell erősítenie saját védelmi képességeit – értettek egyet a román és magyar meghívottak a Tusványos harmadik napján tartott panelbeszélgetésen.
Felolvasószínházként tért vissza Péter Beáta Búcsújárás című drámája a csíksomlyói pünkösdi búcsú köré épülő történettel. A jótékonysági céllal bemutatott előadás mélyen emberi, egyszerre misztikus és hétköznapi, miközben nem fél a humortól sem.
A parajdi bányakatasztrófa megelőzése 2 millió euróba került volna, a kár viszont mostanra már 100 millió eurónál jár – hangzott el pénteken Tusványoson, ahol az újranyitásról és a felelősségvállalás szükségességéről is szó esett.
Nicușor Dan államfő pénteken közölte, hogy kihirdette az első deficitcsökkentő intézkedéscsomagról szóló törvényt.
Zivatarokra figyelmeztető újabb sárga jelzésű riasztást adott ki pénteken az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM). Közben a kánikula sem csitul, pénteken narancssárga és sárga, szombaton vörös jelzésű hőségriasztás lesz érvényben több megyében.
Komoly veszélyben van a parajdi sóbánya a gazdasági miniszter szerint. Radu Miruță csütörtök este kijelentette, hogy a sóbánya födéme a lejtőkről beszivárgó víz miatt folyamatosan vékonyodik, és heves esőzések esetén a szerkezet összeomolhat.
Egy kigyulladt beresztelki lakóházhoz riasztották pénteken hajnalban a szászrégeni tűzoltókat.
A magyarellenes szurkolói megnyilvánulások ellenei fellépésre szólítja fel a csíkszeredaiakat a városvezetés. Mint felhívásukban írják, bárki tehet azért, hogy a provokátorok később elnyerhessék a büntetésüket.
A Margaret Island és a Punnany Massif voltak a csütörtök este sztárjai Tusványoson. Bár az eső beleszólt az első koncertbe, így is sokan buliztak a színpad előtt.
Elhunyt a világhírű pankrátor, Hulk Hogan, aki nagyban hozzájárult a WWE sikeréhez.
szóljon hozzá!