Van esély arra, hogy a Kászoni-medencében kiépítsék a vezetékes ivóvízhálózatot
Fotó: Veres Nándor
Megoldódhat a kászoniak vízproblémája a Hargita Víz Közösségi Fejlesztési Egyesület POIM nevű európai uniós pályázata révén, ám ehhez a lakosság hozzájárulására is szükség lesz: a kászoniak legkevesebb 85 százaléka aláírással kell vállalja, hogy a saját udvarán történő bekötésre előre kifizeti a garanciapénzt.
2017. április 13., 09:152017. április 13., 09:15
2017. április 13., 19:402017. április 13., 19:40
Van esély arra, hogy megoldódjon a Kászoni-medence több ezer lakójának egyik legfontosabb problémája, a napi vezetékesvíz-ellátás. Ugyanakkor
mivel a kászonaltízi önkormányzat által működtetett, fúrt kútból származó víz engedélyeztetési folyamatait is elindították, továbbá a víz minőségének javítására is végleges terv született.
Kiépített vízhálózat hiányában csak ellenőrizetlen vízhez jutnak hozzá a kászoniak: bár ez felfőzve használatra alkalmas, ivóvíznek nem felel meg. A kászonaltízi tömbházakban lakók gondja a közeljövőben megoldódhat.
András Zoltán, Kászonaltíz polgármestere érdeklődésünkre elmondta, a megszabott határidőkön belül elindították az előírt engedélyeztetési folyamatokat a vízügyi és az egészségügyi igazgatóságok kéréseinek megfelelően. „A CAEN-kódok szerinti kéréseket is leadtuk, tehát levelezés szintjén elindultak a folyamatok az intézmények között. Kaptunk visszajelzéseket például a környezetőrségtől, hogy milyen további dokumentumok szükségesek, most ezek összeállításán dolgozunk.
Amint befejezzük a kivitelezést, a Harvíz Rt. regionális vízszolgáltatót fogjuk felkérni, hogy vegye át a rendszert, és ezzel megoldódik a csatornarendszer problémája. A vízhálózat kapcsán ugyancsak a Harvíz Rt. víz- és csatornahálózatot korszerűsítő uniós projektjének három kiemelt fontosságú települése között szerepelünk, ezáltal beindulhat a tervezés és a kivitelezés. Minden ellenőrző szerv elfogadta, hogy a jelenlegi kút környékén fúrni nem lehet, ezért egy víztisztító állomás létesítése mellett döntöttünk. Mivel a kút vizének sem a nitrit, sem a nitráttartalma nem magas, egyedül a vastartalommal van probléma, így a vastalanítás véleményem szerint megoldaná a helyzetet" – magyarázta a polgármester.
Újból megvizsgálták a kászonaltízi önkormányzat által működtetett, fúrt kútból származó vizet, amelynek minősége továbbra sem megfelelő. Az új ellenőrzést egy lakossági bejelentés miatt végezték el, a panaszos további három helyen tett feljelentést.
Lányi Kinga, a Harvíz Rt. sajtóreferense megkeresésünkre elmondta, Románia az uniós csatlakozáskor, 2007-ben vállalta, hogy 2018. december 31-ig eleget tesz a környezetvédelmi kötelezettségeinek, tudomásul véve, hogy amennyiben ez nem teljesül, az EU korrekciókat alkalmazhat.
„Ez azt jelenti, hogy a lakosság több mint 90 százaléka számára biztosítani kell a közműrendszerre való csatlakozási lehetőséget. Ezt a nagy beruházást a kohéziós alapokból, a környezetvédelmi operatív programon keresztül finanszírozta az EU a tízezer fős településcsoportok számára. Az uniós pénzalapok lehívásának előfeltétele egy önkormányzati kontroll alatt levő intézményi struktúra. Ezért alakult meg 2008-ban a Hargita Víz Közösségfejlesztési Egyesület, amelyhez azok az önkormányzatok csatlakoztak, amelyek szükségességét látták ilyen jellegű beruházásnak, illetve saját víz és csatornarendszereinek üzemeltetési jogát egy regionális szolgáltatóra óhajtották átruházni. Jelenleg az egyesületnek 29 tagja van (28 önkormányzat és Hargita Megye Tanácsa). Kászon önkormányzata is tagja az egyesületnek, és szerepel az új program, a POIM 2014-2020 (Program de Infrastructură Mare) prioritási listáján 3 770 000 euró beruházási értékkel a mesterterv alapján. Ez az érték
Az egyesületben zajlanak az egyeztetések a POIM program részvételével kapcsolatban” – magyarázta Lányi Kinga.
Kászonaltíz központjában. A lakóktól is függ a megoldás
Fotó: Veres Nándor
Páll Árpád, a Hargita Víz Közösségi Fejlesztési Egyesület ügyvezető igazgatója a téma kapcsán hozzátette, jövő héten tartanak egy közgyűlést a POIM programmal kapcsolatosan. „Vannak részvételi feltételek, de egyelőre nem tudjuk, hogy az egyes települések milyen mértékben tudják ezeket teljesíteni.
Az Unió által megállapított egyik feltétel az, hogy azok a jövendőbeli fogyasztók, akiket a beruházás érdekel, a vízhálózat esetében többen kell legyenek, mint 50 személy, illetve a csatornahálózatnál többen, mint 2000. Ezenkívül mi azt is feltételként szabtuk meg, hogy a régi beruházásokat le kell zárni, és a bekötéseket az adott rendszeren legalább 85 százalékban üzembe kell helyezni. Továbbá
Kászonaltíz község rajta van a prioritási listán, ezt a megyére készített mesterterv alapján állítottuk össze ahhoz, hogy mindenkinek vízcsatorna ellátása legyen. A vízre majdnem 4 millió euró van számukra előirányozva, most az a kérdés, hogyan állnak hozzá a kászoniak:
Az egyesület bankletétbe rakná ezt az összeget, nyugtatömböket vásároltunk, ezeket kiosztjuk annak a polgármester által felhatalmazott személynek, aki a faluban gyűjti majd az aláírásokat és a pénzt. Eddig nem jelentkezett senki Kászonból, és már csak másfél hónap van hátra. Erre azért van szükség, mert az előző projekteknél is több helyen elvittük a vezetékeket, de később kiderült, hogy nem tartanak rá igényt, mert nincs rá pénzük” – fejtette ki Páll.
A környezetőrség is ellenőrzést tartott a kászonaltízi önkormányzat által működtetett, fúrt kútból származó vízzel kapcsolatosan. Mivel a szolgáltatás nincs engedélyeztetve, és a szennyvíz belefolyik a Kászon-patakába, 30 ezer lejes bírságot szabtak ki.
András Zoltán polgármester ennek kapcsán azt mondta, nehéz a vidéki embert rávenni, hogy csatlakozzon rá úgy a víz-, mint a csatornahálózatra.
A Hargita Víz Közösségi Fejlesztési Egyesület által nyitott bankszámla kezelése kettős aláírással fog működni: egy személy az egyesület, és egy az önkormányzat részéről. Még nem dőlt el, hogy nálunk ki lesz ez a személy, most nézegetem, hogy kinek a hatáskörét tudom még ezzel is megterhelni, mert elég kevesen vagyunk. Az biztos, hogy lesz egy személy, aki az egyesület által rendelkezésünkre bocsájtott nyugtákkal járja majd a falut, és letétbe helyezi azt a bizonyos garanciapénzt, hogy a feltételeknek tudjunk eleget tenni, és részt vehessünk a pályázatban” – hangsúlyozta a polgármester.
A továbbiakban kizárólag vécéöblítésre használhatják a tömbházban lakók a kászonaltízi önkormányzat által működtetett, fúrt kútból származó vizet. Az engedélyeztetési eljárások elindultak, a probléma végleges megoldására azonban még sokáig kell várni.
Az előzményekről
Február elején írtunk először arról a kászoniakat érintő problémáról, miszerint kiépített vízhálózat hiányában a helyiek csak ellenőrizetlen vízhez jutnak hozzá, a kászonaltízi tömbházakban lakók pedig az önkormányzat által működtetett, fúrt kutakból oldják meg a vízellátást. Már tavaly kimutatták a Hargita Megyei Egészségügyi Igazgatóság által elvégzett vizsgálatok, hogy a víz vastartalma a megengedettnek több mint tízszerese, emellett pedig mikrobiológiai szempontból sem megfelelő, továbbá idén februárban egy álnéven írt lakossági bejelentés miatt újabb ellenőrzést tartottak. Mivel a víz minősége továbbra sem volt megfelelő, a hatóság felszólította az önkormányzatot a probléma megoldására: március 10-ig készíteniük kellett egy intézkedési tervet, illetve kimondták, hogy a szolgáltatást engedélyeztetni kell, ami egyebek mellett egy víztisztító állomás létesítését feltételezi. Mint időközben kiderült, a panaszos az egészségügyi igazgatóság mellett a Hargita Megyei Környezetvédelmi Ügynökségnél, a vízügyi igazgatóságnál, illetve a Hargita Megyei Környezetőrségnél is panaszt tett. Utóbbi munkatársai február végén végeztek ellenőrzéseket Kászonaltízen: Balla Izabella, a Hargita Megyei Környezetőrség vezetője korábbi megkeresésünkkor elmondta, az ellenőrzés során azt tapasztalták, hogy a szolgáltatás nincs engedélyeztetve, és a szennyvíz belefolyik a Kászon-patakába, ezért 30 ezer lej értékű bírságot szabtak ki. Emellett előírták, hogy a szolgáltatást engedélyeztetni kell környezetvédelmi szempontból, és a szennyezést meg kell szüntetni. Miklós Géza, az Olt Vízügyi Igazgatóság csíkszeredai szakaszmérnökségének igazgatója arról számolt be, hogy márciusban ők is a helyszínen járták, és ugyanezekkel a problémákkal szembesültek, de ugyanazon kihágásokért nem szabtak ki újabb bírságot.
Tűz ütött ki csütörtök este egy marosvásárhelyi lakóházban, három lakónak sikerült biztonságban kimenekülnie.
Most újra felhasználják Marosvásárhelyen a régi városvezetés által kidobott köztéri elemek utcaszegély-köveit. A Sáros utcai park gránitkő-szegélyét fogják ezekkel a kövekkel helyreállítani.
A Kovásznai Unitárius Leányegyházközség számára gyűjtenek azon a péntek délutáni koncerten, amelynek a helyi művelődési központ ad otthont. A cél egy, a hitélet erősítését célzó ingatlan megvásárlása.
Hárommillió lejjel egészítette ki a kormány csütörtöki ülésén a burgonyatermesztőket támogató program költségvetését – közölte a mezőgazdasági minisztérium.
Aktualizálták Gyergyószentmiklós önkormányzati alapszabályzatát. Lényeges gyakorlati jelentősége nincs ennek, mint ahogy a tisztségviselők igazolványainak formájáról szóló döntésnek sem, erről mégis személyeskedésig menően vitatkoztak.
Tudatosságra és felelős döntéshozatalra buzdították egymást a Fiatalok a fiatalokért elnevezésű kampányeseményen, amelyet az országos dohányzásmentes napon, csütörtökön tartottak Székelyudvarhelyen a Siculus Ifjúsági Házban.
Innovatív applikációt hoznak létre, amely közelebb viszi a közönséget a Marosvásárhelyi Nemzeti Színház világához. Egyszerre hatvan programozó dolgozik egy napon át egy applikáció létrehozásán.
Eltávolították a havazás miatt a sínekre dőlt fákat, és újraindult a közlekedés a 400-as vasúti fővonal Marosfő és Gyergyóhodos közötti szakaszán – tájékoztatott csütörtök délután a Hargita megyei tűzoltóság.
Sepsiszentgyörgyön nő a Napkapu-erdő és alakul a Napkapu-szobor is, melyre szerdán új elemek kerültek rá azoknak a neveivel, akik munkájukkal hozzájárultak ahhoz, hogy a Sepsiszentgyörgy határában gyarapodó csemetékből egy szép erdő válhasson.
Újabb havazás kezdődött a délutáni órákban, ugyanakkor a hőmérséklet csökkenésével az utak ismét csúszóssá váltak. Van ahol tükörjég, máshol becsúszott kamion nehezíti a forgalmat.
szóljon hozzá!