
A kászonaltízi tömbházlakásokban a víz minősége fogyasztásra nem alkalmas. Lépnie kell az önkormányzatnak
Fotó: Gecse Noémi
A továbbiakban kizárólag vécéöblítésre használhatják a tömbházban lakók a kászonaltízi önkormányzat által működtetett, fúrt kútból származó vizet. Az engedélyeztetési eljárások elindultak, a probléma végleges megoldására azonban még sokáig kell várni.
2017. március 13., 13:462017. március 13., 13:46
2017. március 13., 15:042017. március 13., 15:04
Február elején írtunk először arról a kászoniakat érintő problémáról, miszerint kiépített vízhálózat hiányában a helyiek csak ellenőrizetlen vízhez jutnak hozzá. A kászonaltízi tömbházakban lakók az önkormányzat által működtetett, fúrt kutakból oldják meg a vízellátást.
Mivel tavaly a Hargita Megyei Egészségügyi Igazgatóság által elvégzett vizsgálatok kimutatták, hogy a víz vastartalma a megengedettnek több mint tízszerese, emellett pedig mikrobiológiai szempontból sem megfelelő, a hatóság felszólította az önkormányzatot a probléma megoldására. Az egészségügyi igazgatóság február közepén egy lakossági bejelentés miatt újabb ellenőrzést tartott. Akkor Tar Gyöngyi, a megyei egészségügyi igazgatóság vezetője megkeresésünkre elmondta, az újabb vizsgálat továbbra is azt támasztja alá, hogy a víz minősége nem megfelelő sem kémiai, sem biológiai szempontból.
„Megszabtunk egy határidőt: március 10-ig a polgármesteri hivatalnak készítenie kellett egy intézkedési tervet, hiszen az önkormányzat felelőssége a probléma megoldása. A szolgáltatást engedélyeztetni kell, ez pedig egyebek mellett egy víztisztító állomás létesítését feltételezi. A meglévő kút azonban annyira alkalmatlan, hogy aligha lehet rendbe tenni, így azt javasoltuk, hogy fúrjanak egy másik kutat, mert valószínűleg olcsóbb lenne, mint a meglévő vizét tisztíttatni” – mondta akkor Tar Gyöngyi.
Mint időközben kiderült, a panaszos – aki egyébként szerkesztőségünknek is írt – az egészségügyi igazgatóság mellett a Hargita Megyei Környezetvédelmi Ügynökségnél, a vízügyi igazgatóságnál, illetve a Hargita Megyei Környezetőrségnél is panaszt tett. Utóbbi munkatársai február végén végeztek ellenőrzéseket Kászonaltízen: Balla Izabella, a Hargita Megyei Környezetőrség vezetője korábbi megkeresésünkkor elmondta, az ellenőrzés során azt tapasztalták, hogy a szolgáltatás nincs engedélyeztetve, és a szennyvíz belefolyik a Kászon-patakába, ezért 30 ezer lej értékű bírságot szabtak ki.
Miklós Géza, az Olt Vízügyi Igazgatóság csíkszeredai szakaszmérnökségének igazgatója arról számolt be, hogy nemrég ők is a helyszínen járták, és ugyanezekkel a problémákkal szembesültek.
– magyarázta Miklós.
Mivel pénteken lejárt az egészségügyi igazgatóság által megszabott határidő, újból felkerestük Tar Gyöngyit, aki elmondta, a Kászonaltízi Polgármesteri Hivatal egy nappal a határidő lejárta előtt leadta az intézkedési tervet.
„Az áll benne, hogy megsürgetik a vízbevezetést, és választ várnak bukaresti cégektől a víztisztító állomással kapcsolatosan. Azonnali megoldás nem lesz, ezt mindenki tudja, de elindult a folyamat. A vízfogyasztást betiltották, de ez eddig is így volt, azonban a csapot nem lehet lezárni, mert akkor nem lesz, amivel vécét öblíteni. Azt minden ottlakó tudja, hogy nem alkalmas fogyasztásra a víz. A végeredmény tehát az, hogy a továbbiakban csak vécéöblítésre használják a vizet, és minél hamarabb ivóvizet kell vezetniük a tömbházakhoz. Kértek árajánlatot és víztisztító állomás létesítését tervezik, de véleményem szerint annyira rossz helyen van a vízgyűjtőmedence, hogy kicsi a valószínűsége egy olyan szűrőberendezés beszerzésének, amely abból a vízből tiszta vizet varázsol” – emelte ki az igazgató.
András Zoltán, Kászonaltíz polgármestere érdeklődésünkre elmondta, elindították az előírt engedélyeztetési folyamatokat a vízügyi és az egészségügyi igazgatóságok kéréseinek megfelelően.
Ez nyilván nem elég a befejezésre, de próbálunk további összegeket beszerezni. A lakók sokat bosszankodtak a feljelentés miatt. Sajnálom, hogy az álnéven feljelentéseket tévő személy nem jött be a polgármesteri hivatalba, mert neki is el tudtam volna mondani ezeket a dolgokat. A lényeg, hogy elindult a folyamat, és én azt tartom, hogy nincs idő minden útmentéről rám ugató kutyát megdobálni, mert akkor sosem érek el a célomhoz” – hangsúlyozta a polgármester.
A nyár eddigi legmelegebb napjának bizonyult június 27-e, ugyanis Székelyföldön is 30 Celsius-fok fölé emelkedett a hőmérséklet a délutáni órákra.
A november 19-én megjelenő Grand Theft Auto VI már az előrendelési periódusban nagy hullámokat ver a kiadó megkérdőjelezhető, de egyébként a nagy várakozás miatt érthető döntései miatt. Képbehozó.
A SAFE programból finanszírozott kilenc autópálya-szakasz közül hetet romániai vállalatok építhetnek meg – közölte szombaton közösségi oldalán Radu Miruță ügyvivő közlekedési miniszter.
Testvérvárosi szerződést írt alá a Maros megyei város szombati dísztanácsülésén Nyárádszereda és Zalaegerszeg vezetősége az évek óta tartó hosszú és tartalmas kapcsolatuk eredményeként.
Ilie Bolojan ügyvivő miniszterelnök szerint az idei év első öt hónapjának költségvetési adatai azt mutatják, hogy a múlt év ugyanezen időszakához képest több mint 40 százalékkal, 64 milliárd lejről 36 milliárd lejre csökkent a deficit.
A szélsőséges hőmérséklet okozta egészségügyi kockázatok csökkentését célzó intézkedési tervek aktiválását kérte szombaton az egészségügyi minisztérium.
Lia Olguța Vasilescu craiovai polgármester szombaton azt nyilatkozta, hogy a PSD alapvetően azokra a szavazatokra támaszkodna a Sorin Grindeanu vezette kormány esetleges parlamenti beiktatásához, amelyeket Adrian Veștea miniszterelnök-jelölt kapott.
Hargita megye címeréről fogadott el határozatot pénteki ülésén a kormány a Romániai Magyar Demokrata Szövetség javaslatára. A jelkép a székelyföldi megye történelmére, önazonosságára és örökségére utal.
Egy üzletben csaptak fel a lángok szombaton délben Erdőszentgyörgy főutcáján; már zajlik az oltás a helyszínen – közli a Maros megyei tűzoltóság.
Több mint 1600 gazdasági szereplőnél végzett ellenőrzéseket június 22. és 26. között az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC).
szóljon hozzá!