Minden székelyföldi önkormányzatnál bevételkieséssel számolnak. Képünk illusztráció
Fotó: Gecse Noémi
A koronavírus-járvány miatt bevezetett korlátozások, amelyek erőteljesen visszavetették a gazdaságot, a székelyföldi városok költségvetésében is érezhető nyomokat hagynak. Tízmilliókra rúgó bevételkiesésekkel, átcsoportosításokkal kell számolni, korábban tervezett kiadásokról kell lemondani.
2020. május 10., 19:052020. május 10., 19:05
Egyelőre csak becsülni lehet azt a hiányt, amely a járvány miatt lelassult, visszafogott gazdaság, az emiatt kieső bevételek és az előre nem látott, új kiadások miatt keletkezik idén a nagyobb székelyföldi városok költségvetésében. Noha a kérdéseinkre adott válaszok időpontjában még nem volt biztos az sem, hogy május 15-től enyhülnek a korlátozások, és feloldják a szükségállapotot, az illetékesek igen óvatosan terveznek. Vannak, akik azt sem vonják kétségbe, hogy
Székelyudvarhely esetében a költségvetés tervezett bevételeinek kiesése a becslések szerint mintegy tízmillió lejre tehető majd – tájékoztatott kérdésünkre Zörgő Noémi. A városháza sajtószóvivője szerint mivel a járvány miatt kialakult helyzet komoly nyomot hagy az ország teljes gazdaságán, természetesen számolniuk kell helyi szinten is ezekkel a negatív hatásokkal.
Fotó: Erdély Bálint Előd
Úgy számolnak, hogy a személyi jövedelemadóból befolyó összeg nagy mértékben csökkenni fog, ugyanakkor a helyi adók és illetékek esetében későbbi befizetési határidőt szabott meg a kormány, ezt is figyelembe kell venni. Hogy milyen átcsoportosításokra lesz szükség, az még nem dőlt el.
– részletezte a szóvivő, aki megerősítette azt is, hogy egyelőre nem tudnak az év végéig biztos számokkal számolni. „Szakértők szerint lesz második hulláma is a járványnak, sőt, még az elsőn sem vagyunk túl, tehát túl sok az ismeretlen. Sok minden fog annak függvényében alakulni, hogy a gazdaság hogyan tud lábra állni országos szinten és a városunkban is” – összegzett.
Csíkszereda alpolgármestere, Füleki Zoltán szerint az adóbevételek tekintetében nem számítanak számottevő csökkenésre, mivel az adófizetési kötelezettség megmaradt, csak a határidők változtak.
Fotó: Pinti Attila
„Ami esetleg igen komolyan tudja érinteni a várost, az a személyi jövedelemadóból származó bevétel csökkenése, de azt nem lehet most kiszámolni, mert ezek az összegek mindig becsléseken alapulnak. Természetesen csökkenéssel számolunk, hogy ez 10 százalék lesz, vagy több, nehéz behatárolni” – értékelt az elöljáró. Füleki emlékeztetett,
A kulturális intézmények saját betervezett bevételeiket nem tudják megvalósítani, de ha a személyi költségekre alkalmazható a technikai munkanélküliség, akkor csökkennek a kiadások is – érzékeltette a helyzetet. Hangsúlyozta, az önkormányzat lépéseket tett annak érdekében, hogy a bevételkiesések ellenére biztonságosan tudják lezárni az évet, a város működtetését biztosítsák. Megemlítette, hogy a város által finanszírozott nagy rendezvények augusztus végéig elmaradnak, ezek költségeit már át is csoportosították lélegeztetőgépek vásárlására és katasztrófavédelmi költségekre. Szerinte a takarékoskodás ellenére a lakosság a város biztosította szolgáltatásokban, az útjavításokban nem fogja érezni a bevételkiesést, ugyanakkor a tervezett beruházások nem álltak le, és újakat is indítanak.
Sepsiszentgyörgy alpolgármestere, Tóth-Birtan Csaba úgy nyilatkozott, a koronavírus-járvány miatt a Sepsiszentgyörgy jóváhagyott költségvetésében a saját bevételek értéke várhatóan mintegy 6 százalékkal, 6,5 millió lejjel csökken ebben az évben. Számításaik szerint a fizetős parkolók használatának illetékei, a jövedelemadókból visszaosztott érték, a koncessziókból és bérbeadásokból származó jövedelem, a társulási szerződések utáni járandóságok, a szabadidős tevékenységekből származó bevételek, illetve még más bevételek terén várható csökkenés.
Fotó: Beliczay László
Az elöljáró kifejtette,
Így a kulturális intézmények költségvetését 900 ezer lejjel, a kulturális- és sportprogramok szervezésére szánt keretet 1,6 millió lejjel „rövidítették meg”, ezeket az összegeket a koronavírus-járvány megelőzésére csoportosították át. Hozzátette, egyelőre nem számolnak más csökkentésekkel.
Gyergyószentmiklóson a többi várostól eltérően érezhetően nagyobb, hozzávetőleg 25–30 százalékos jövedelemkieséssel számolnak a költségvetést illetően – erről Kertész László, a polgármesteri hivatal sajtóreferense tájékoztatott.
– számolt be a szóvivő. Szerinte költségvetésen belüli átcsoportosításra szükség lesz, ez a városnapok költségét is jelenti, amelyről az önkormányzati képviselő-testület már elvi döntést hozott. Ugyanakkor a kulturális- és sportrendezvényekre szánt kiadások is csökkennek, amit pedig pedig nem használnak fel, szintén átcsoportosítják.
Fotó: Beliczay László
Legutóbbi rendkívüli ülésén egyébként – figyelembe véve a koronavírus terjedésének megállítását célzó intézkedéseket, valamint annak tényét, hogy tiltva vannak a beltéri rendezvények – a város alárendeltségébe tartozó kulturális és sport alintézmények tevékenységének részleges felfüggesztéséről határozott a testület. Azok az alkalmazottak, akiknek szakmai profiljukhoz hozzátartozott a rendezvényszervezés, kényszerszabadságra mennek – közölte Kertész. Azt még Gyergyószentmiklóson sem tudják, hogy az év folyamán esetleg lesz-e még szükség a költségvetés további átrendezésére, mivel ez az adott helyzettől, a járványhelyzet alakulásától függ.
Fejenkét 180 ezer lejes juttatásról szóló összeget hozott nyilvánosságra kedden a román központi sajtó, amit annak a három alkotmánybírónak adnának, akiknek most jár le a kilencéves mandátumuk. Köztük van a magyar alkotmánybíró is.
Az áramszolgáltató közlése szerint előre tervezett karbantartási munkálatok miatt a következő napokban több településen is ideiglenes áramszünetre kell számítani.
Az ítélet nem jogerős.
A dicsőszentmártoni ivóvíztisztító-állomás továbbra is zavartalanul biztosítja a háztartási vízellátást a térségben, mivel a Kis-Küküllő sókoncentrációja a legfrissebb mérések szerint még mindig a megengedett 1500 mg/l-es határérték alatt van.
Elindult a jelentkezés a sepsiszentgyörgyi időseknek és rászorulóknak szóló Gondosóra szociális támogatási programra, kedden. Mutatjuk, hogyan jelentkezhetnek az érdekeltek.
Közel négy és fél év után megszűnt a villanyáramra megállapított ársapka, július 1-jétől piaci áron számláznak a szolgáltatók. A kiszolgáltatott fogyasztók számára havi 50 lejes támogatást biztosít az állam.
Többet kell fizetniük idén a román tengerpartra érkező turistáknak, a legtöbb szállodában mintegy 10–20 százalékkal emelték az árakat tavalyhoz képest.
Maros megyében minimálisan nőtt, Hargita és Kovászna megyében pedig nagyon enyhén csökkent, de összességében alig változott a munkanélküliségi arány a székelyföldi megyékben a legutóbbi, májusi összesítés szerint.
Cseke Attila fejlesztési miniszter kedden egy új piatra-neamț-i bölcsőde felavatásán kijelentette, 2025-re biztosított a költségvetés a bölcsődeépítő kormányprogram folytatására.
Benzinkútról akart élelmiszert lopni, dulakodott az alkalmazottal, majd elmenekült a helyszínről két fiatal Szászrégenben, ám nem jutottak messzire: a rendőrök rövid időn belül őrizetbe vették őket.
1 hozzászólás