A két legnagyobb székelykeresztúri lakótelepet – a Kossuth Lajos és az Orbán Balázs negyedeket – összekötő mezei útról sokan még azt sem tudták eddig, hogy igazi utca, amelynek neve van, és felújítása a városrendezési tervekben több éve szerepel.
2011. november 26., 18:302011. november 26., 18:30
2011. november 27., 20:392011. november 27., 20:39
A Szécsi András festő nevét viselő földút – amely hosszú időn át csak „a rét” volt a keresztúriak számára – , három hónapos átalakítás után egy kivilágított, modern utca lett, járdával, biciklis sávval ellátva, amelyet november 26-án, szombaton ünnepélyes keretek között avattak fel. Miután Kelemen Hunor RMDSZ-elnök, Borboly Csaba megyei tanácselnök és Rafai Emil polgármester elvágták a Kossuth negyed felőli részen a szalagot, az elöljárók és az avatóünnepségen résztvevő keresztúriak végigsétáltak az utcán, majd az Orbán Balázs negyed felőli utcavégen is szalagvágásra került sor.
Ezt követően a polgármester beszédében számos kérdésre választ adott. Miért éppen ezt az utcát újították fel? Mert a város egyik legrosszabb, ugyanakkor legforgalmasabb utcája, iskolába, munkába járó utca. Miért pont az idén, miért ilyen sűrgösen? Mert idén volt ehhez „a legkedvezőbb csillagok állása”, azaz ebben az évben került rá egyrészt elég pénz a város kasszájából, másrészt most sikerült jelentős mértékű támogatásokat is szerezni hozzá. Sűrgös pedig nem volt, csak „épp itt volt az ideje”. Ki készíttette és kinek készült? „Önök készíttették és önöknek készült” – mondta Rafai, hozzátéve: „természetesen szükséges volt hozzá a helyi önkormányzat akarata, a polgármester pozitív hozzáállása, az RMDSZ kormányzati szerepvállalása és az ennek köszönhető támogatás, valamint az a pozitív diszkrimináció, amelyben az RMDSZ-elnök segítségével Keresztúr városa részesült, a nagymértékű támogatás által, és nem utolsó sorban a megyei tanács már az év elején e célra nyújtott támogatása.”
Sokak számára kérdés volt az is, hogy minek kell ekkora felhajtás egy utca átadásakor – a polgármester szerint azért, mert benne van a génjeinkben, hagyományainkban, hogy hálát adjunk, ünnepeljünk, nemcsak a termésért, de egy tisztességesen elvégzett munka gyümölcséért is. A „mennyibe került” kérdés sem maradt megválaszolatlanul: hozzávetőleg 1,13 millió lejbe került a fejlesztés. (Az esővízelvezető rendszerrel, útburkolattal, parkolóhelyekkel, biciklis sávval és mindkét oldalon gyalogjáróval elláttott 700 méternyi út 1.116.000 lej, a 400 méternyi közvilágítás felújítása, több mint tíz lámpaoszloppal mintegy 15.000 lej, utóbbi a város saját kasszájából fedezve.) Utolsó válaszként – a „lesz-e még más utca is felújítva és ha igen, melyik” kérdésre – a polgármester
bicikliutat ígért, a város egész területére kiterjedő, Fiatfalvát, Keresztúrt, Betfalvát valamint a Sóskutat összekötő bicikliút-hálózatot, bízva abban, hogy a kölcsönös támogatás ezután is megtérül (a lakosság támogatja a politikusokat, akik viszont támogatják a lakossági törekvéseket).
Kelemen Hunor RMDSZ-elnök köszöntőjében elmondta, azért épült meg ez az utca, amiért sok más településen is utcák épültek és fejlesztések történtek, „mert Székelyföldet építeni kell!” A politikus szerint Keresztúr és térsége többet érdemel, és többet is kell kapnia, ezért az RMDSZ részéről sok figyelmet fog kapni, hogy az itt születő álmok és tervek teljesülhessenek, ígérte meg a szövetség vezetője. Borboly Csaba megyei tanácselnök beszédében azt hangsúlyozta, ebben a kisvárosban összefogás van és jó hangulat, a megyei tanács örömmel támogat egy ilyen közösséget.
Egyelőre nem szükséges elárasztani a Sószoros mögötti rétet, mivel egy elterelő meder kihasználásával sikerült csökkenteni a vízbefolyást a sóbányába, a későbbiekben azonban még szükség lehet erre a beavatkozásra.
Friss hóréteg lepte be vasárnap délután a Madarasi Hargitát a szokatlanul hideg időjárás következtében.
Évekig eltart, amíg megépül a bögözi futballpálya öltözője, mivel évente csak egy-egy kisebb összeget különítenek el erre a beruházásra. Az épület falai ugyan már állnak, és a tetőt is megépítenék idén, de csak néhány év múlva fog befejeződni a munka.
Önkénteseket jelentkezését várják homokzsákok rakásához Alsósófalván, ahol a vízügyi hatóságok a rét elárasztása mellett döntöttek a paradji sóbánya megmentése érdekében – számolt be Facebook-oldalán a Sóvidék Televízió.
A Rotary Club Székelyudvarhely pénteken tartotta 22. jótékonysági bálját. A fiatalokat támogató est fővédnöke Molnár Levente volt, aki a „Közjó szolgálatáért” Rotary-díjat is átvehette, amellyel közösségépítő művészi munkáját ismerték el.
Megerősítette a Székelyhonnak az Országos Sóipari Társaság, hogy csak a Korond-patak érintett mederszakaszának a lebetonozásával menthető meg a parajdi sóbánya a beázásoktól. A rengeteg víz kiszivattyúzásán jelenleg is megfeszített erőkkel dolgoznak.
A parajdi vészhelyzeti bizottság (CLSU) 15 napra helyi szintű veszélyhelyzetet hirdetett a parajdi sóbányában történt vízszivárgások miatt.
Jelentős beavatkozásokra van szükség a székelyudvarhelyi városközpontban lévő közvécé felújítására, és bár a projekt dokumentációja készül, a kivitelezés költsége is növekszik az évek alatt.
Hamarosan elkezdődhet az Árvátfalvát és a Felsőboldogfalva keleti részét érintő ivóvízhálózat kiépítése. A munkálatok során a székelyudvarhelyi rendszerre csatlakoztatják a háztartásokat. A tervek szerint még idén lezárul a megvalósítás.
A „Fától fáig, verstől versig” Kányádi Sándor-versmondóverseny megyei szakaszáról hatvan diák jutott tovább az országos döntőbe, amelyet május 9–11. között rendeznek meg Nagygalambfalván, a Feleki Miklós Művelődési Házban.
szóljon hozzá!