Hirdetés
Hirdetés

Új területi vezetőség irányítja a mallersdorfi ferences nővérek romániai közösségét

Melanie, Tarzicia, Antonetta, Kinga és Jakobe nővér •  Fotó: ferencesnoverek.blogspot.hu

Melanie, Tarzicia, Antonetta, Kinga és Jakobe nővér

Fotó: ferencesnoverek.blogspot.hu

A Szent Családról Nevezett Mallersdorfi Szegény Ferences Nővérek Kongregációjának vezetősége a közelmúltban új területi vezetőséget és Udvarhelyre új házfőnöknőt nevezett ki. Tagjai kizárólag olyan nővérek, akik itt születtek, és a rend működésének 1990-es újbóli elindítása után váltak a közösség tagjaivá. Életútjukról, tevékenységükről kérdeztük.

Molnár Melinda

2018. április 05., 13:182018. április 05., 13:18

2018. április 05., 13:192018. április 05., 13:19

Szabályzatuk értelmében minden nővér benyújtotta a vezetőségválasztásra irányuló javaslatát. Az erdélyi nővérek gyűlésén M. Jakobe Schmid általános elöljáró és helyettese, M. Melanie Golwitzer társaságában az általános tanács megbeszélte a javaslatokat, és

kinevezte Korodi Antonetta nővért területi elöljárójává, András Kinga nővért a területi elöljáró helyettesévé, Török Tarzicia nővért pedig területi-tanácsosnővé és gazdasági felelőssé.

Hirdetés

Működési területeik

Az országban négy helyen vannak jelen a mallersdorfi nővérek, központjuk Székelyudvarhelyen működik. Itt a Nardini Napközi Otthont és az alsó tagozatos diákok délutáni foglalkoztatóját tartják fenn illetve működtetik valamint egy átmeneti otthont, ahol szükségben levő gyerekek kapnak egy időre szállást, ellátást. A nővérek naponta ebédet osztanak a szegényeknek.

Idézet
Vannak nővértársaink, akik hitoktatnak iskolákban vagy plébánián. Udvarhelyi közösségünkben négy idős nővért gondozunk. Nagyon hálásak vagyunk nekik mindennapi imáikért, a kommunizmus nehéz éveiben tanúsított kitartásukért és jó példájukért

– mondta el az új területi elöljáró, Antonetta nővér. „Nagyváradon sérült óvodáskorú gyerekek számára van egy speciális napköziotthonunk, egy nővértársunk ott is hitoktatással foglalkozik, és szociálisan hátrányos helyzetű emberek mehetnek segítségért a nővérekhez. Kézdiszentléleken a Szent Klára Öregotthonban dolgoznak nővéreink. Brassóban bentlakást működtetünk egyetemista lányok számára, és egyik nővértársunk ott is hitoktatással foglalkozik” – számolt be.

Hat éves ciklus

Idézet
Szabályzatunk értelmében rendi vezetőség hat évre nevez ki valakit elöljárónak – legyen bár területi elöljáró vagy házfőnöknő. Ha a hat év letelik, még meg lehet hosszabbítani ugyanennyi időre, ha a rendi vezetőség úgy dönt

– tudtuk meg Antonetta nővértől. – Természetesen, ha valamilyen okból a nővér nem tudja tovább vállalni, akkor jelzi az elöljárók felé és megtörténik a váltás. 2018. február 11-én új vezetősége lett a romániai közösségünknek. Együttműködve próbáljuk átvenni ezt a feladatot. A team tagjai: a területi elöljáró, a területi elöljáró helyettes és egy tanácsosnő, aki ugyanakkor a gazdasági felelős is.”

Hivatásívek

Az új területi elöljáró, aki Helene Haushofer M. Michaela nővért követi a szolgálatban, Korodi Edit, M. Antonetta nővér. Tusnádfürdői származású, gyermekkorát ott töltötte. Huszonöt éve jelentkezett a nővérközösségbe. Székelyudvarhelyen elvégezte a tanítóképzőt, és több éven keresztül óvónőként dolgozott a Nardini Napközi Otthonukban. Két rendben, összesen öt évet a szépvízi gyermekotthonban tevékenykedett. Közben elvégezte a pszichológiai egyetemet Kolozsváron. Visszakerülve Udvarhelyre, kezdetben a jelöltekkel foglalkozott és azokkal a lányokkal, akik érdeklődtek a rend iránt, majd rá bízták az újonc nővérek képzését, kísérését. Jelenleg a Nardini Napközi Otthonban beszédhibás gyerekekkel, vagy azokkal, akik egyéni fejlesztésre szorulnak, pszicho-pedagógusként és logopédusként foglalkozik.

Helyettese András Magdolna M. Kinga nővér, Lövétéről származik. Hat testvére közül a legnagyobb. 1992 augusztusában lépett be a szerzetesi közösségbe és 1995-ben tett fogadalmat. Egészségügyi szakápolóként szerzetesi élete legnagyobb részében a Kézdiszentléleki Szent Klára Öregotthonban dolgozott. Az utóbbi két évet brassói házukban töltötte, onnan költözött március elején Udvarhelyre.

Török Edith M. Tarzicia nővér, az elöljáró tanácsosa és gazdasági felelős Balánbányán született. 1990-ben lépett be a rendbe és 1991-ig Székelyszentkirályon tanított. 1992-ben öltöztették be, majd 1994-ben tette le az első fogadalmát. 1994–1996 között a Szent Ferenc Alapítványnál dolgozott Déván, mint nevelő. 1996-tól Székelyudvarhelyen él. Dolgozott a konyhán, az óvodában. Időközben vallástanár képesítést szerzett, hitoktatóként tevékenykedett és foglalkozott a jelöltekkel majd a novíciákkal. 2000 óta a közösség hivatalos ügyeit intézi. Jelenlegi fő tevékenysége Tamási Áron Gimnáziumban a hitoktatás.

Boros Erzsébet M. Margit nővért követően az udvarhelyi ház főnöknőjévé Farkas Gabriella M. Fidelis nővért választották, aki huszonhat éve tagja a mallersdorfi ferences nővérek közösségének. A noviciátust Székelyudvarhelyen végezte, majd a noviciátus második évében Dévára kerülte, ahol két évig a Szent Ferenc Alapítványnál Csángó-telepi kisiskolásokkal foglalkozott. Tíz éve került vissza Udvarhelyre. Jelenleg is az iskola utáni programban dolgozik. Emellett lelki napokat szervez fiataloknak.

Vallomás

Idézet
Közösen kérjük a jó Istent, hogy a mindennapokban ismerjük fel akaratát, hogy felelve a mai kor kihívásaira, eleget tudjunk tenni alapítónktól, Boldog Paul Josef Nardinitől kapott feladatunknak: a szeretet cselekedetei által a szegényeknek hirdessük az evangéliumot

– összegezte az vezetőtestület céljait Antonetta nővér.

Hirdetés
szóljon hozzá! Hozzászólások
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

Ezek is érdekelhetik

Hirdetés

A rovat további cikkei

2026. június 22., hétfő

Elbukott a Veștea-kormány a parlamenti szavazáson

Nem szavazott bizalmat a parlament hétfői ülésén Adrian Veștea kijelölt miniszterelnök kormányának.

Elbukott a Veștea-kormány a parlamenti szavazáson
Hirdetés
2026. június 22., hétfő

Tizenöt éven át csapolták a külügy pénzét egy könyvelő segítségével

Bíróság elé állítja a korrupcióellenes ügyészség (DNA) a külügyminisztérium egyik volt könyvelőnőjét, akit azzal vádolnak, hogy munkabér jogcímen illegálisan folyósított pénzt magának és két másik személynek 15 éven át.

Tizenöt éven át csapolták a külügy pénzét egy könyvelő segítségével
2026. június 22., hétfő

Ittas autósok és biciklisek buktak le Hargita megyében

Az elmúlt héten összesen 20 ittas biciklist és autóvezetőt azonosítottak a Hargita megyei rendőrök egy összehangolt akció részeként – öt gépjárművezető leheletében több mint 0,40 mg/l alkoholszintet mutatott a szonda.

Ittas autósok és biciklisek buktak le Hargita megyében
2026. június 22., hétfő

Tudtuk, csak nem sejtettük

Mielőtt a fáradt politikusainkat elengednénk a nyári pihenőszabadságaikra, egy dolgot tisztázzunk: 2026 első fele pont arra volt jó, hogy ismét szembesüljünk a ténnyel. Azzal, hogy újra mi, kisemberek jártunk rosszul.

Tudtuk, csak nem sejtettük
Tudtuk, csak nem sejtettük
2026. június 22., hétfő

Tudtuk, csak nem sejtettük

Hirdetés
2026. június 22., hétfő

Eddig ismert formájában megszűnt létezni a Jávárdi-vízesés – videóval

Új medret vágott magának a vasárnapi felhőszakadás után megáradt patak a Gyimesek egyik kedvelt természeti látványosságánál, a Zúgóként is ismert Jávárdi-vízesésnél. A vízzuhatag eltűnt, de a helyreállítás nem lehetetlen.

Eddig ismert formájában megszűnt létezni a Jávárdi-vízesés – videóval
2026. június 22., hétfő

Nem tudják beiktatni a Veștea-kormányt, ha igaz, amit az AUR elnöke állít – frissítve

A Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnöke, George Simion hétfőn kijelentette, hogy a Veștea-kormány nem kapja meg pártja parlamenti frakcióinak szavazatait a beiktatási szavazáson.

Nem tudják beiktatni a Veștea-kormányt, ha igaz, amit az AUR elnöke állít – frissítve
2026. június 22., hétfő

Több mint ezren maradtak áram nélkül Hargita megyében

Egy kidőlt fa miatt maradt áram nélkül több mint ezer fogyasztó hétfő délután Udvarhelyszéken és Gyergyószéken – közli a Hargita megyei katasztrófavédelem.

Több mint ezren maradtak áram nélkül Hargita megyében
Hirdetés
2026. június 22., hétfő

Fiatalkorú is megsérült a csíkszentléleki balesetben

Felborult egy autó hétfőn délután Csíkszentléleken, miután a 18 éves sofőr elvesztette uralmát a jármű felett. A balesetben a vezető és fiatalkorú utasa is megsérült, mindkettőjüket kórházba szállították.

Fiatalkorú is megsérült a csíkszentléleki balesetben
2026. június 22., hétfő

Még csak ezután következik az igazi kánikula

Tovább melegszik az idő a következő két hétben, egyes régiókban 36–37 Celsius-fokos csúcsértékekre is számítani lehet – derül ki az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) június 22. és július 5. közötti időszakra vonatkozó előrejelzéséből.

Még csak ezután következik az igazi kánikula
2026. június 22., hétfő

Magyar Péter: kezdeményezzük Sulyok Tamás megbízatásának megszüntetését

Kezdeményezzük Sulyok Tamás köztársasági elnök megbíztatásának megszüntetését – jelentette be Magyar Péter miniszterelnök hétfőn az Országgyűlés ülésén napirend előtt mondott beszédében.

Magyar Péter: kezdeményezzük Sulyok Tamás megbízatásának megszüntetését
Hirdetés