
Melanie, Tarzicia, Antonetta, Kinga és Jakobe nővér
Fotó: ferencesnoverek.blogspot.hu
A Szent Családról Nevezett Mallersdorfi Szegény Ferences Nővérek Kongregációjának vezetősége a közelmúltban új területi vezetőséget és Udvarhelyre új házfőnöknőt nevezett ki. Tagjai kizárólag olyan nővérek, akik itt születtek, és a rend működésének 1990-es újbóli elindítása után váltak a közösség tagjaivá. Életútjukról, tevékenységükről kérdeztük.
2018. április 05., 13:182018. április 05., 13:18
2018. április 05., 13:192018. április 05., 13:19
Szabályzatuk értelmében minden nővér benyújtotta a vezetőségválasztásra irányuló javaslatát. Az erdélyi nővérek gyűlésén M. Jakobe Schmid általános elöljáró és helyettese, M. Melanie Golwitzer társaságában az általános tanács megbeszélte a javaslatokat, és
Az országban négy helyen vannak jelen a mallersdorfi nővérek, központjuk Székelyudvarhelyen működik. Itt a Nardini Napközi Otthont és az alsó tagozatos diákok délutáni foglalkoztatóját tartják fenn illetve működtetik valamint egy átmeneti otthont, ahol szükségben levő gyerekek kapnak egy időre szállást, ellátást. A nővérek naponta ebédet osztanak a szegényeknek.
– mondta el az új területi elöljáró, Antonetta nővér. „Nagyváradon sérült óvodáskorú gyerekek számára van egy speciális napköziotthonunk, egy nővértársunk ott is hitoktatással foglalkozik, és szociálisan hátrányos helyzetű emberek mehetnek segítségért a nővérekhez. Kézdiszentléleken a Szent Klára Öregotthonban dolgoznak nővéreink. Brassóban bentlakást működtetünk egyetemista lányok számára, és egyik nővértársunk ott is hitoktatással foglalkozik” – számolt be.
– tudtuk meg Antonetta nővértől. – Természetesen, ha valamilyen okból a nővér nem tudja tovább vállalni, akkor jelzi az elöljárók felé és megtörténik a váltás. 2018. február 11-én új vezetősége lett a romániai közösségünknek. Együttműködve próbáljuk átvenni ezt a feladatot. A team tagjai: a területi elöljáró, a területi elöljáró helyettes és egy tanácsosnő, aki ugyanakkor a gazdasági felelős is.”
Az új területi elöljáró, aki Helene Haushofer M. Michaela nővért követi a szolgálatban, Korodi Edit, M. Antonetta nővér. Tusnádfürdői származású, gyermekkorát ott töltötte. Huszonöt éve jelentkezett a nővérközösségbe. Székelyudvarhelyen elvégezte a tanítóképzőt, és több éven keresztül óvónőként dolgozott a Nardini Napközi Otthonukban. Két rendben, összesen öt évet a szépvízi gyermekotthonban tevékenykedett. Közben elvégezte a pszichológiai egyetemet Kolozsváron. Visszakerülve Udvarhelyre, kezdetben a jelöltekkel foglalkozott és azokkal a lányokkal, akik érdeklődtek a rend iránt, majd rá bízták az újonc nővérek képzését, kísérését. Jelenleg a Nardini Napközi Otthonban beszédhibás gyerekekkel, vagy azokkal, akik egyéni fejlesztésre szorulnak, pszicho-pedagógusként és logopédusként foglalkozik.
Helyettese András Magdolna M. Kinga nővér, Lövétéről származik. Hat testvére közül a legnagyobb. 1992 augusztusában lépett be a szerzetesi közösségbe és 1995-ben tett fogadalmat. Egészségügyi szakápolóként szerzetesi élete legnagyobb részében a Kézdiszentléleki Szent Klára Öregotthonban dolgozott. Az utóbbi két évet brassói házukban töltötte, onnan költözött március elején Udvarhelyre.
Török Edith M. Tarzicia nővér, az elöljáró tanácsosa és gazdasági felelős Balánbányán született. 1990-ben lépett be a rendbe és 1991-ig Székelyszentkirályon tanított. 1992-ben öltöztették be, majd 1994-ben tette le az első fogadalmát. 1994–1996 között a Szent Ferenc Alapítványnál dolgozott Déván, mint nevelő. 1996-tól Székelyudvarhelyen él. Dolgozott a konyhán, az óvodában. Időközben vallástanár képesítést szerzett, hitoktatóként tevékenykedett és foglalkozott a jelöltekkel majd a novíciákkal. 2000 óta a közösség hivatalos ügyeit intézi. Jelenlegi fő tevékenysége Tamási Áron Gimnáziumban a hitoktatás.
Boros Erzsébet M. Margit nővért követően az udvarhelyi ház főnöknőjévé Farkas Gabriella M. Fidelis nővért választották, aki huszonhat éve tagja a mallersdorfi ferences nővérek közösségének. A noviciátust Székelyudvarhelyen végezte, majd a noviciátus második évében Dévára kerülte, ahol két évig a Szent Ferenc Alapítványnál Csángó-telepi kisiskolásokkal foglalkozott. Tíz éve került vissza Udvarhelyre. Jelenleg is az iskola utáni programban dolgozik. Emellett lelki napokat szervez fiataloknak.
– összegezte az vezetőtestület céljait Antonetta nővér.
Testvérvárosi szerződést írt alá a Maros megyei város szombati dísztanácsülésén Nyárádszereda és Zalaegerszeg vezetősége az évek óta tartó hosszú és tartalmas kapcsolatuk eredményeként.
Ilie Bolojan ügyvivő miniszterelnök szerint az idei év első öt hónapjának költségvetési adatai azt mutatják, hogy a múlt év ugyanezen időszakához képest több mint 40 százalékkal, 64 milliárd lejről 36 milliárd lejre csökkent a deficit.
A szélsőséges hőmérséklet okozta egészségügyi kockázatok csökkentését célzó intézkedési tervek aktiválását kérte szombaton az egészségügyi minisztérium.
Lia Olguța Vasilescu craiovai polgármester szombaton azt nyilatkozta, hogy a PSD alapvetően azokra a szavazatokra támaszkodna a Sorin Grindeanu vezette kormány esetleges parlamenti beiktatásához, amelyeket Adrian Veștea miniszterelnök-jelölt kapott.
Hargita megye címeréről fogadott el határozatot pénteki ülésén a kormány a Romániai Magyar Demokrata Szövetség javaslatára. A jelkép a székelyföldi megye történelmére, önazonosságára és örökségére utal.
Egy üzletben csaptak fel a lángok szombaton délben Erdőszentgyörgy főutcáján; már zajlik az oltás a helyszínen – közli a Maros megyei tűzoltóság.
Több mint 1600 gazdasági szereplőnél végzett ellenőrzéseket június 22. és 26. között az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC).
Újabb figyelmeztetéseket adott ki szombaton az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) a kánikula miatt.
Ismét medveriasztás érkezett a székelyudvarhelyiek telefonjára szombaton hajnalban, ezúttal a szombatfalvi részen látták a nagyvadat.
Kilencven, egyenként 500 kilogrammos szénabála, tíz kisebb lucernabála és egy mezőgazdasági melléképület is lángra kapott szombaton éjfél után nem sokkal Mezőzáhon – közli a Maros megyei tűzoltóság.
szóljon hozzá!