
Az új napközi
Fotó: Veres Nándor
Két megvalósítást adnak át rendeltetésének Lövétén vasárnap: a magyar kormány Kárpát-medencei óvodafejlesztési programja keretében létrehozott napközit, illetve a régi szépségében tündöklő népiskolát. A létesítményeket a község szülötte, Fazakas Zoltán Márton csornai premontrei apát áldja meg a délután négy órától kezdődő szentmise és átadó ünnepség keretében.
2019. május 30., 15:412019. május 30., 15:41
2019. május 30., 15:432019. május 30., 15:43
Megtekintettük a szemet is gyönyörködtető, a plébánia, valamint a Kisboldogasszony-templom környezetében található új napközit, illetve a felújított, és a helyi szükségleteknek megfelelő szerepeket betöltő épületegyüttest, a népiskolát.
Az utolsó simításokat végzik az egyházi területre épített, kétszintes épületben, amely egyike annak a százötven új létesítménynek, amelyet a Kárpát-medencei óvodafejlesztési programban vállalt a felelős magyar kormány, és amelynek célja az óvodai oktatás bázisának bővítése és a Kárpát-medencei magyarság önazonosságának erősítése.
Lövétén is nagy szükség van a napközire, amely egyben segítség a szülőknek a munkavállalásnál is. A templom észak-nyugati szomszédságában, a plébánia felőli lépcső feljáratánál fekvő épületben ősztől harminc gyermek számára biztosítanak hosszabbított óvodai programot.
Fotó: Veres Nándor
Míg bejártuk a védett helyen fekvő, tágas, világos és álomszép kilátást nyújtó termeket, László István plébános örömmel emlékezett vissza a napközi építésének kezdeteire.
Négyszáz négyzetméter hasznos felülettel rendelkezik a kétszintes, tájba- és környezetbe illő épület. Ott jártunkkor már megérkezett a csoport- és hálótermek, valamint a kiszolgálóhelyiségek bútorzata, kulcsra készek a vizesblokkok – mutatta meg a Székelyhonnak Tódor Loránd, a projekt plébániai felelőse. Hétvégére elkészülnek a tereprendezési és gyepesítési munkálatok, valamint a játszótér. Átadás után szerzik be a működési engedélyeket, az étkeztetést a helybéli ingyenkonyha végzi majd.
A felújított népiskolai épület
Fotó: Veres Nándor
Az egyház tulajdonában lévő népiskola épületének felújításával és használatba adásával a közösség megerősödését és az örökség megőrzését tűzte ki céljául a lövétei Zöld Erdély Egyesület és Márton József elnök, akinek munkáját mindvégig támogatta ötleteivel Mihály János helybéli történész. A nagyléptékű terv megvalósulásáért
a megyei és a helyi önkormányzat, a közbirtokosság, illetve cégek, magánszemélyek. A földszinten egybenyitható közösségi termeket rendeztek be, és mutatós kiállítófelületet kaptak az egyházközség becses értékei. Ugyanakkor turisztikai információt nyújtó iroda is működik majd az épületben.
Várday Zsolt székelyudvarhelyi építész tervei alapján vették használatba a tetőteret: hatvan fő befogadására alkalmas ifjúsági szállást, vizesblokkot és százötven fős rendezvényhelyszínt, konferenciatermet alakítottak ki benne.
A falakon archív fotóanyag és az iskola építésének régi tervrajzai, illetve az intézmény korábbi állapotát dokumentáló fényképek tekinthetők majd meg. Az udvarokon két parkoló és pihenőtér várja a zarándoklatokra, illetve a Határtalanul program keretében érkezőket. A zöldövezetekben harminc tuját ültettek el a pápalátogatás emlékére.
Fotó: Veres Nándor
Egyházközség-történeti tárlat
Egyházközség-történeti tárlatot rendeztek be a hajdani népiskola különálló szárnyában. A belépő elsőként Lövéte panorámaképét, Egyed József fotóját látja. Kiemelt helyet kapott Lönhárd Ferenc püspök portréja – az ő idejében és támogatásával jött létre a népiskola. Kiállították továbbá a Lövétét érintő eredeti okleveleket, Apafi Mihály-korabelieket és későbbieket is – részletezte Mihály János történész. Az interaktív falon képnézegetőt és nagyméretű LCD-képernyőt helyeztek ki. Két különálló térben láthatjuk egy valahai papi szoba berendezését, korabeli bútorzattal. A régi egyházközségi könyvtár néhány kötete is látható a könyvszekrényben. A sekrestyerészben megtekinthető a templom sekrestyéjének régi bútora, miseruhák, körmeneti és templomi lobogók, szakrális célokra használt textíliák, valamint a környék legszebb szentsírja, helyi nevén gyöngyös koporsó.
A nyár eddigi legmelegebb napjának bizonyult június 27-e, ugyanis Székelyföldön is 30 Celsius-fok fölé emelkedett a hőmérséklet a délutáni órákra.
A november 19-én megjelenő Grand Theft Auto VI már az előrendelési periódusban nagy hullámokat ver a kiadó megkérdőjelezhető, de egyébként a nagy várakozás miatt érthető döntései miatt. Képbehozó.
A SAFE programból finanszírozott kilenc autópálya-szakasz közül hetet romániai vállalatok építhetnek meg – közölte szombaton közösségi oldalán Radu Miruță ügyvivő közlekedési miniszter.
Testvérvárosi szerződést írt alá a Maros megyei város szombati dísztanácsülésén Nyárádszereda és Zalaegerszeg vezetősége az évek óta tartó hosszú és tartalmas kapcsolatuk eredményeként.
Ilie Bolojan ügyvivő miniszterelnök szerint az idei év első öt hónapjának költségvetési adatai azt mutatják, hogy a múlt év ugyanezen időszakához képest több mint 40 százalékkal, 64 milliárd lejről 36 milliárd lejre csökkent a deficit.
A szélsőséges hőmérséklet okozta egészségügyi kockázatok csökkentését célzó intézkedési tervek aktiválását kérte szombaton az egészségügyi minisztérium.
Lia Olguța Vasilescu craiovai polgármester szombaton azt nyilatkozta, hogy a PSD alapvetően azokra a szavazatokra támaszkodna a Sorin Grindeanu vezette kormány esetleges parlamenti beiktatásához, amelyeket Adrian Veștea miniszterelnök-jelölt kapott.
Hargita megye címeréről fogadott el határozatot pénteki ülésén a kormány a Romániai Magyar Demokrata Szövetség javaslatára. A jelkép a székelyföldi megye történelmére, önazonosságára és örökségére utal.
Egy üzletben csaptak fel a lángok szombaton délben Erdőszentgyörgy főutcáján; már zajlik az oltás a helyszínen – közli a Maros megyei tűzoltóság.
Több mint 1600 gazdasági szereplőnél végzett ellenőrzéseket június 22. és 26. között az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC).
szóljon hozzá!